Nie wiesz, jak się modlić? Ta biblijna podpowiedź może to zmienić

Nie wiesz, jak się modlić? Ta biblijna podpowiedź może to zmienić
Pallottinum / Maluczko

Gdy nie wiesz, jak się modlić, najprostszą podpowiedzią są psalmy. Nie dlatego, że są jakimiś uniwersalnymi modlitewnymi formułami, które Bóg ceni sobie bardziej. One po prostu pokazują, jak w modlitwie ujmować nasze emocje. I wskazują kierunek myślenia.

Modlitwy uczymy się, gdy się... modlimy

Z modlitwą jest jak z każdą inną czynnością: to praktyka czyni mistrza. Nie chodzi o to, by za każdym razem była według naszych kryteriów idealna: wystarczy, że jest. Taka, jaka w tym momencie nam wychodzi.

Na modlitwie nigdy nie jesteśmy sami, bez wsparcia. Każdy, kto szczerze chce się modlić, dostanie łaskę modlitwy. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że modlitwa nie jest odmawianiem pobożnych formułek i zatrzymywaniem się na tym poziomie. Bo modlitwa to spotkanie, które ma budować, podtrzymywać i polepszać relację z Bogiem.

Ten psalm to dobra szkoła porannej modlitwy

Psalm 90 jest świetnym przykładem porannej modlitwy. Uczy, jak nie przegadać czasu, który spędzamy rano ze Stwórcą, podpowiada, na co zwrócić uwagę, co jest ważne, a co nam często umyka. 

DEON.PL POLECA

PSALM 90

Naucz nas liczyć dni nasze,
abyśmy osiągnęli mądrość serca.

Nasyć nas z rana swoją łaskawością,
abyśmy przez wszystkie dni nasze mogli się radować i cieszyć.
Niech sługom Twoim ukaże się Twe dzieło,
a chwała Twoja nad ich synami!

A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami!
I wspieraj pracę rąk naszych,
wspieraj dzieło rąk naszych!

Gdy nie wiesz, jak się modlić, psalmy są najprostszą podpowiedzią. Nie dlatego, że są jakimiś uniwersalnymi modlitewnymi formułami, które Bóg ceni sobie bardziej. One po prostu pokazują, jak w modlitwie ujmować nasze emocje. I wskazują kierunek myślenia, bo układali je ludzie, którzy żyli w Bożej bliskości, a modlitwa była dla nich czymś naturalnym jak oddychanie.

Psalm 90 jest świetnym przykładem porannej modlitwy. Uczy, jak nie przegadać czasu, który spędzamy rano ze Stwórcą. Kieruje naszą uwagę na to, co w ciągu dnia będzie liczyło się najbardziej, a co często nam umyka. Mądrość serca, docenianie każdej chwili, radość, chwała Boga i Jego dobroć, z którą wspiera nasze działania – ta optyka nie pozwala się pogubić w celach i pragnieniach, które potrafią zdominować nasze życie.

Pytania do rozważenia psalmu 88: 

Jak wygląda twoja poranna modlitwa?
O co najczęściej się modlisz?
Co ci się nie podoba w twojej modlitwie?

---

Komentarz i pytania do rozważania są fragmentem notatnika "Psalmy. Notes duchowy do spotkań ze Słowem". Ten nietypowy notes wydany przez Wydawnictwo Pallottinum to proste narzędzie, które pomoże ci przeczytać i rozważyć Księgę Psalmów i krok po kroku poprowadzi cię do dobrej i mocnej relacji z Bogiem i spełnionego życia. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Pierwsze polskie wydanie „Nowego Testamentu i Psalmów” do Bible journalingu, czyli kreatywnego rozważania Słowa Bożego

Bible journaling jest kolejną propozycją sposobu czytania, interpretowania i rozważania treści Biblii. Wyróżnikami tej metody mają być twórczość, kreatywność i...

Skomentuj artykuł

Nie wiesz, jak się modlić? Ta biblijna podpowiedź może to zmienić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.