Tych dziesięciu rzeczy nie rób, gdy przychodzi ksiądz po kolędzie. Znany ksiądz podał "kolędowy dekalog"

Tych dziesięciu rzeczy nie rób, gdy przychodzi ksiądz po kolędzie. Znany ksiądz podał "kolędowy dekalog"
Ks. Rafał Główczyński. Źródło: YouTube.com / Ksiądz z Osiedla
Ksiądz z Osiedla / Youtube.com / mł

Czy na kolędę trzeba mieć wodę święconą? Ile wypada dać księdzu w kopercie? Czy księdza można poprosić o pomoc? Ks. Rafał Główczyński, znany jako "Ksiądz z Osiedla" opublikował na swoim kanale nagranie, w którym wyjaśnia, czego nie należy robić podczas kolędy.

Jak tłumaczy, czas duszpasterskich wizyt to specyficzny moment roku, temat kolędy budzi dużo emocji i dlatego postanowił stworzyć wideo, które ułatwi przyjmowanie księdza po kolędzie. Niektóre punkty "kolędowego dekalogu" mogą zaskoczyć! 

1. Nie chowaj męża w szafie albo łazience

- Nie chowaj męża w szafie ani łazience, a jeśli już to robisz, to dobrze dogadajcie sygnał, kiedy ma wyjść! - mówi ks. Rafał. Jak się okazuje, wcale nie jest to żart. Taka sytuacja zdarzyła się już ks. Rafałowi. - Ministranci wychodzą, delikatnie trzasnęli drzwiami i nagle uchylają się drzwi od łazienki, jakiś gość lekko zmęczony wychodzi i pyta: "Polazł już ten?" I nagle widzi mnie... potem było trochę niezręcznie, bo ja też nie byłem do końca przygotowany na taki rozwój sytuacji - opowiada duchowny. Jak dodaje, ksiądz nie przejmie się tym, że ktoś z domowników zada głupie pytanie.

2. Nie bój się księdza

Jak zauważa ks. Rafał, ksiądz chodzący w sutannie albo habicie może powodować, że ludzie nie wiedzą, jak z nim rozmawiać i jak się zachować. Dlatego często rozmowa z duchownymi się nie klei albo przypomina rozliczenie z czynności religijnych: na religię chodzę, na mszy byłem...  - Ksiądz to jest człowiek i można z nim rozmawiać jak z człowiekiem - podsumowuje Ksiądz z Osiedla.

3. Nie dawaj księdzu pieniędzy!

Ta rada może zaskoczyć wiele osób i pewnie wielu księży się z nią nie zgodzi, jednak ks. Rafał wypowiada się na ten temat bardzo jasno. 

- Nie ma żadnego obowiazku dawania księdzu pieniędzy podczas kolędy! Nie ma stawek, taryfikatorów, a jak ktoś to sugeruje, to robi źle - mówi wprost ksiądz. - Jeżeli to jest dla ciebie problem, nie dawaj księdzu pieniędzy. Potraktuj kolędę jako spotkanie ludzi, którzy są dla siebie ważni i mogą o wszystkim porozmawiać. Ksiądz przychodzi poświęcić mieszkanie, pomodlić się i lepiej ciebie poznać. kasa to nie może być główny temat kolędy - mówi ks. Rafał.

4. Nie kryj, że masz uwagi

Zakonnik zachęca też do mówienia wprost, jeśli odwiedzani  parafianie mają jakieś uwagi co do księdza albo jego pracy. - Jeżeli masz jakiś problem ze swoim proboszczem albo wikarym, to mu o tym powiedz. Jeśli mówicie coś miedzy sobą o danym księdzu, to miejcie też odwagę powiedzieć to księdzu w twarz. Może uświadomicie kapłanowi, że coś robi źle - tłumaczy ksiądz.

5. Nie obrażaj się, gdy ksiądz zada osobiste pytanie 

Kolęda to często temat trudny, bo odwiedzani boją się, że ksiądz zacznie zadawać osobiste pytania. I faktycznie często tak jest, że odwiedzający dom kapłan pyta o ślub lub chociaż o uczestniczenie w lekcjach religii. Według ks. Rafała to nie jest ani złośliwość, ani ciekawość.

- Każdy ksiądz czuje się odpowiedzialny za swoich parafian, bo tak to działa z naszego punktu widzenia. Jesteś kapłanem dla tych konkretnych osób z tej parafii, i dla tych konkretnych osób chcesz jak najlepiej. Jeżeli widzisz, że mają z czymś problem, starasz się im pomóc. Dlatego pytanie: "a może chcielibyście wziąć ślub kościelny?" nie jest ze złośliwości ani ciekawości. Ksiądz po prostu chciałby, żeby wszyscy mogli przystępować do komunii, byli jak najbliżej Pana Jezusa - wyjaśnia zakonnik.

6. Nie bój się prosić o pomoc

jak zauważa ks. Rafał, zazwyczaj przy każdej parafii jest grupa, która udziela pomocy materialnej. Ksiądz, który odwiedza rodzinę, często nie domyśla się, potrzebuje ona pomocy i mówią mu o tym dopiero sąsiedzi. Dlatego zakonnik zachęca, by swoimi problemami podzielić się z księdzem, który potraktuje sprawę dyskretnie i będzie mógł udzielić pomocy. 

7. Nie złość się, że ksiądz szybko wychodzi 

Ten zarzut słychać bardzo często w kontekście duszpasterskiej wizyty: najpierw czekamy na księdza godzinami, a potem wpada na pięć minut. Ks. Rafał tłumaczy, dlaczego księża czasem bardzo się spieszą, zawodząc oczekiwania czekających w domach wiernych. 

- Księża zazwyczaj zaczynają kolędę koło 16.00 i chcą skończyć koło 20.30, bo wiele rodzin z małymi dziećmi albo osoby starsze wcześnie kładą się spać. Dlatego podczas kolędy ksiądz zerka na zegarek. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, że wchodzę do domu, a tam sama pani, pytam, co u niej, a ona zaczyna płakać: mąż umarł, syn umarł. Potrzebowała, żeby z nią pobyć, posłuchać. Tej rozmowy nie dało się przyspieszyć, ale w innych domach musiałem przechodzić szybko - wyjaśnia.

8. Masz zwierzaka? Odizoluj go na czas kolędy

To czasem wydaje się absurdalne, ale warto uszanować prośbę, by domowy zwierzak na czas kolędy był zamknięty w innym pomieszczeniu. Jak wyjaśnia ks. Rafał, on sam ma alergię i od razu łapie uczulenie. Czasem też sutanna pachnąca psem z sąsiedztwa, który się zdążył z księdzem przywitać, powoduje napad złości u domowego pupila, zazwyczaj spokojnego i nieszkodliwego.

9. Nie masz kropidła? Nic nie szkodzi

- Fajnie, jak się wchodzi i widać, że mieszkanie jest przygotowane, ale jak czegokolwiek z "kolędowego zestawu" nie ma, to nie jest problem. Najważniejsze jest, żebyście się chcieli pomodlić - mówi ks. Rafał. 

10. Na kolędzie choinka nie jest konieczna

- Nie trzymaj choinki na siłę! - mówi ks. Rafał. Jak opowiada, kiedyś podczas kolędy delikatnie potrącił choinkę, z której opadły wszystkie igły. Ale bez choinki kolęda może się odbyć równie dobrze, jak z choinką. 

Źródło: Ksiądz z Osiedla / Youtube.com / mł

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Tych dziesięciu rzeczy nie rób, gdy przychodzi ksiądz po kolędzie. Znany ksiądz podał "kolędowy dekalog"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.