Już jest - zbiórka żywności przez internet

Już jest - zbiórka żywności przez internet
(fot. Guillaume Paumier/flickr.com)
KAI / drr

Zbiórka przez internet, akcja sms-owa, kwesty w sklepach i hurtowniach - tak jak w latach ubiegłych Banki Żywności organizują świąteczną akcję. Rekrutują też wolontariuszy.

Świąteczna zbiórka żywności rusza po raz 15. Od kilku dni trwa zbiórka żywności w internecie, można także wysyłać charytatywne SMS-y pod numer 75 365. W sklepach akcja zaplanowana jest na 2-4 grudnia.

Od dwóch dni trwa już zbiórka internetowa. Wystarczy przez stronę www.bankizywnosci.pl, za pomocą banera wejść do sklepu i kupić przynajmniej jeden z 32 dostępnych produktów. Wszystkie produkty po zakończonej akcji w internecie zostaną dostarczone do magazynu wybranego Banku Żywności. Aby wziąć udział w zbiórce w internecie nie trzeba robić zakupów dla siebie. Za zakupy można płacić jak w każdym sklepie internetowym. Internetowa zbiórka żywności potrwa do 31 grudnia br. Akcja jest możliwa dzięki współpracy Federacji z siecią Piotr i Paweł.

Do końca roku, pod numer 75 365 można wysłać sms-y o treści "Wspieram". Koszt to 5 zł +VAT. Dochód z sms-ów zostanie przeznaczony na wsparcie Banków Żywności w transporcie i przechowaniu zbieranej żywności. Banki Żywności dbają o bezpieczeństwo żywności, dlatego potrzebują pomocy finansowej w zakupie niezbędnego sprzętu, takiego jak chłodnie, wózki magazynowe. W ubiegłym roku w ramach zbiórki sms-owej dofinansowano: zakup 4 wózków widłowych, 1 samochodu chłodni i 1 agregatu chłodniczego.

DEON.PL POLECA

W dniach 2-4 grudnia, w blisko 3000 sklepów, w ponad 400 miejscowościach w Polsce, odbędzie się zbiórka żywności. Wolontariusze będą zachęcać konsumentów, aby zakupili dodatkowy produkt i przekazali go na rzecz potrzebujących. Rekomendowane produkty to te o długiej dacie przydatności do spożycia, w szczególności olej, cukier, konserwy, ryż i słodycze. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, trafią one do potrzebujących w całej Polsce. Zbiórka Żywności organizowana jest przez 35 Banków Żywności, w tym 27 współpracujących w ramach Federacji Polskich Banków Żywności. Lista sklepów biorących udział w akcji dostępna jest na stronie www.bankizywnosci.pl

Świąteczna Zbiórka Żywności już po trzeci odbędzie się także na rynkach hurtowych. 2 grudnia, na 10 polskich rynkach hurtowych, producenci i dystrybutorzy żywności będą mogli przekazać na rzecz potrzebujących swoje produkty. Zbiórka organizowana jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskie Rynki Hurtowe. W 2010 r. podczas zbiórki na rynkach hurtowych udało się zebrać łącznie 14 809 kg żywności.

Ogólnopolska kampania wymaga zaangażowania wielu osób - w szczególności wolontariuszy. Każdego roku przy Świątecznej Zbiórce Żywności współpracuje tysiące wolontariuszy. W 2010 r. było ich ok. 33 000. Bez ich wsparcia akcja nie miałaby szans realizacji. Dlatego też Banki Żywności zachęcają do wolontariatu przy Świątecznej Zbiórce Żywności. Każdy może pomóc, zarówno w sklepie dyżurując przy koszach zbiórkowych, rozdając ulotki, jak i w magazynach przy sortowaniu, ważeniu i wydawaniu żywności. Wolontariusze mogą też pomagać w transporcie zbiórki oraz jej promocji. Aby zostać wolontariuszem należy zgłosić się do najbliższego Banku Żywności, ich lista znajduje się na stronie www.bankizywnosci.pl.

Banki Żywności, we współpracy z ponad 3500 lokalnych organizacji charytatywnych, docierają z pomocą żywnościową do blisko 1 mln potrzebujących rocznie. Jednak potrzeby są zdecydowanie większe. W Polsce poniżej granicy ubóstwa nadal żyje 2 mln Polaków, czyli 5,7 proc. społeczeństwa. Wg statystyk Komisji Europejskiej w Polsce ok. 20 proc. dzieci jest niedożywionych i jest to jeden z najgorszych wyników w całej Unii Europejskiej. Wsparcie, jakie przekazują Banki Żywności, ułatwia organizacjom i instytucjom pracę na rzecz aktywizacji, rehabilitacji i innej pomocy osobom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Świąteczna Zbiórka Żywności jest akcją organizowaną przez wszystkie Banki Żywności w Europie. W Polsce odbywa się nieustannie od 1997 roku. Jej celem jest zebranie jak największej ilości żywności, która w okresie przedświątecznym i noworocznym trafi do najbardziej potrzebujących osób w Polsce, a także wspomoże Banki Żywności w skuteczniejszej realizacji swojej misji - zmniejszania ubóstwa w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Już jest - zbiórka żywności przez internet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.