Na dobranoc i dzień dobry - Łk 19, 1-10

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 19, 1-10
(fot. andres.thor / Foter.com / CC BY-NC-SA)
Logo źródła: Na dobranoc Mariusz Han SJ

Szemranie za plecami…

Zacheusz

DEON.PL POLECA
Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A był tam pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić.

Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu. Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: Do grzesznika poszedł w gościnę.

Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie.

Na to Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło.

Opowiadanie pt. "Zacząć od siebie"

Chłopiec pisze wulgarne słowa kredą na jezdni. - Dlaczego to robisz? - zapytał przechodzień. Pytanie ostało bez odpowiedzi. - Ile masz lat? - Dziesięć. - A co będziesz robił za dziesięć lat? - Będę studiował.

Chłopiec był zadbany, dobrze ubrany, widać pochodził z bogatszej rodziny. - Podoba ci się ten świat? - pytał dalej przechodzień. - Nie. - A co byś w nim zmienił? - Oczyściłbym go z całego brudu. - Przechodzień patrzył na niego, zaskoczony taką odpowiedzią. - A więc dobrze - mówił mężczyzna - zacznij od razu.

Może wytrzesz chusteczką to, co napisałeś. - Nie mam chusteczki. - Spróbuj ręką.

Nie potrafił zmazać nawet jednej litery, bo asfalt w tym miejscu był chropowaty. - Widzisz, jak trudno. Jak trudno zacząć od siebie.

Refleksja

Jak wiele spraw próbujemy załatwiać poza plecami osób, które bezpośrednio powinny uczestniczyć w dyskusji i wspólnym planowaniu poprawy rzeczywistości. Kłamstwa, kłamstewka, a nawet oszczerstwa zastępują otwartość i prostolinijność w naszej relacji z drugim człowiekiem. Komplikujemy zatem sami sobie ten świat i jednocześnie innym ludziom…

Jezus mówi nam, że nasza postawa powinna być prosta. Tak jak Zacheusz, w swojej prostocie robił wszystko, aby zobaczyć Jezusa, tak samo i my także powinniśmy być szczerzy i autentyczni w szukaniu tego, co Bóg nam przygotował. Im prościej podejdziemy do Boga i do tego co jest tu i teraz, tym prostsze będzie nasze życie. Zaowocuje ono bowiem wolnością ludzi, którzy wiedzą co w życiu jest najważniejsze. Miłość przekracza wszelkie granice i otwiera nas na Boga, siebie i innych ludzi...    

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego próbujemy załatwiać sprawy poza innymi?
2. Dlaczego pojawiają się w naszym życiu oszczerstwa, zarzutu, kłamstwa?
3. Dlaczego im prościej, tym łatwiej?

I tak na koniec...

Najgorsze, to jak się zorientujemy, że to co ludzie o nas gadają za plecami jest prawdziwe (Oscar Wilde)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 19, 1-10
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.