Patroni dziadków i osób starszych – święci Joachim i Anna

Patroni dziadków i osób starszych – święci Joachim i Anna
Święci Joachim i Anna z Maryją - Willem van Herp, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

26 lipca Kościół wspomina świętych Annę i Joachima, rodziców Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie uznawanych za dziadków Jezusa. Nie posiadamy na ich temat żadnych pewnych informacji. Nie pojawiają się na kartach Pisma Świętego. Nawet ewangelista Łukasz, który – jak sam pisze – chciał zbadać dogłębnie jak wyglądały sprawy z Jezusem od samego początku, milczy na ich temat. Mówiąc o nich musimy się zatem odwołać do innych tekstów niż biblijne.

Na temat przodków Jezusa istnieje bogata literatura apokryficzna. Ona dostarcza nam licznych informacji o Jezusie i Ewangelii. Z różnych powodów nie została jednak uznana przez Kościół za natchnioną i nie weszła do kanonu Pisma świętego. Wśród tych tekstów szczególnie istotna jest Protoewangelia Jakuba. Została napisana około połowy drugiego wieku i dostarcza sporo informacji o rodzicach Maryi, dziadkach Jezusa. Kolejnymi dokumentami, do których warto się odwołać są Ewangelia Pseudo-Mateusza z VI wieku i Księga Narodzenia Maryi z wieku VIII.

Święci Joachim i Anna - dziadkowie Jezusa

Protoewangelia Jakuba wskazuje, że rodzice Maryi mieli na imię Anna (po hebrajsku to znaczy ‘łaska’) i Joachim (oznacza ‘Bóg wzmocni, pokrzepi). Anna, babcia Jezusa miała pochodzić z królewskiego rodu Dawida. Mieszkała w Betlejem judzkim, niedalekiego od Jerozolimy. Imię Joachim jest ‘teoforyczne’ i pochodzi od hebrajskich słów Jeho – ‘Bóg’ oraz jaqim – ‘podnieść’. Oznacza zatem: ‘Bóg wzmocni, pokrzepi, pocieszy, podniesie’. Dziadek Jezusa miał pochodzić z Nazaretu w Galilei ze znamienitej i zamożnej rodziny. Zgodnie z tradycją on także należał do rodu króla Dawida.

Modlitwa do św. Rity dla tych, którzy nie mogą mieć dzieci

Apokryfy zgodnie potwierdzają, że Anna i Joachim pragnęli potomstwa, ale długo byli bezdzietni. Wśród żydów bezdzietność oznaczała brak Bożego błogosławieństwa. Pobożni rodzice Maryi – podobnie jak wiele współczesnych im bezdzietnych małżeństw – przeżywali ten brak z bólem. Brak potomstwa był też powodem licznych przykrości, których doznawali od rodziny, bliskich, a nawet od kapłanów w świątyni jerozolimskiej. Przybity bólem Joachim postanowił udać się na pustynię, żeby tam odbyć czterdziestodniowy post. Gdy tam przebywał ukazał mu się anioł pański i oznajmił radosną nowinę. Jego cierpienie dobiegło końca, a modlitwa została wysłuchana. Zapowiedzianej córce miał dać na imię Maryja. Także Annie ukazał się anioł, zapowiadając narodzenie dziecka.

Święci Joachim i Anna wraz z Maryją - Barbara Krafft, Public domain, via Wikimedia CommonsŚwięci Joachim i Anna wraz z Maryją - Barbara Krafft, Public domain, via Wikimedia CommonsApokryfy sugerują, że Anna urodziła dziecko, gdy miała czterdzieści pięć lat. Według przepisu prawa dziewczynce nadano imię Maryja w 15. dniu po urodzeniu. 80 dni po narodzinach została zaś ofiarowana w świątyni. Według tradycji Joachim miał umrzeć kilka lat po przyjściu na świat córki, a Anna po zaślubinach Maryi z Józefem, miała zamieszkać z nimi w Nazarecie, dożywając sędziwego wieku.

Kult Joachima i Anny rozwijał się w Kościele od pierwszych wieków. Wzmacniał się wraz z rosnącym zainteresowaniem samą Maryją i Jej kultem. Święci rodzice Najświętszej Maryi Panny pojawiali się jako temat mów najznamienitszych w historii kaznodziejów i oratorów.

Litania dla małżonków - podpowiedź jak modlić się razem

Św. Anna cieszyła się szczególną czcią. Jest to bardzo popularne imię i często je nadawo dziewczynkom. Na przestrzeni wieków wiele sanktuariów zostało poświęconych św. Annie. Także w Polsce jest sporo miejsc, gdzie oddaje się jej szczególnie żywą cześć. Można tu wskazać m.in. na sanktuarium na Górze św. Anny, niedaleko Opola. Cudowna figura świętej babci Jezusa została ukoronowana papieskimi koronami już w roku 1910.

Kto świętuje imieniny 26 lipca? - sprawdź

W ikonografii św. Anna ukazywana jest najczęściej z Maryją, jak ją uczy czytać. Św. Joachim jest ukazywany jako starszy mężczyzna. Jego atrybuty to anioł, kij pasterski, księga i zwój. Święci Anna i Joachim są orędownikami małżonków i dziadków. Dodatkowo Anna jest wzywana jako patronka matek i wdów.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Modlitewnik do św. Anny i św. Joachima, rodziców Matki Bożej i dziadków Pana Jezusa.

Bogaty zbiór modlitw, nabożeństw, litanii i koronek do św. Anny i św. Joachima opracowany przez ojców augustianów z sanktuarium św. Anny...

Skomentuj artykuł

Patroni dziadków i osób starszych – święci Joachim i Anna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.