Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach?

Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach?
(fot. unsplash / aj)
Julia Płaneta / wybieramymilosc.pl

Jesteście już po zaręczynach, stało się, powiedzieliście sobie "tak". Co teraz? Jak powiedzieć o tym rodzicom i najbliższym?

Dajcie sobie chwilę

DEON.PL POLECA
Minęło zaledwie kilka godzin od zaręczyn i zaczynają się u was pojawiać różne myśli: kiedy powiedzieć o tym rodzicom? Jak to zrobić?

Przede wszystkim… dajcie sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją i na pobycie w niej razem.

DEON.PL POLECA

Wybierzcie się na kolację, pojedźcie w góry, pójdźcie na spacer - zróbcie coś, co lubicie robić razem. A co najważniejsze, poświętujcie. Zachwyćcie się sobą, zakochajcie się na nowo.

Powiedzcie sobie, ile potrzebujecie dać sobie na to czasu. Może to będzie tydzień, może dwa, a może nawet miesiąc?

Zapytajcie rodziców ukochanej o rękę

Co po tym czasie? Pierwszy pomysł to poproszenie o rękę rodziców ukochanej.

Dawniej zaręczyny zaczynało się właśnie od tego gestu, dzisiaj to już jest bardziej forma symbolu i okazania szacunku. Zastanówcie się wspólnie, czy chcecie to zrobić, a jeśli tak to dlaczego? I w jaki sposób?

>> Jesteśmy narzeczonymi, i co teraz?

Możecie zorganizować odświętny obiad, kupić kwiaty i zrobić to bardzo oficjalnie. Możecie po prostu zapytać i powiedzieć, że ich zdanie jest dla was ważne.

Myślę, że warto zaznaczyć, że liczycie się z ich opinią, ale pamiętajcie, że to nie ona jest wiążąca w podjęciu decyzji.

Podzielcie się dobrą wiadomością z rodzicami

Druga propozycja to swobodne poinformowanie rodziców o tym, jaką podjęliście decyzję. Jeśli chcecie, to możecie im opowiedzieć, jak to się stało, pokazać zdjęcia, pochwalić się pierścionkiem.

Będzie to okazja do swobodnej rozmowy o planach na przyszłość, o marzeniach. Możecie też wtedy zapytać rodziców, jak to wyglądało u nich, jak to wspominają.

A co, jeśli nie zaaprobują naszego wyboru?

Może być tak, że rodzicom nie spodoba się wasz pomysł. Być może znajdą wiele argumentów przeciwko: za wcześnie, nie macie pieniędzy, jak wy sobie poradzicie.

Może nawet paść pytanie o ciążę jako o powód waszej decyzji. Może nie przepadają za waszym narzeczonym albo za waszą narzeczoną?

Pomyślcie, czy mają ku temu prawdziwe powody? Porozmawiajcie ze swoimi przyjaciółmi, poradźcie się, ale nie dajcie się zwariować.

Wasz narzeczony może się nie podobać waszym rodzicom. Wasza narzeczona może się nie podobać waszym rodzicom. Pamiętajcie, że macie się podobać przede wszystkim sobie nawzajem.

Zadanie domowe

Zapytajcie siebie nawzajem, jak chcecie powiedzieć rodzicom o zaręczynach? Posłuchajcie spokojnie swoich pomysłów i na ich podstawie spróbujcie stworzyć wspólny.

Dlaczego chcecie im o tym powiedzieć właśnie tak? Jaki macie cel?

Czego się obawiacie? Jak nie chcielibyście, żeby ta rozmowa wyglądała?

* * *

Wybieramy miłość to nowy projekt, który stwarza miejsce i przestrzeń w internecie dla par i narzeczonych. Dla tych, którzy chcą rozwijać swoje relacje i szukają na to sposobów.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat narzeczeństwa i związków, zajrzyjcie na profil na Facebooku Wybieramy miłość.

Julia Płaneta - należy do wspólnoty Kurs Alfa u Kapucynów w Krakowie, współpracuje z portalem DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl.

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Biblia – historia zakochanego Boga

Dlaczego w drzewie genealogicznym Jezusa znajdziemy imiona Tamar, Rachab czy Batszeby, mimo że tradycyjne rodowody raczej pomijały kobiety? Dlaczego wbrew starożytnym obyczajom to właśnie one miały często decydujący wpływ na...

Skomentuj artykuł

Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.