Uważajcie na siebie i czuwajcie!

Uważajcie na siebie i czuwajcie!
Image by Gerd Altmann - https://pixabay.com

‘Uważajcie, czuwajcie’. Można oczekiwać na spotkanie z Jezusem nerwowo, w lęku. On jednak nie straszy, nie chce wywoływać grozy. Syn Człowieczy przychodzi dla ‘naszego zbawienia’. Czy wierzysz w to?

Z ewangelii wg św. Łukasza (21,34-36):

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».

DEON.PL POLECA
Komentarz do ewangelii

Obraz: Jezus przestrzega przed rozproszeniami – obżarstwo, pijaństwo, troski doczesne i zachęca do uważności, czuwania. Posłucham wewnętrznie tych słów Jezusa. Stanę w prawdzie i przyjrzę się swoim odczuciom. Postaram się je nazwać.

Myśl: Jezus uczy, żeby chwilę obecną przeżywać bez zbytniej troski o życie, która jest zbyt uzależniona od lęku przed śmiercią. Nie powinniśmy dać się sparaliżować strachowi, ale też ulegać swego rodzaju otępieniu. To są pułapki. Mamy rozsądnie przeżywać teraźniejszość. Teraz dokonuje się już sąd zgodnie z miarą, jaką mierzymy innych. Wierzący powinien trwać w postawie rozeznawania, bo Pan jest blisko. On jest obecny ‘tu i teraz’. Czekanie na Pana nie wyobcowuje nas z tego świata, ale ma uczynić w pełni obecnymi.

Emocja: ‘Uważajcie, czuwajcie’. Można oczekiwać na spotkanie z Panem nerwowo, w lęku. To jednak świadczyłoby o tym, że brak nam wiary, iż przyjście Syna Człowieczego jest dla ‘naszego zbawienia’.

Wezwanie: Poproszę o łaskę uważnego i czujnego oczekiwania na Pana w teraźniejszości. Podziękuję za to, że On do mnie przychodzi i daje się poznać.
Postaram się wynieść z tej modlitwy jakiś ‘pożytek duchowy’.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Uważajcie na siebie i czuwajcie!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.