Ogień z nieba, który niszczy. Co Ewangelia mówi o porywczości?

Ogień z nieba, który niszczy. Co Ewangelia mówi o porywczości?
Fot. Jens Lindner / Unsplash

Często nasza emocjonalność i porywczość przynosi podział i rozłam, a nie pojednanie. Jezus przypomina, że chrześcijaństwo to nie pokonanie innych, lecz danie swojego życia za nich. 

Słowo na dziś (1 października 2024)

Z Ewangelii wg św. Łukasza: 

Gdy dopełnił się czas Jego wzięcia [z tego świata], postanowił udać się do Jerozolimy i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i przyszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by Mu przygotować pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jerozolimy. Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: «Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich?» Lecz On odwróciwszy się zabronił im. I udali się do innego miasteczka. 

DEON.PL POLECA

Komentarz do Ewangelii (Łk 9,51-56) 

Obraz: ‘Dopełnił się czas’ i rozpoczyna się droga Jezusa do Jerozolimy. Pan wysyła przed sobą posłańców i doświadcza odrzucenia. Przyjrzę się tej ‘kryzysowej’ sytuacji i zobaczę, jak ją Jezus rozwiązuje. Posłucham Jego słów. Przyjrzę się swoim myślom i odczuciom. 

Myśl: Ewangelia św. Łukasza rozpoczyna się w Jerozolimie od ofiary Zachariasza w świątyni. Dzisiejszy fragment wprowadza nas w długą drogę Jezusa do Miasta Świętego. Dominuje obraz odrzucenia Pana, zapowiedź Paschy, ale też widać w nim troskę Jezusa o przygotowanie uczniów do misji, kiedy Jego już nie będzie. Zmierzanie do Jerozolimy jest autorskim zamysłem literackim św. Łukasza. Jego Jezus jest znakiem sprzeciwu i odrzucenia. Pan przygotowuje apostołów i ich naśladowców do przyjęcia krzyża i utożsamiania się z odrzucanymi: cudzoziemcem, ubogim, trędowatym i wykluczonym. 

Emocja: Ogień z nieba, który niszczy. Impulsywność Jakuba i Jana, umiłowanego ucznia, pokazuje, że uczniowie nie potrafią zaakceptować perspektywy męki i krzyża Jezusa. Często nasza emocjonalność i porywczość przynosi podział i rozłam, a nie pojednanie. Jezus przypomina, że chrześcijaństwo to nie pokonanie innych, lecz danie swojego życia za nich. 

Wezwanie: Poproszę o umiejętność przyjmowania odrzucenia i sprzeciwu, doświadczanego zwłaszcza od ‘swoich’. Podziękuję Panu, że jest ze mną w mojej podróży do życia wiecznego. Pomodlę się słowami modlitwy do Madonny Dobrej Drogi: „O Maryjo słodka, Matko nasza w niebie prowadź nasze kroki po drodze żywota, jakże często stromej i pełnej wybojów. A u kresu drogi bądź nam niebios bramą i błogosławiony Owoc twego łona ukaż nam Jezusa. Amen.” 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Ogień z nieba, który niszczy. Co Ewangelia mówi o porywczości?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.