Jak mądrze postawić granice rodzicom w narzeczeństwie?

Jak mądrze postawić granice rodzicom w narzeczeństwie?
(fot. Genessa Panainte on Unsplash)
Julia Płaneta / wybieramymilosc.pl

Chcą pomóc przy organizacji wesela? A może przy wyborze mieszkania? Jak sobie możecie z tym poradzić?

Wszystko zależy

DEON.PL POLECAŻeby postawić rodzicom granice, warto zacząć od określenia sobie nawzajem, jakie mamy z nimi relacje. Czy rodzice traktują nas jak dorosłych ludzi i pełnoprawnych partnerów do rozmowy? Czy potrafią przyjąć nasze, często odmienne, zdanie?

>> Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach?

A może jesteśmy dla nich nadal dziećmi, którymi chcą się zajmować? Może tata ciągle myśli, że jesteś jego małą córeczką? Może mama nadal traktuje cię jak niezaradnego chłopca?

Wiele zależy też od tego, jak my traktujemy naszych rodziców. Czy bierzemy pod uwagę ich zdanie, potrafimy je przemyśleć, czy z góry je odrzucamy, bo na pewno nie mają racji?

Gdzie postawić granice?

Kiedy określimy sobie relacje z naszymi rodzicami, będziemy potrafili powiedzieć, gdzie chcemy postawić granice. Im bardziej traktują nas jak małe dzieci, tym szerzej trzeba zakreślić granice.

Zastanówcie się, czy chcecie tworzyć związek we dwoje, we troje albo nawet we czworo? Czy chcecie podejmować decyzje razem czy wspólnie z rodzicami?

To jasne, rodzice nie będą zadowoleni z tego, że ich odsuwacie, że nie mogą mieć wpływu na wasze życie. Ale pamiętajcie, że to przede wszystkim... ich trudność, z którą potrzebują się zmierzyć.

Jak to zrobić?

Myślę, że ważne są tutaj dwa kluczowe słowa: konsekwentnie i zdecydowanie. Co to znaczy? Znając naszych rodziców, jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni sposób, żeby powiedzieć im, gdzie ich rola się kończy, a gdzie zaczyna się nasz związek.

Przygotujcie się na to, że nie zrobicie tego raz i wystarczy. Najprawdopodobniej będziecie do tego wracać drugi raz, trzeci, czwarty... Powtarzać aż do skutku.

Zadanie domowe

Porozmawiajcie o tym, jakie macie relacje z rodzicami? Jak traktujecie siebie nawzajem? Co jest dla was trudne a co przyjemne w kontaktach z nimi?

Zastanówcie się także, jak rodzice odbierają wasze drugie połówki? Zapytajcie siebie nawzajem: jak czujesz się traktowany/-a przez moich rodziców?

Pomyślcie nad dotychczasowymi sytuacjami, czy były takie, w których rodzice przekraczali granice? Czy na podstawie tych sytuacji jesteście w stanie je na nowo określić?

* * *

Wybieramy miłość to nowy projekt, który stwarza miejsce i przestrzeń w internecie dla par i narzeczonych. Dla tych, którzy chcą rozwijać swoje relacje i szukają na to sposobów.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat narzeczeństwa i związków, zajrzyjcie na profil na Facebooku Wybieramy miłość.

Julia Płaneta - należy do wspólnoty Kurs Alfa u Kapucynów w Krakowie, współpracuje z portalem DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl.

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ksawery Knotz OFMCap

Przedstawione rekolekcje poświęcone są życiu seksualnemu małżonków. Prowadzący wyjaśnia naukę Kościoła w tym trudnym obszarze i pokazuje proces coraz piękniejszego przeżywania życie intymnego nie tylko bez poczucia winy i grzechu, ale w poczuciu szczęścia i...

Skomentuj artykuł

Jak mądrze postawić granice rodzicom w narzeczeństwie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.