Remi Recław SJ: Dobra modlitwa zależy od jednej rzeczy, o której zapominamy

Remi Recław SJ: Dobra modlitwa zależy od jednej rzeczy, o której zapominamy
Remigiusz Recław SJ. Źródło: Mocni w Duchu / YouTube.com
Mocni w Duchu / YouTube / mł

- To jest problem, który mamy jako ludzie wierzący czy na mszy świętej, czy na modlitwie osobistej. Nie dochodzi do spotkania z Bogiem - zauważa o. Remigiusz Recław SJ. Od czego zależy dobra modlitwa? 

- Czasem coś podobnego widzimy po uczniach, którzy idą na przykład na lekcję angielskiego. W domu za bardzo nie pracują, chcą się uczyć tylko na lekcji - i zaczynają ciągle od zera. Coś takiego bywa też w kościele: idziemy na mszę świętą albo na spotkanie modlitewne z myślą, że tam się wszystko wydarzy - mówi jezuita w nagraniu opublikowanym na kanale Mocnych w Duchu. 

Od czego zależy dobra modlitwa?

Jak zauważa o. Recław SJ, niesłychanie istotne jest nasze przygotowanie do modlitwy. A bardzo często zdarza się tak, że jako ludzie wierzący zaczynamy cały czas od początku. Dzieje się tak tylko dlatego, że jesteśmy ciągle do modlitwy nieprzygotowani. 

- Dobrze wiecie, że nawet gdy ludzie są ze sobą oswojeni, nawet w małżeństwie, to nie jest tak, że są w stanie usiąść i gadać o czymś ważnym z marszu. Musimy się nastawić, serce się przygotowuje, głowa się przygotowuje, emocjonalnie trzeba się przygotować, gdy jest coś ważnego - podaje przykład jezuita.

By się dobrze modlić, potrzebujemy czasu 

Spotkanie z Bogiem także jest czymś ważnym - przekonuje o. Recław SJ. Ale nie chodzi tylko o nastawienie, ale o ten głęboki dotyk, który się może wydarzyć na modlitwie, ale często się nie wydarza, bo na mszy świętej albo na modlitwie osobistej po prostu nie dochodzi do spotkania. A przecież Eucharystia jest zupełnie czymś innym, gdy od samego początku jesteśmy już w Bożej obecności. 

- Do tego się dochodzi całym sobą, otwierając się coraz bardziej i bardziej. I to my się otwieramy, my potrzebujemy tego czasu, bo Pan Jezus zawsze jest gotowy. To my się zbliżamy, pomalutku, bo większość z nas się spina, jak coś się dzieje za szybko. Tego czasu też potrzebujemy w modlitwie i ten czas jest dla nas - mówi duszpasterz.

Posłuchaj całego nagrania i wskazówek o. Remiego: 

Źródło: Mocni w Duchu / YouTube / mł 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło

Publikacja jest zapisem lekko przeredagowanych homilii, które ks. Krzysztof Porosło głosił w 2020 i 2021 roku na mszach roratnich w ramach działań Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie. Książka może służyć wszystkim, którzy przez medytację...

Skomentuj artykuł

Remi Recław SJ: Dobra modlitwa zależy od jednej rzeczy, o której zapominamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.