#Ewangelia: wtedy naprawdę spotkasz się z Jezusem

#Ewangelia: wtedy naprawdę spotkasz się z Jezusem
(fot. shutterstock.com)
Mieczysław Łukasiak SJ

Nic tak nie ożywia duszy jak tchnienie Tego, który jest wszechmogący. Jan Chrzciciel wiedział, jak spotkać Boga i nie zatrzymał tego dla siebie.

Słowa Ewangelii [Łk 7, 24-30]

Gdy wysłannicy Jana odeszli, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Co wyszliście zobaczyć na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale co wyszliście zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w pałacach królewskich przebywają ci, którzy noszą okazałe stroje i żyją w zbytkach. Ale co wyszliście zobaczyć? Proroka? Tak, mówię wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: "Oto posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę".

Powiadam wam bowiem: Między narodzonymi z niewiast nie ma większego od Jana. Lecz najmniejszy w królestwie Bożym większy jest niż on». I cały lud, który Go słuchał, a nawet celnicy przyznawali słuszność Bogu, przyjmując chrzest Janowy. Faryzeusze zaś i uczeni w Prawie udaremnili zamiar Boży względem siebie, nie przyjmując chrztu od niego.

DEON.PL POLECA

Jesteś ważny w tym Królestwie [Komentarz o. Mieszczysława Łusiaka]

Prorok to ktoś szczególny. A Jezus mówi o Janie Chrzcicielu, że jest kimś więcej. Co o tym przesądza? To, że Jan przygotowywał drogę Panu do ludzkich serc.
Każdy z nas może być kimś podobnym do Jana Chrzciciela. Wystarczy, że na jego wzór przygotowujemy drogę Panu - przez przyznanie się do grzechu i przez szczerą wolę nawrócenia, bo w ten sposób Jan przygotowywał ludzi na przyjście Jezusa.

I warto zauważyć, że "najmniejszy w królestwie Bożym większy jest niż on". Pewnie dlatego, że siłą rzeczy Jan nie znał jeszcze w pełni królestwa Bożego. Ono zaistniało w całej okazałości po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Może ciagle za mało zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielką rzeczą jest poznanie tego zwycięstwa, które dokonało się na krzyżu i w poranek zmartwychwstania. Znajomość tego wprowadza nas do królestwa Bożego - królestwa Miłości i Pokoju - nie mocą naszych zasług, ale mocą Bożego Miłosierdzia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: wtedy naprawdę spotkasz się z Jezusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.