W jednej rzeczy Bóg jest bezsilny. To największa tragedia człowieka i Boga, który go miłuje
Na przykładzie Judasza możemy zobaczyć "misterium zła". To tragedia człowieka, ale też i Boga, który go miłuje. Bóg jest "bezsilny" wobec wolności człowieka. Zdaje się, jakby dobro przegrywało ze złem. Ta słabość Boga aż do krzyża jest jedyną siłą, która może odrodzić wolność człowieka i wybawić go od śmierci.
Słowo na dziś (J 13,21-33.36-38)
Z Ewangelii wg św. Jana: To powiedziawszy Jezus doznał głębokiego wzruszenia i tak oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi». Spoglądali uczniowie jeden na drugiego niepewni, o kim mówi. Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus miłował - spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: «Kto to jest? O kim mówi?» Ten oparł się zaraz na piersi Jezusa i rzekł do Niego: «Panie, kto to jest?» Jezus odparł: «To ten, dla którego umaczam kawałek [chleba], i podam mu». Umoczywszy więc kawałek [chleba], wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty. A po spożyciu kawałka [chleba] wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: «Co chcesz czynić, czyń prędzej!». Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. A on po spożyciu kawałka [chleba] zaraz wyszedł. A była noc.
Po jego wyjściu rzekł Jezus: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale - jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię - dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie.
Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, dokąd idziesz?» Odpowiedział mu Jezus: «Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz». Powiedział Mu Piotr: «Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie». Odpowiedział Jezus: «Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz.
Komentarz do Ewangelii (04.04.2023)
Obraz: Jesteśmy z Jezusem i uczniami w Wieczerniku. Po umyciu nóg, które u św. Jana jest obrazem ustanowienia Eucharystii, widzimy dialog Chrystusa z uczniami, zdradę Judasza i zapowiedź zaparcia się Piotra. Uczestniczę w tej scenie, uważnie obserwując wszystkich.
Myśl: Na przykładzie Judasza możemy zobaczyć "misterium zła". To tragedia człowieka, ale też i Boga, który go miłuje. Bóg jest "bezsilny" wobec wolności człowieka. Zdaje się, jakby dobro przegrywało ze złem. Ta słabość Boga aż do krzyża jest jedyną siłą, która może odrodzić wolność człowieka i wybawić go od śmierci. Jezus zapowiada też zaparcie się Piotra. Postać Judasza ukazuje oczywiste zło. W Piotrze widzimy "dobro", od którego Jezus nas zbawia. To jest zło subtelne, głęboko ukryte, udające dobro i trudniej je rozpoznać. Zaparcie się Jezusa i łzy Piotra uświadomią mu, że Bóg kocha nie za zasługi, ale pomimo słabości, darmowo. I to go uratuje.
Emocja: "Życie moje oddam za Ciebie". Piotr nie odrzuca Pana, ale chce Nim zawładnąć, zrobić coś dla Niego, zasłużyć na miłość. Nie przyjmuje Bożej miłości jako darmowego daru, ale żyje złudzeniem samowystarczalności.
Wezwanie: Poproszę o łaskę miłowania innych tak, jak On mnie miłuje. Podziękuję za Jego bezwarunkową miłość. Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia Boga.
Skomentuj artykuł