Powstała biografia Adolfa Hyły - twórcy obrazu „Jezu Ufam Tobie”

Powstała biografia Adolfa Hyły - twórcy obrazu „Jezu Ufam Tobie”
Obraz "Jezu, ufam Tobie!" (Fot. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia)
Materiały prasowe/dm

Adolf Hyła na prośbę siostry Faustyny namalował obraz „Jezu Ufam Tobie”. W maju odbędzie się premiera biografii twórcy obrazu Jezusa Miłosiernego pt. „Adolf Hyła. Malarz Bożego Miłosierdzia. Życie i twórczość”. Autorem książki jest misjonarz saletyn ks. Piotr Szweda. Wydanie albumu zbiegło się z przypadającą 2 maja br. 125. rocznicą urodzin artysty.

Publikacja przygotowana przez historyka sztuki i teologa duchowości ks. Piotra Szwedę MS, została zrobiona w formie albumu, w którym opisano historie powstania blisko ośmiuset obrazów Adolfa Hyły.

Zabrano w niej ponad pięćset - rozsianych po Polsce i świecie - czarnobiałych i kolorowych ilustracji związanych z życiem twórcy, które dotychczas pozostały nieznane i były niepublikowane na taką skalę. 

Niektóre dzieła malarza można znaleźć poza granicami kraju: w Austrii, Australii, Brazylii, Czechach, Francji, Kanadzie, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Zambii.

Adolf Hyła malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Studiował również prawo i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, nauczał rysunku w gimnazjach w Będzinie i Krakowie.

Malował obrazy świętych i błogosławionych, portrety ludzi Kościoła, papieży, kapłanów. Obok prac o tematyce religijnej, artysta wykonywał również portrety świeckich, w tym członków rodziny, znajomych. Niejednokrotnie tworzył na zamówienie, by móc w ten sposób zarobić na utrzymanie swoich najbliższych.

Swoją twórczością - zwłaszcza przez liczne obrazy Jezusa Miłosiernego - Hyła zwracał się w stronę Bożego Miłosierdzia i w ten sposób, służąc swoim talentem, dawał także innym ludziom możliwość podążania ku Bogu.

Zmarł w Krakowie, 25 grudnia 1965 roku w krakowskich Łagiewnikach.

Wydawcą książki jest Instytut Studiów Franciszkańskich w Krakowie. Będzie ona dostępna już w maju na bratnizew.pl.

Materiały prasowe/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Dominika Steć ZSJM

Zagadnienie macierzyństwa duchowego nie jest współcześnie w formacji zakonnej tematem nieznanym, jednak w czasach świętej siostry Faustyny Kowalskiej jego rozumienie nie było tak pogłębione jak dziś. Tym bardziej określanie Apostołki Miłosierdzia Bożego kobietą o macierzyńskim...

Skomentuj artykuł

Powstała biografia Adolfa Hyły - twórcy obrazu „Jezu Ufam Tobie”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.