Konferencja kard. Louisa Tagle "Cień Ojca". "Twój głos nie powinien zasłaniać głosu Ojcu"

Konferencja kard. Louisa Tagle "Cień Ojca". "Twój głos nie powinien zasłaniać głosu Ojcu"
Fot. MezczyzniSwJozefa / Youtube

Odbyła się konferencja kard. Louisa Tagle "Cień Ojca" dla wspólnoty Mężczyzn św. Józefa. Wystąpienie filipińskiego duchownego skomentował na swoim profilu na facebooku Dariusz Piórkowski SJ. 

Konferencja Kard. Tagle 

Poniżej treść całej publikacji:

Wysłuchałem wczoraj konferencji kard. Louisa Tagle "Cień Ojca" dla wspólnoty Mężczyzn św. Józefa.

Jak zwykle kardynał porusza swoją prostotą i głębią. A mówił o ojcostwie nawiązując do św. Józefa i listu Papieża Franciszka "Patris corde". Józef jest tam nazwany "cieniem Ojca". I kardynał z właściwym sobie polotem wyjaśnia, co znaczy być "cieniem Ojca"

Oczywiście, to zarówno bycie w relacji z Ojcem jak i bycie w Jego cieniu. Odbijanie Go. To czynił sam Jezus. Nigdy nie skupiał na sobie. Nauczył modlitwy do Ojca, nie do siebie, i najpierw każe nam prosić o to, żeby Ojcu się powodziło na ziemi:)

Jakoś mnie ujęło to, że bycie cieniem Ojca w rodzinie to wspieranie dzieci w tym, by odkryły to, czym Bóg je obdarował, to odkrycie ich powołania, które pochodzi od Boga, a nie od marzeń i pragnień rodziców.

Dwie myśli przyszły mi do głowy po wysłuchaniu tej konferencji.

Ojcostwo Boga nie dotyczy tylko mężczyzn, ojców biologicznych i duchowych. Bóg Ojciec nie jest mężczyzną. Kardynał mówi, że ojcostwo to także bycie liderem nie tylko w Kościele, ale też w polityce, biznesie, państwie. A dzisiaj liderkami są także kobiety. Są premierami, prezydentami, szefami firm. Ojcostwo Boga nie może być więc połączone z płcią. Jest czymś ponad płciami.

A druga rzecz. Być może jedną z istotnych przyczyn kryzysu Kościoła instytucjonalnego jest to, że tak mało w nas postawy Józefa i samego Jezusa. Bo z jednej strony mamy wskazywać na Ojca, ale z drugiej nie zasłaniać Go sobą. Granica często jest zamazana. I jest to trudne. Bo lubimy siebie stawiać w centrum. Ksiądz, biskup, ojciec czy matka rodziny nie może czynić z siebie guru i zastępować Boga. A ile wciąż jest tej "idolizacji" księdza czy charyzmatycznego przywódcy! Ksiądz może skupiać na sobie i odwracać uwagę od Boga. A wierni też skutecznie mu w tym pomagają, uznając niemal za gwiazdę:)

Kardynał Tagle mówi: "Twój głos nie powinien zasłaniać głosu Ojcu. Cień nie jest tym, którego odwzorowuje". Ale jest to dla nas trudne, ponieważ "bycie cieniem sprawia, że nie czujemy się bezpieczni".

Kto ma czas i chęć, gorąco polecam. Przyda się wszystkim, którzy mają jakiś wpływ na drugich.

 

 

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI
20,94 zł
29,90 zł

Bóg uczynił ze swego jedynego Syna dar dla nas, przyjął nasze człowieczeństwo, by dać nam swoje Bóstwo. Tajemnica Wcielenia wskazuje, że Bóg nie dał nam czegoś, lecz dał samego siebie w swoim Synu Jednorodzonym.

Poruszające...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Konferencja kard. Louisa Tagle "Cień Ojca". "Twój głos nie powinien zasłaniać głosu Ojcu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.