Pora wyrosnąć z infantylizmu religijnego

Pora wyrosnąć z infantylizmu religijnego

Bóg żąda dorosłości, zarówno w życiu osobistym, jak i wspólno­towym, społecznym.

Może moja wyobraźnia jest zbyt bujna albo spaczona, ale po­dzielę się jej wytworem. Oto małe miasto albo wieś, gdzie wszy­scy znają się od dziecka i gdzie (jak to czasem bywa!) rodziny od pokoleń są zwaśnione. Już nikt nie wie, dlaczego i na jakim tle. I ksiądz w trakcie - zaznaczam w trakcie - Euchary­stii nakazuje, by członkowie rodzin X, Y, a może i kolejnych, wyszli z kościoła i pogodzili się, i dopiero wtedy wrócili, aby uczestniczyć w Najświętszej Ofierze, przyjmując komunię świętą. Bo przecież, powtórzmy, Pan Jezus tak właśnie każe zrobić, każe przerwać nabożeństwo, pogodzić się i wrócić...

Myślą przewodnią tekstów - proroka Ezechiela, Psalmu 130 i oczywiście Ewangelii - jest przebaczenie: Bóg gotowy jest przebaczyć, ale prosi, byśmy się stali odpowiedzialni za nasze czyny! Pora wyrosnąć z infantylizmu religijnego. Bóg żąda dorosłości, zarówno w życiu osobistym, jak i wspólno­towym, społecznym. Jak uczy św. Jan Paweł II, chodzi o mi­łość „która niczego nie narzuca, lecz proponuje, zachęca do przyjęcia jej prawd w sposób wolny, w atmosferze szacunku i wzajemnej akceptacji".

Fragment pochodzi z książki "Wiarygodne chrześcijaństwo".

Dominikanin, autor wielu książek (m.in. "Żyć nie umierać") i ponad 250 artykułów o tematyce politycznej i religijnej. Współpracował z miesięcznikiem "Więź" i "Tygodnikiem Powszechnym". Był aktywnym działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu. Znany z krytycznego myślenia, prowokacyjnych wykładów oraz kazań. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Puciłowski OP
35,02 zł
38,90 zł

Żyj wiarą, która nie boi się myśleć

Misją każdego dominikanina są dwie rzeczy: szukanie prawdy i dzielenie się owocami kontemplacji. A co jeśli natrafi się na dominikanina nieco przekornego, uszczypliwego i dość upartego? Łagodnego jak...

Skomentuj artykuł

Pora wyrosnąć z infantylizmu religijnego
Komentarze (4)
AW
~ania waliszko
27 lutego 2020, 09:15
ten dziadek często bredzi
MK
Marta Kłos
17 lutego 2020, 17:13
a dlaczego wypadek przy pracy?
MR
Michał Rogaczewski
23 lutego 2020, 18:05
Czy kult świętych w Kościele to infantylizm religijny? Wypadek bo nie zakładam złej woli Redakcji
MR
Michał Rogaczewski
17 lutego 2020, 08:00
Pytanie do Redakcji Czy zdjęcie figury Jezusa na rękach św. Józefa to celowa ilustracja tytułu komentarza czy wypadek przy pracy?

Skomentuj artykuł

Pora wyrosnąć z infantylizmu religijnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.