Odpust zupełny za zmarłych. Gdzie i kiedy trzeba się pomodlić, by go uzyskać?

Odpust zupełny za zmarłych. Gdzie i kiedy trzeba się pomodlić, by go uzyskać?
Fot. Depositphotos.com
DEON.pl / mł

Listopad to czas, w którym wspominamy naszych zmarłych i odwiedzamy cmentarze. Jednak piękne kwiaty i znicze na grobie oraz rodzinne opowieści to nie wszystko, co możemy zrobić dla ich pamięci. Modlitwa za zmarłych pozwala uzyskać za nich odpust zupełny, czyli "ekspresowy bilet do nieba".

Nauka Kościoła mówi, że po śmierci człowiek może znaleźć się w trzech miejscach. Jeśli jego osobista świętość na to pozwala, to trafia od razu do nieba. Jeśli ciążą na nim poważne konsekwencje popełnionych grzechów, zwane "karami czyśćcowymi", trafia do czyśćca, by tam, cierpiąc, zasłużyć na niebo. Trzecia możliwość to piekło, które - tak jak niebo - jest stanem ostatecznym i nie można już nic w nim zmienić.

Odpust zupełny za zmarłych

Dla zmarłych, co do których nie mamy pewności, że są już w niebie, możemy wyprosić odpust zupełny, czyli, mówiąc z przymrużeniem oka - ekspresowy bilet do nieba. To natychmiastowe darowanie wszystkich kar czyśćcowych, które nie pozwalają zmarłemu znaleźć się wśród świętych i aniołów i doświadczyć wyjątkowego szczęścia. 

By móc obdarować kogoś zmarłego takim prezentem, trzeba wziąć się za działanie z początkiem listopada, bowiem to właśnie uroczystość Wszystkich Świętych i jej oktawa jest czasem, w którym nasza modlitwa może więcej, niż zazwyczaj. Odpust zupełny można uzyskać po zwykłymi warunkami: trzeba być w stanie łaski uświęcającej lub przystąpić do spowiedzi, by ją odzyskać, przyjąć komunię świętą, wyrzec się przywiązania do grzechu, pomodlić w intencjach, w których modli się papież i spełnić dodatkowy warunek, związany z tym konkretnym odpustem

Jak uzyskać odpust za zmarłych?

Poza wymienionymi już zwykłymi warunkami potrzebna jest jeszcze modlitwa. Jeśli chcemy uzyskać odpust zupełny dla zmarłego 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, albo 2 listopada w Dzień Zaduszny,  możemy pobożnie nawiedzić kościół, kaplicę lub cmentarz i tam pomodlić się dowolną modlitwą. 

Jeśli chcemy uzyskać odpust zupełny w dniach od 3 do 8 listopada, musimy pojechać na cmentarz i tam pomodlić się za zmarłych. W tych dniach pod zwykłymi warunkami można dzięki tej modlitwie "uwolnić" z czyśćca bliskiego zmarłego (albo nieznaną nam osobę, za którą ofiarujemy odpust). Odpust zupełny w dniach od 1 do 8 listopada możemy uzyskać raz dziennie.

Kiedy odpust za zmarłych jest tylko cząstkowy?

Odpust cząstkowy, czyli skrócenie "oczyszczania" się w czyśćcu, można uzyskać za każdym razem, gdy pobożnie nawiedzi się cmentarz i pomodli za zmarłych. Także w przypadku, gdy chcąc uzyskać odpust zupełny, nie dopełnimy któregoś z warunków, odpust zostanie policzony jako cząstkowy.

Czy za odpust zupełny się płaci? 

Odpust zupełny oraz odpust cząstkowy to "przywileje" wierzących, którzy za wykonanie czynności zbliżających ich do Boga i pogłębiających wiarę. Ich pełna lista została opublikowana w 1967 roku przez papieża Pawła VI w Konstytucji apostolskiej Indulgentiarum doctrina. Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych. Nie muszą to być koniecznie osoby, które znaliśmy, i nie musimy wymieniać konkretnych imion czy nazwisk – wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Miłosierdzie Boże – źródło światła w ciemności

Moc miłosierdzia uzdalnia nas do wyjścia z zamkniętego koła, w którym krążymy wokół siebie samych, otwiera nam oczy na innych i na liczne zadania, które stoją przed nami...

Skomentuj artykuł

Odpust zupełny za zmarłych. Gdzie i kiedy trzeba się pomodlić, by go uzyskać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.