Kurczowe trzymanie się tego, co stare i znane, zabiera nam coś ważnego

Kurczowe trzymanie się tego, co stare i znane, zabiera nam coś ważnego
Fot. Anthony Tran / Unsplash

Stare jest lepsze? To stwierdzenie, zawierające pewną ironię, zachęca do przekroczenia fałszywego przekonania co do przeszłości. Kurczowe trzymanie się tego, co stare, nie pozwoli nam docenić tego, co nowe. Doświadczenie wiary wymaga jakościowego przeskoku. 

Słowo na dziś (6 września 2024) 

Z Ewangelii wg św. Łukasza:

DEON.PL POLECA

Wówczas oni rzekli do Niego: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją». Jezus rzekł do nich: «Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli».  Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki i samo wycieknie, i bukłaki się zepsują. Lecz młode wino należy lać do nowych bukłaków. Kto się napił starego wina, nie chce potem młodego - mówi bowiem: "Stare jest lepsze"». 

Komentarz do Ewangelii (Łk 5,33-39)

Obraz: Po uczcie z celnikami i grzesznikami rozgorzała dyskusja o postach wśród uczniów Chrystusa. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę. Przysłucham się wysuwanym argumentom. Zwrócę uwagę na skojarzenia i odczucia, jakie mi podsuwają stare i nowe ubrania oraz bukłaki. 

Myśl: Po wielkiej uczcie u celnika Lewiego faryzeusze krytykują Pana za Jego łaskawość dla grzeszników i celników oraz to, że Jego uczniowie nie zachowują postów. Praktyka postów miała wielkie znaczenie w tradycji biblijnej. Służyła przygotowaniu na spotkanie z Bogiem, wybłaganiu Bożej łaski, zapobiegnięciu wojnie i kataklizmom, w celu przebaczenia grzechów, modlitwie o deszcz. Post był też zachowywany jako kara za przewinienia. Jezus nie neguje tego, ale Jego nauczanie jest czymś radykalnie nowym, otwiera na przyjęcie Bożych planów bez chęci wpływania na wolność Bożego działania. 

Emocja: Stare jest lepsze. To stwierdzenie, zawierające pewną ironię, zachęca do przekroczenia fałszywego przekonania co do przeszłości. Kurczowe trzymanie się tego, co stare, nie pozwoli nam docenić tego, co nowe. Doświadczenie wiary wymaga jakościowego przeskoku. 

Wezwanie: Poproszę o umiejętność przeżywania postów i świąt zachowując całą gamę znaczeń ludzkich i religijnych. Podziękuję Panu za to, że w każdej sytuacji daje mi żyć w bliskości ze sobą. 
Zaplanuję sobie czas na adorację Najświętszego Sakramentu, nawet jeśli tylko online. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Jeżeli chcesz przeżyć 365 wyjątkowych dni, w których spotkasz się z Bogiem, lepiej poznasz siebie, odkryjesz swój cel i zawojujesz świat − Złap się za Słowo.

Zachęcą cię do tego:

  • poruszające zdjęcia z motywującymi słowami...

Skomentuj artykuł

Kurczowe trzymanie się tego, co stare i znane, zabiera nam coś ważnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.