Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 49

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 49
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

W kolejnym, 49. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasz Terlikowski porusza następujące tematy: czy piekło istnieje i czy przesadne akcentowanie tego tematu nie jest niebezpieczne dla wiary i ewangelizacji, kilka słów o prywatnych objawieniach, Kard. Marc Ouellet oskarżony o nadużycia seksualne, które on sam odrzuca, rozmowa z prof. Krzysztofem Krajewskim-Siudą o piekle, niebie, religijności lękowej i o tym, czy w Kościele nie grozi rzeczywistość sekty, pierwsze i mądre oświadczenie bpa ws. Odry, skandale finansowe w Kościele, zamach terrorystyczny na córkę czołowego ideologa Kremla Aleksandra Dugina, ofiarą miał być prawdopodobnie sam Dugin, pytanie o to, czy tego typu akt terroru może być usprawiedliwiony moralnie, rozmowa z Bartłomiejem Radziejewskim o tym, kiedy może zakończyć się wojna na Ukrainie, syntetyczne myszy i etyczne dylematy z nimi związane.

(0:00) Powitanie.

(2:14) - Katolicki internet rozgrzany jest tematami piekła. Kolejni publicyści, komentatorzy, duchowni zabierają głos w tej sprawie. Wszystko w wyniku kazania ks. Dominika Chmielewskiego i mojej polemiki z nim – mówi red. Terlikowski.

(7:43) Wizje mistyków i objawienia prywatne, nawet jeżeli zostały uznane przez Kościół nie są źródłem naszej wiary. Z objawień, nawet tych maryjnych nie wolno czerpać doktryn wiary.

(11:33) Franciszek zrobił wiele dla ujawnienia skandali seksualnych w Kościele. Wciąż jednak stoi przed Watykanem pytanie, na ile zasady egzekwowane wobec szeregowych księży będą respektowane wobec wysokich hierarchów. Zachodnie media pełne są doniesień o bliskim współpracowaniu papieża, Kard. Marcu Ouellecie, który został oskarżony o dwuznaczne gesty, zachowania i sugestie.

(15:03) Rozmowa z psychiatrą prof. Krzysztofem Krajewskim-Siudą o piekle, niebie, religijności lękowej i o tym, czy w Kościele nie grozi nam mentalność sekty.

(51:29) Oświadczenie biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemara Pytla pokazuje, że można napisać ws. Odry mądrze, biblijnie w chrześcijański sposób i bez zaangażowania politycznego.

(53:43) Kwestie finansowe Kościoła w Polsce. Media donosiły o ponownych nadużyciach finansowych dwóch księży. To właśnie takie skandale kształtują oblicze Kościoła w umysłach wielu ludzi. Dlatego trzeba dążyć do jak największej transparentności finansowej w instytucjach katolickich.

(56:31) Córka czołowego ideologa Kremla Aleksandra Dugina zginęła w zamachu terrorystycznym. Ofiarą miał być prawdopodobnie jej ojciec. Tomasz Terlikowski wyjaśnia kim jest Aleksander Dugin.

(1:01:01) O zamach na córkę Dugina rosyjskie służby bezpieczeństwa oskarżyły ukraińskie tajne służby. Ukraina zaprzecza i twierdzi, że nie jest państwem terrorystycznym. Czy zamach może być usprawiedliwiony moralnie? Tomasz Terlikowski wyjaśnia.

(1:04:25) Kolejna rozmowa – tym razem z Bartłomiejem Radziejewskim z thinkzine „Nowa Konfederacja” o tym, kiedy wojna między Rosją a Ukrainą może się skończyć.

(1:38:16) Syntetyczne embriony myszy stworzyli izraelscy naukowcy. Redaktor Terlikowski mówi o etycznych dylematach związanych z eksperymentami.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 49
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.