Św. Alojzy Gonzaga - wszystko dla Jezusa

Św. Alojzy Gonzaga - wszystko dla Jezusa
Alojzy Gonazaga (1568-1591) (mal. Giovanni Francesco Barbieri / Wikimedia Commons)
4 lata temu

Obok św. Stanisława Kostki i św. Jana Berchmansa, św. Alojzy Gonzaga należy do grona najmłodszych kanonizowanych jezuitów. Pochodził z rodziny szlacheckiej; już we wczesnym dzieciństwie snuto wobec niego ambitne plany i przygotowywano błyskotliwą karierę oraz zaszczyty. On jednak coraz bardziej oddalał się od światowych ambicji, bogactwa, władzy czy prestiżu społecznego. Wybrał ubogiego Jezusa i Jemu chciał oddać wszystko jako ubogi, czysty i posłuszny zakonnik w Towarzystwie Jezusowym.

Alojzy urodził się 9 marca w 1568 roku koło Mantui. Był najstarszy spośród ośmiu synów margrabiego Ferdynanda di Castiglione. Jego ojciec marzył o karierze rycerskiej dla swego syna. Sam brał udział w zwycięskiej bitwie chrześcijańskiej floty pod Lepanto w 1571 roku. Już w wieku 7 lat mały Alojzy odkrył znikomość ponęt tego świata i zapragnął całym sercem bliskości z Panem Bogiem. Matka nauczyła go wielu modlitw, które odmawiał z podziwu godną gorliwością. Cechowała go głęboka przyjaźń z Matką Bożą.
Takie zachowanie syna nie podobało się jego ojcu, dlatego wysłał go na dwór do Florencji, by nabył odpowiednich manier światowych, właściwych jego wysokiemu pochodzeniu. On natomiast wykorzystał ten pobyt, by jeszcze bardziej zjednoczyć się z Bogiem i właśnie wtedy złożył prywatnie ślub czystości. Maryja obdarzyła go łaską braku pokus przeciwko czystości.
Podczas pobytu w Piemoncie, gdzie jego ojciec pełnił urząd gubernatora, Alojzy zetknął się ze św. Karolem Boromeuszem, który udzielił mu pierwszej Komunii świętej. Następnie przez dwa lata przebywał na dworze królewskim w Hiszpanii. Mając 12 lat rozczytywał się w dziełach św. Piotra Kanizego i uważnie zgłębiał rady napisane przez św. Ignacego w książeczce Ćwiczeń duchowych. Kontynuował swoje studia i jednocześnie poświęcał ok. 5 godzin dziennie na modlitwę.
Zamiar Alojzego, by wstąpić w szeregi zakonu jezuitów, spotkał się z wielką dezaprobatą jego ojca, który zdawał sobie sprawę, że nic i nikt nie jest w stanie odwieść go od wprowadzenia w życie jego pragnienia noszonego od tak dawna w sercu. Alojzy zrzekł się prawa do dziedzictwa na rzecz młodszego od siebie brata i udał się do Rzymu nawiedzając po drodze sanktuarium maryjne w Loreto.
Dnia 25 listopada 1585 roku rozpoczął nowicjat. Z wielka pokorą wypełniał wszystkie swoje obowiązki. Choć miał dopiero 17 lat, cechowała go wielka mądrość i doświadczenie duchowe. Po ukończeniu nowicjatu skierowano go od razu na studia teologiczne. W 1589 roku zetknął się ze św. Robertem Bellarminem, który w tym właśnie roku przybył do Kolegium Rzymskiego. Święty kardynał został spowiednikiem i kierownikiem duchowym Alojzego, który z wielką radością oczekiwał na przyjęcie święceń kapłańskich, bo właśnie miał rozpocząć czwarty rok teologii.
Pan Bóg miał dla niego inny plan. W latach 1590-1591 w Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Bardzo wiele osób umierało, inni potrzebowali opieki w szpitalu. Alojzy poprosił przełożonych, by zezwolili mu na włączenie się w bezpośrednią pomoc śmiertelnie zagrożonym chorobą. Gdy otrzymał pozwolenie, zaczął pracować jako wolontariusz w szpitalu św. Sykstusa oraz w szpitalu Matki Bożej Pocieszenia. Jego organizm był jednak zbyt mało odporny na tak wielki wysiłek. Mimo, iż był wątły, z wielkim oddaniem dźwigał chorych. Alojzy wkrótce zaraził się dżumą i zmarł 21 czerwca 1591 roku mając zaledwie 23 lata. W 1605 roku został ogłoszony błogosławionym przez papieża Pawła V. W roku 1726 kanonizował go razem ze Stanisławem Kostką papież Benedykt XIII. Św. Alojzy jest patronem studiującej młodzieży.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Alojzy Gonzaga - wszystko dla Jezusa
Komentarze (8)
Alicja Snaczke
Alicja Snaczke
20 czerwca 2016, 18:16
Święty Alojzy Gonzaga, Patronie mego imienia, módl się za mnie.
D
danuta
21 czerwca 2013, 20:28
Sw.Alojzy proszę o opiekę nad moimi uczącymi się i studiującymi dziećmi o pomyślne ukończenie nauki i studiów oraz znalezienie pracy, wszelkie potrzebne łaski dla mnie i mojej rodziny
K
katolik
21 czerwca 2013, 11:48
Potwierdza to, że Światło Wiary najjaśniej świeciło w Średniowieczu. "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Hbr 11:6  Czy wiesz po co żyjesz? http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
W
wj
21 czerwca 2013, 10:02
w jaki sposób w wieku 7 lat można odkryć znikomość ponęt tego świata? Wtedy chyba naprawdę młodzież był inna, ba - dzieci nawet! Ciekawa jest jego droga powołania
A
alicja
21 czerwca 2012, 16:15
św.Alojzy opiekuj się moimi dziećmi studiującymi .módl się za nimi.wstawiaj się u boga aby mieli siłę i wytrwałość.bądz ich patronem .jesteś taki wspaniały pokornego serca.módl sie za nami.amen.
M
Monika
21 czerwca 2012, 08:00
 św.Alojzy wypraszaj nam łaski i błogosławieństwa
M
Marco
21 czerwca 2010, 16:33
Św. Jan Berchmans to prawdziwy bohater kochający Boga i człowieka!
Agnieszka a
Agnieszka a
11 stycznia 2010, 06:05
świety Alojzy módl się za nami... amen

Skomentuj artykuł

Św. Alojzy Gonzaga - wszystko dla Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.