Podejmowanie decyzji. Po pierwsze: zaufaj, że możesz usłyszeć Boży głos

Podejmowanie decyzji. Po pierwsze: zaufaj, że możesz usłyszeć Boży głos
Fot. Caleb George/Unsplash
Piotr Kropisz SJ/dm

Mądre decyzje próbują podejmować wszyscy ludzie. Próbujemy wybrać, jak najbardziej sensowne. I przy podejmowaniu trudnych i ważnych decyzji chcielibyśmy w szczególny sposób zaprosić Pana Boga do tego procesu decydowania. - Modlitwa to dialog. Pozwól Bogu mówić i zaufaj, że możesz Go usłyszeć - mówi Piotr Kropisz SJ. 

Chodzi o to, żeby tak zaprosić Boga do naszego życia, żeby miał On głos. Żeby nie tylko mówić do Niego, ale i słuchać Go.

- Modlitwa to dialog - podkreśla Piotr Kropisz SJ. - W relacji z Panem Bogiem jestem i ja i on. Chcemy siebie słuchać i mówić i odbierać komunikaty. Jednak w większości, to my mówimy do Boga. I w pewnym momencie załapujemy, że może również warto dziękować i uwielbiać - dodaje. 

Zaufaj, że możesz Go usłyszeć

Potrzeba więc takiej relacji i przestrzeni z Bogiem, żeby można było Go usłyszeć. - Po pierwsze, zaufaj, że możesz Go usłyszeć. Wiem, że dla wielu osób jest to wielki krok do pokonania na drodze dojrzałości swojej wiary. To co chcę na początku powiedzieć, to że jest to proste. I to jest dlatego trudne, że jest to proste - mówi jezuita.

Podkreśla, że jeśli chodzi o zaufanie Bogu, to nie potrzeba tu niczego bardzo szczególnego. - Nie potrzeba szczególnych rekolekcji, modlitwy z charyzmatykiem, który ma szczególne dary - może mi się to przydać -  ale najważniejsze jest to, żeby mieć zaufanie, że mogę być w komunikacji z Bogiem i On może do mnie przychodzić i może do mnie mówić. Że Bóg jest dla mnie życzliwy i chce mi coś dawać - zaznacza Piotr Kropisz SJ.

Dodaje, że „Absurdem byłoby, gdyby była jakaś wola Pana Boga do odkrycia, a Pan Bóg nie chciałby nam tego powiedzieć, nie chciałby nam tego dać”.

Jezuita podkreśla podstawowy fakt, że Wola Boże jest dostępna dla każdego. - Bóg daje wszelkie narzędzia, żebyśmy zobaczyli Jego zamysł względem naszego życia. Nie tylko dla tych, którzy studiowali teologię, którzy mają nie wiadomo jaką wiedzę o Biblii, ale dla każdego człowieka - mówi.  

Co może przeszkadzać w usłyszeniu Boga?

Przeszkodami w usłyszeniu tego, co mówi do nas Bóg są często ludzkie założenia, przekonania, lęki i wiedza. - Czasami właśnie trzeba zostawić całą naszą wiedzę, całe nasze wcześniejsze założenia, a przyjść do Boga i siąść i słuchać. I to jest pierwsza rzecz, czyli że założę, że Bóg będzie do mnie mówił – podsumowuje jezuita.

Piotr Kropisz SJ podkreśla, że Bóg działa w bardzo różny sposób, żeby się z nami komunikować. - Przez najróżniejsze obrazy, uczucia, poprzez to, co przyjdzie jako myśl do głowy, poprzez Pismo Święte, drugiego człowieka – wyjaśnia i dodaje, że w procesie podejmowania decyzji chodzi o oddanie kontroli Bogu nad życiem. - Chodzi o moment, kiedy Panu Bogu oddaję decyzję i idę za tym, co On mi proponuje, zakładając, że On może do mnie mówić, a ja mogę Go usłyszeć, a także zakładam, że On chce dla mnie dobrze - wiedząc lepiej odnośnie do mojego życia - dodaje. 

- Nie zagaduj Pana Boga, ale pozwól, żeby to On przyszedł do Ciebie ze swoimi intuicjami - kończy Piotr Kropisz SJ.

Zobacz, co jeszcze mówi o podejmowaniu decyzji Piotr Kropisz SJ:

Piotr Kropisz SJ/dm

 

Wpisz kod WAKACJED i skorzystaj ze specjalnego rabatu dla czytelników DEON.pl. W dniach 11-18 lipca 2021 r. 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Podejmowanie decyzji. Po pierwsze: zaufaj, że możesz usłyszeć Boży głos
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.