Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 58

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 58
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

„Bielmo”, filmowy i książkowy reportaż Marcina Gutowskiego nie powinien zostać odrzucony, ale stać się fundamentem do zadania najważniejszych pytań o nadużycia w Kościele – stwierdza Tomasz Terlikowski na początku 58. odcinka podcastu „Tak myślę”. W tym wydaniu mówimy także o ostrzeżeniu Franciszka przed ideologiami niszczącymi rodzinę, o pierwszym niechrześcijańskim premierze Wielkiej Brytanii, o św. Karolu de Foucauld, o kolejnych skandalicznych wypowiedziach patriarchy Cyryla, o ogłoszeniu niezależności przez Cerkiew na Łotwie a także o tym, czym jest Święto Reformacji oraz dokąd zaprowadziła Kanadę ustawa o eutanazji.

(0:00) Powitanie i spis treści.

(1:30) Dla człowieka wychowanego na Janie Pawle II uświadomienie sobie, że w istotnej kwestii zawiódł on wielu, jest bolesnym doświadczeniem - wyznaje Tomasz Terlikowski odnosząc się do filmu „Bielmo”.

(4:53) Przed ideologiami, które zakradają się, aby przemalowywać lub przetwarzać rodzinę, ostrzegał papież Franciszek. Mówił: - Rodzina ma tę łaskę, że tworzą ją mężczyzna i kobieta, którzy się kochają i są płodni. By zrozumieć rodzinę, trzeba uciec się do konkretu, a nie do ideologii. Ideologie rujnują, ideologie zakradają się, by wprowadzić na drogę niszczenia. Uważajcie na ideologie!

(6:50) To historyczna zmiana - pierwszy wyznawca religii niechrześcijańskiej został premierem Wielkiej Brytanii.

(10:25) Uroczystość Wszystkich Świętych to dobra okazja, aby o świętych porozmawiać. Z o. Maciejem Biskupem OP Tomasz Terlikowski rozmawia o św. Karolu de Foucauld. (32:52) Patriarcha Cyryl do idei świętej wojny dorzucił żądanie „przestrzeni życiowej” dla Rosji.

(34:15) Łotewska Cerkiew prawosławna wystąpiła o nadanie autokefalii i ogłosiła niezależność od Moskwy. Jak wyglądała walka o oderwanie się od Moskwy?

(36:47) Czym jest Święto Reformacji - o tym w rozmowie ewangelickim teologiem z prof. Jerzym Sojką.

(1:13:42) Dopuszczenie eutanazji prowadzi do kolejnych nadużyć. 54-letni Kanadyjczyk wystąpił o eutanazję ze względu na to, że cierpi na dolegliwości kręgosłupa i obawia się bezdomności. - Kanadyjskie prawo jest zwyczajnie niebezpieczne dla ubogich, słabych i bezdomnych, bowiem uznaje eutanazję jako rozwiązanie nie tylko problemów z cierpieniem wywołanym chorobą, ale także z bezdomnością, biedą, brakiem perspektyw. Państwo może pozbyć się kosztowniejszych obywateli, zamiast zorganizować dla nich pomoc. Wystarczyłoby socjalne mieszkanie… - ubolewa Tomasz Terlikowski.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 58
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.