Poruszające słowa ks. Kaczkowskiego o pustoszejących kościołach

Poruszające słowa ks. Kaczkowskiego o pustoszejących kościołach
fot. BoskaTV
3 tygodnie temu
ks. Jan Kaczkowski

"Boję się, że kiedy będę starym księdzem, przyjdą do mnie klerycy - jeżeli jeszcze jacyś będą - i zapytają: co robiliście na początku XXI wieku, że to się wszystko kompletnie posypało?".

Dokładnie 18 lat temu, 15 czerwca, Jana Kaczkowskiego przyjął święcenia prezbiteratu. Z tej okazji przypominamy nagranie, w którym ksiądz Jan - odnosząc się do słów papieża Franciszka - zastanawiaj się nad smutną przyszłością Kościoła, który koncentruje się tylko na konserwowaniu tego, co jest.

Piotr Żyłka przypomina słowa księdza Jana o pogardzie

Również dziś Piotr Żyłka - który blisko współpracował z ks. Kaczkowskim - przypomniał jego ważne słowa we wpisie na Facebooku. 

"W środę po południu wyłączyłem komputer i zacząłem długi weekend. Tradycyjnie już wszedłem w tryb resetu i odpoczynku psychicznego. Odciąłem się od mediów na kilka dobrych dni.

Od mniej więcej godziny staram się nadrobić zaległości. To jest bardzo smutne i przytłaczające doświadczenie.

Skandalami, awanturami, dołującymi i przerażającymi sytuacjami można by spokojnie obłożyć przynajmniej kilka miesięcy. A to był przecież tylko długi weekend.

Żeby odnieść się do poszczególnych wydarzeń potrzebuję trochę czasu, zebrać na spokojnie myśli. Na razie tylko napiszę, że to bardzo smutne widzieć, jak sami niszczymy nasz Kościół i nasze społeczeństwo.

Nie wyciągamy wniosków, wciąż popełniamy te same błędy.

Zamiast budować trwamy w jakiejś chorej spirali autodestrukcji. Skaczemy sobie do gardeł. Dajemy się wciągać politykom - z różnych stron i opcji - w ich gierki.

A część biskupów i duchownych wciąż nie potrafi zrozumieć, że wykorzystując ambonę albo ołtarz do manifestacji poglądów politycznych, tak naprawdę robią krzywdę sobie i Kościołowi.

I - to chyba najsmutniejsze - wciąż tak łatwo przychodzi nam budowanie własnej tożsamości na byciu "anty", na pogardzie dla tych, którzy myślą inaczej, mają inną wrażliwość albo są w jakikolwiek sposób inni.

Dlatego po raz kolejny przypominam za księdzem Janem - przede wszystkim najpierw samemu sobie - że pogardy dla innego nie da się łączyć z byciem katolikiem".

 

W środę po południu wyłączyłem komputer i zacząłem długi weekend. Tradycyjnie już wszedłem w tryb resetu i odpoczynku...

Opublikowany przez Piotr Żyłka Poniedziałek, 15 czerwca 2020

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka
41,94 zł
69,90 zł

Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru...

Skomentuj artykuł

Poruszające słowa ks. Kaczkowskiego o pustoszejących kościołach
Komentarze (6)
TM
~Tomek Mazurek
17 czerwca 2020, 11:47
Dlaczego nie ogłoszono jeszcze księdza Kaczkowskiego błogosławionym? Na co jeszcze czeka kler jego rodzimej diecezji. Już dawno powinien rozpocząć się proces beatyfikacyjny.
HB
~Henryk Be
15 czerwca 2020, 20:53
Niech Kościół bardziej angażuje się w politykę, to na pewno przybędzie mu wiernych. Polityka przecież tworzy żadnych podziałów...
KS
Konrad Schneider
15 czerwca 2020, 16:33
Ale ja mimo wszystko nie trace nadziei. Jest Deon, jest Wiez, jest Tygodnik Powszechny, jest duza grupa katolikow, ktora chce wierzyc w Boga bez wysylania reszty ludzi do diabla, bo maja inne poglady polityczne. W kazdej parafii znajdziemy grupe ludzi, ktorzy bezinteresownie pomagaja innym, nosze Komunie dla chorych, czuja sie wpolodpowiedzialni za wspolnote. Niech nas zostanie tylko mala czastka, ale niech to bedzie czastka swiadoma i aktywna!
TM
~Tomek Mazurek
17 czerwca 2020, 11:49
Jest też ks. Jacek Socha z Gdyni-Chyloni, który robi świetną robotę duszpasterską. To on zainicjował m.in. akcję dokarmiania bezdomnych pod hasłem Chyloński bigos.
HP
~Herr Pfaffe
17 czerwca 2020, 15:27
I jeszcze ładnie śpiewa ks. Jacek: https://youtu.be/M19obxZ_Gek
LK
~LEON Krawczyk
15 czerwca 2020, 16:23
Zmusiliśmy słabą władzę w Polsce do podpisania konkordatu. To przyspieszyło rozkład Kościoła w tym kraju.

Skomentuj artykuł

Poruszające słowa ks. Kaczkowskiego o pustoszejących kościołach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.