Wbrew pozorom przebaczenie nie jest kwestią charakteru, ale woli

Wbrew pozorom przebaczenie nie jest kwestią charakteru, ale woli
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Ikostudio/depositphotos.com)

Odczuć nie możemy sobie narzucić, ale w zgodzie nie to jest najważniejsze. Najistotniejsze jest chcieć to zrobić, mieć odpowiednie nastawienie.

Czytania: Ez 18,21-28; Mt 5,20-26

Z Ewangelii wg św. Mateusza:

Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę wzgórze w okolicach Jeziora Galilejskiego, mnogie tłumy, które przyszły słuchać Jezusa. Zobaczę też Jego uczniów. Kazanie na górze to serce Ewangelii. Posłucham, jak ono bije. Przyjrzę się swoim odczuciom.

DEON.PL POLECA


Myśl: Co to oznacza, że nasza sprawiedliwość powinna być większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, abyśmy weszli do królestwa niebieskiego? To nie tyle cnota moralna. Ona obrazuje to, co nie jest formalną poprawnością wobec przepisów i zwyczajów, ale raczej „nową i radykalną wiernością wobec woli Bożej”. Jako przykład Jezus daje przykazania: „nie zabijaj!”. Chodzi nie tylko o zabójstwo ciała, ale raczej o unikanie wszystkiego, co do takiej postawy prowadzi, więc: nie gniewaj się! Nie mów źle o innych! Nie gardź! Pojednaj się z bratem! Dar składany Bogu bez przebaczenia i miłosierdzia jest daremny.

Emocja: Pogódź się ze swoim przeciwnikiem. Wbrew pozorom nie jest to kwestia charakteru, ale woli. Odczuć nie możemy sobie narzucić, ale nie to jest w zgodzie najważniejsze. Najistotniejsze jest chcieć to zrobić, mieć odpowiednie nastawienie.

Wezwanie: Poproszę o serce skore do pojednania i przebaczenia. Podziękuję za ludzi, którzy uczą mnie postawy mądrze koncyliacyjnej.
Jubileusz 2025: Zaplanuję sobie czas na uczestniczenie w Drodze Krzyżowej, nawet jeśli tylko online.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje iluzjami? Czy kierować się sumieniem, jeśli inni idą na kompromis? Dlaczego Bóg tak często milczy wobec naszego cierpienia? Ile w Jego...

Skomentuj artykuł

Wbrew pozorom przebaczenie nie jest kwestią charakteru, ale woli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.