Poza Kościołem nie ma zbawienia czy bez Kościoła nie ma zbawienia? Odpowiada abp Ryś

Poza Kościołem nie ma zbawienia czy bez Kościoła nie ma zbawienia? Odpowiada abp Ryś
(fot. Michał Lewandowski)

Abp Grzegorz Ryś wskazał na największy problem z tak postawionym zagadnieniem. 

Podczas spotkania z abp. Grzegorzem Rysiem na 42. ESM we Wrocławiu zadano pytanie o to, czy poza Kościołem nie ma zbawienia, czy bez Kościoła nie ma zbawienia.

"Problem z takimi zdaniami jest taki, że kontekst mija, a ludzie nadal je powtarzają" - powiedział łódzki metropolita, wskazując na źródło, z którego pochodzi wspomniane sformułowanie, stworzone przez św. Cypriana, biskupa Kartaginy.

"Dotyczyło ludzi, którzy zostawili Kościół, czyli odeszli z Kościoła, także dlatego, że byli nim zgorszeni. Mówili, że to nie jest Kościół Jezusowy, ale taki, który poszedł na układy ze światem. I zaczęli tworzyć coś, co było antykościołem, we współczesnym rozumieniu pewien rodzaj sekty. I wtedy Cyprian mówił do nich: "Poza Kościołem nie ma zbawienia", bo odeszli z tej wspólnoty, która przekazuje zbawienie" - wyjaśnił abp Ryś. Wskazał też, co est podstawą jedności Kościoła: chrzest i działanie Ducha Świętego.

W odpowiedzi na inne pytanie mówił o ekumenicznej jedności w swojej praktyce duszpasterskiej: "Kiedy spotykam się z biskupem kalwińskim, to on mi mówi, że jest katolikiem. Nie chodzi o to, że należy do Kościoła rzymskokatolickiego, tylko należy do jednego, powszechnego Kościoła na mocy chrztu i nikt mu nie powie, że nie jest katolikiem."

Obejrzyj cały film:

doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła, arcybiskup metropolita łódzki od 2017 r.. Autor takich książek jak "Moc wiary", "Moc słowa" i "Skandal miłosierdzia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
69,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Poza Kościołem nie ma zbawienia czy bez Kościoła nie ma zbawienia? Odpowiada abp Ryś
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.