10 sposobów na pomoc osobom dotkniętym handlem ludźmi

10 sposobów na pomoc osobom dotkniętym handlem ludźmi
(fot. shutterstock.com)
Sieć Bakhita / state.gov / ml

Wiele osób, które dowiedziały się  o zjawisku handlu ludźmi, chciałoby pomóc, ale często nie wiedzą jak. Oto kilka pomysłów, które warto wziąć pod uwagę.

1. Zapoznaj się ze zjawiskiem handlu ludźmi i czynnikami ryzyka zaistnienia tego procederu. To pomoże Ci chronić siebie i innych. Dobra czujność jest ważna.  Przeczytaj książkę, artykuł, obejrzyj film, strony internetowe, np. www.handelludzmi.eu , www.siecbakhita.com

2. Pomóż, reaguj w sytuacji spotkania z ofiarą handlu ludźmi lub gdy podejrzewasz handel ludźmi w twoim środowisku.  Oto numer i adres, które warto mieć przy sobie, by uzyskać informacje i pomoc: (+48 22) 628 01 20, www.kcik.pl . Pamiętaj, że także ofiary przebywające w Polsce nielegalnie, mają prawo do wsparcia i pomocy.

3. Bądź uczciwym konsumentem. A jeśli jesteś Pracodawcą: bądź uczciwym pracodawcą. Oferuj pracę osobom zagrożonym współczesnymi formami niewolnictwa oraz ofiarom handlu ludźmi.

4. Dbaj o czystość - nie korzystaj z pornografii, usług seksualnych. Prostytucja napędza handel ludźmi.

>>Niewolnictwo to również polski problem<<

5. Użyj swoich zdolności i talentów, aby przeciwdziałać niewolnictwu np. pisząc blog, malując obrazy, układając piosenkę, organizując wystawy, itp.

6. Wspomóż organizacje zwalczające handel ludźmi lub pomagające osobom pokrzywdzonym: materialnie - przekaż darowiznę pieniężną lub potrzebne rzeczy, zorganizuj zbiórkę w ramach wsparcia; zaproponuj pomoc zależnie od Twoich umiejętności i zawodu.

7. Weź udział w kampaniach przeciwko handlowi ludźmi. Bądź aktywny podpisując petycje mające na celu  zwalczanie handlu ludźmi i zapobieganie mu.

>>W XXI w. wciąż istnieje handel ludźmi. Wspólnie możemy to zmienić<<

8. Zorganizuj spotkanie/wydarzenie na temat  współczesnego niewolnictwa, które uwrażliwi ludzi na ten problem np. poprzez obejrzenie i omówienie filmów dokumentalnych o handlu ludźmi. W niektórych zawodach jest to szczególnie ważne, aby osoby umiały rozpoznać ofiary handlu i pomóc im.

9. Zachęcaj szkoły, by przeprowadzano w nich zajęcia profilaktyczne dotyczące zagrożeń związanych z handlem ludźmi. Rodzice, wychowawcy i pracownicy  szkół powinni być świadomi tego, że dzieci i młodzież są grupą narażoną na działania handlarzy.

10. Modlitwa - Bezsilność zamieniaj w modlitwę… Bóg ma moc przywracać wolność i odbudować połamane życie. Modlitwa  otwiera i poszerza także nasze serca. Jeśli ktoś jest poruszony cierpieniem, dramatem drugiego - znajdzie sposób pomocy!

Niektóre sposoby z: www.state.gov/j/tip/id/help/ oraz autorstwa Sieci Bakhita

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 sposobów na pomoc osobom dotkniętym handlem ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.