Św. Agata – chroni przed ogniem choć płonie żarem niewinności
Od wieków kojarzona jest z ogniem. Za jej wstawiennictwem zatrzymała się lawa, która płynęła z wulkanu Etna ku sycylijskiej Katanii. To ona chroni domy przed pożarem i piorunami i też patronuje zawodom, które mają do czynienia z wysokim temperaturami – piekarzom czy ludwisarzom. Wspominana w liturgii Kościoła 5 lutego, święta Agata jest męczennicą, która zakończyła życie po tym jak rzucono ją na rozżarzone węgle i chroni też, gdy pojawia się inny „żar” – pokusy przeciwko czystości czy niewinności. Była dziewicą, której oddanie do domu publicznego i okrutne tortury nie złamały.
W listopadzie Cecylia, w grudniu Łucja, w styczniu Agnieszka, a 5 lutego w Kościele wspominana jest kolejna ze świętych dziewic męczennic – św. Agata. Wywodząca się z Sycylii i tam otoczona szczególnym kultem. Święta od V wieku jest wpisana do Kanonu Rzymskiego Mszy świętej, co świadczy o jej szczególnej roli i miejscu w gronie świętych.
Zwłaszcza w czasach, gdy ogień zdecydowanie bardziej niż dziś zagrażał skupiskom ludzi pamiętano o jej wstawiennictwie, a ślady tego pozostają do dziś w ludowej tradycji – w przysłowiach i zwyczajach. Kiedyś częściej dało się słyszeć – Gdzie święta Agata, tam bezpieczna chata czy Święta Agata pożary zgniata, albo też Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty*. To ostatnie odwołuje się do zwyczaju święcenia chleba i soli, by w czasie pożaru móc wrzucić je do ognia tak, aby zmienić jego kierunek.
Kiedyś też, o czym pisał Piotr Skarga, w domach umieszczano poświęcane karteczki, mające chronić przed nieszczęściem. Było na nich zdanie – Myśl święta, cześć Bogu dobrowolna i zbawienie – które podobno wyryte na kamiennej tabliczce anioł włożył do trumny świętej.
Modlitwa do św. Rity w sprawach trudnych i beznadziejnych
Niewiele mamy informacji o jej życiu, a z pewnością postać przez wieki obrosła legendami. Agata – po grecku dobra – urodziła się w 235 roku na Sycylii, w Katanii lub Palermo. Pochodząca ze szlachetnego rodu mieszkanka imperium rzymskiego po przyjęciu chrztu świętego (prawdopodobnie w wieku 15 lat) złożyła ślub dziewictwa. Jednakże na piękną dziewczynę, która postanowiła oddać życie Chrystusowi zwrócił uwagę namiestnik Sycylii, Kwincjan. Zaproponował małżeństwo i przyszło mu zmierzyć się z odmową.
Nakłaniano ją do oddania czci rzymskim bożkom. Złóż im zaraz ofiarę w przeciwnym razie tortury nauczą cię rozumu – usłyszała św. Agata – i być może odrzekła Kwincjanowi: Sam wstydzisz się swoich bogów, a mimo to mnie każesz się im kłaniać.
Stałość i niezłomność dziewczyny sprawiły, że cesarski urzędnik kazał ją biczować, przypalać rozpalonym żelazem, rozdzierać ciało. Kiedy i to nie zadziałało, nakazał odciąć piersi. Skatowaną dziewczynę wtrącono do lochu i trzymano bez jedzenia i picia. Spodziewano się, że szybko umrze, ale jak głoszą legendy nocą więzienie otoczyła jasność. Pojawił się św. Piotr i dziewczyna została cudownie uzdrowiona. Rany zniknęły, a ponadto więzieni chrześcijanie zostali uwolnieni z kajdan.
Modlitwa do św. Judy Tadeusza w ciężkim strapieniu
Niestety Agata za czary została ponownie postawiona przed sądem i znów przez Kwincjana skazana na tortury. Włóczenie po rozżarzonych węglach ostatecznie doprowadziło ją do śmierci – 5 lutego 251 roku. W czasie, kiedy pastwiono się nad dziewczyną zadrżała ziemia, a że trzęsienie ziemi pochłonęło wielu pogan, to wystraszony namiestnik pojął, że to kara Boża, ale rozumu jednak nie nabrał. Podobno utonął w rzece, kiedy zmierzał do krewnych Agaty, aby ich… ograbić.
Ciało dziewicy – męczennicy pochowano za miastem i otaczano kultem. Dziś to właśnie Katania, wielokrotnie uratowana przez św. Agatę przed zniszczeniem przez wulkan Etna przechowuje w częściowo nienaruszonym stanie jej relikwie.
Ta bardzo popularna w świecie chrześcijańskim święta jest przedstawiana w długiej sukni z kleszczami, którymi ją torturowano. Atrybutami świętej są również: palma męczeństwa, chleb, płonący dom, korona w rękach, kość słoniowa odnosząca się do czystości oraz siły moralnej. Może też być przedstawiana z pochodnią lub płonącą świecą. Najbardziej charakterystyczne są jednak obcięte piersi na misie i tu wspomnieć należy również, że do św. Agaty modlą się matki karmiące i potrzebujący pomocy w chorobach piersi.
*Cytaty: Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dni roku – Katowice/Mikołów 1937 r.
Skomentuj artykuł