Kiedy umiera w nas egoizm, możemy dzielić się życiem z innymi

Kiedy umiera w nas egoizm, możemy dzielić się życiem z innymi
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

W święto św. Wawrzyńca ewangelia podsuwa nam obraz ziarna wrzuconego w ziemię, obumierającego, aby przynieść obfity plon.

Słowo na dziś (J 12,24-26)

Z ewangelii wg św. Jana: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec.

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: W święto św. Wawrzyńca ewangelia podsuwa nam obraz ziarna wrzuconego w ziemię, obumierającego, aby przynieść obfity plon. Mówi o pragnieniu życia i konieczności naśladowania Pana. Posłucham tych słów i przyjrzę się swoim skojarzeniom.

Myśl: W innych ewangeliach ziarnem jest Słowo Boga. U św. Jana sam Jezus jest ziarnem obumierającym i wrzuconym w glebę grobu, by przynieść ‘plon obfity’ zmartwychwstania. Każdy, kto Go chce w tym naśladować, idzie tą samą drogą i jednoczy się z Jego chwałą. Ona najpełniej objawia się w ‘wywyższeniu na krzyżu’. Krzyż świadomie podjęty i wybrany przez Chrystusa najpełniej wyraża Jego Chwałę. W nim jest zakorzenione misterium płodności ziarna, bo z niego wytryska życie. Egoizm, ucieczka i unikanie krzyża są bezpłodne.

Emocja: Zachować życie na wieczność. Konieczność obumierania sobie, by mieć życie na wieczność budzi w nas skrajne odczucia. Jest to paradoks. Kto ‘kocha’ własne życie bez otwarcia na Boga, traci wszystko, także w teraźniejszości. Kto realizuje się jako dar, staje się duchowo płodny i żyje.

Wezwanie: Poproszę o łaskę zobaczenia Jezusa w misterium Jego krzyża, który przyciąga. Podziękuję za zachętę do obumierania egoizmowi, by dzielić się życiem.
Uczynię jakiś gest uszanowania i ukorzenia się.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Kiedy umiera w nas egoizm, możemy dzielić się życiem z innymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.