Śpiewa o Bogu i gra na trąbce. Kim jest Nathaniel Bassey?

Śpiewa o Bogu i gra na trąbce. Kim jest Nathaniel Bassey?
Nathaniel Bassey (Fot. Nathaniel Bassey Main/Youtube)

Był zapowiadającym się nigeryjskim muzykiem jazzowym, który dla niepewnej przyszłości pozostawił karierę i zaczął służyć jako muzyk chrześcijański w miejscowym kościele. Dziś Nathaniel Bassey jest nie tylko znanym w Afryce twórcą. Jego utwory dotarły również do Polski.

45-letni Nigeryjczyk Nathaniel Bassey to znany afrykański chrześcijański muzyk i pastor. Utwory, które komponuje i wykonuje pobudzają wiele serc i wzbudzają zainteresowanie. 

Jego znakiem rozpoznawczym jest trąbka, która jako artyście towarzyszy od początku jego kariery muzycznej.

DEON.PL POLECA

Bassey urodził się i dorastał w Lagos. Jak wspomina, zawsze towarzyszyła mu pasja do muzyki, szczególnie kochał muzykę jazzową. W 1993 w wieku 25 lat został członkiem zespołu „Spectrum” - jednego z najbardziej znanych w tamtym czasie grup muzycznych w Nigerii, gdzie był głównym trębaczem.

Później postawił zostać „Spectrum” i postawił na karierę solową, co zresztą spotkało się z ogromną krytyką ze strony członków zespołu, którzy uważali, że porzuca błyskotliwą karierę u jej progu.

Punktem zwrotnym było spotkanie z jeden z nigeryjskich twórców i artystów chrześcijanach, którym był ewangelizator Percy Paul. Choć Basseynie planował być muzykiem chrześcijańskim, zaczął kierować się w tym kierunku i służyć jako trębacz i kompozytor w jednym z kościołów w Lagos. W czasie, kiedy był tam dyrektorem chóru - podczas jego dziesięcioletniej służby tam - stworzył większość swoich ważnych utworów ewangelizacyjnych. Dzięki nim dziś jest rozpoznawalny.

Sam Nathaniel Bassey  uformował się wówczas jako artysta i ostatecznie obrał kierunek swojej twórczości, czyli mówienia i śpiewania o Bogu. Teraz śpiewa gospel, ale w pewien sposób pozostaje nadal twórcą jazzowym.

Choć tworzy głównie w języku angielskim, w swoich utworach uwielbieniowych nakreśla również kulturę Nigerii przez używanie lokalnych dialektów nigeryjskich.

Swój debiutancki utwór „Elohim” Nathaniel Bassey nagrał w 2008 roku w Kapsztadzie w RPA.

Do tej pory wydał osiem płyt. Jego utwory mają miliony odsłon na You Tubie.

„The Hallelujah Challenge”

Nathaniel jest również twórcą modlitewnego wydarzenia internetowego „The Hallelujah Challenge”, podczas którego co rok przez miesiąc codziennie po północy muzyk modlił się uwielbieniem z innymi. Pierwsze takie uwielbienie odbyło się w 2017 roku i gromadziło codziennie ponad 30 tys. osób, którzy wspólnie modlili się z Nathanieeml Basseyem i wielbili Boga.

Od tamtego roku modlitwa uwielbieniowa jest organizowana przez niego co rok. Niedawno przez miesiąc na sesji uwielbieniowej zbierało się koło 120 tys. osób każdego dnia.

Trąbka i ewangelizacja

Obecnie Nathaniel Bassey jest szefem „Trumpet and Ministerial Academy” z siedzibą w Lagos - szkoły, która kształci muzycznie młodzież, która wzrasta w wartościach chrześcijańskich. Młodzi uczą się tam umiejętności, ale również biblijnego przesłania.

Muzyk doprowadził do zmiany na lepsze życia wielu młodych ludzi, którzy pozostali pod jego opieką. Jest również pastorem w jednym z lokalnych kościołów w również w stolicy Nigerii.

Słysząc jego utwory, trudno nie zgodzić się ze opinią wielu, że muzyka Nathaniela Basseya stała się narzędziem do okazywania Bożej miłości.

Prywatnie jest mężem i ojcem dwójki dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śpiewa o Bogu i gra na trąbce. Kim jest Nathaniel Bassey?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.