„Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień” (J 8, 7) – te słowa Jezusa rozważamy z o. Wiesławem Dawidowskim OSA stąpając po wzgórzu świątynnym w Jerozolimie. Jak rozumieć rozgrzeszenie przez Jezusa kobiety oskarżonej o cudzołóstwo? To temat 18. odcinka wideobloga „Szukając śladów Jezusa”.
Podcast "Tak myślę"
Zaproszenie patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja do Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę było naprawdę genialnym posunięciem – uważa Tomasz Terlikowski. W 28. odcinku podcastu „Tak myślę” jego autor zwraca uwagę na przyszłe konsekwencje wizyty Bartłomieja w Polsce.
Nie ulegajmy demonom lęku. To nie czas na trwogę. Wierzę w moc modlitwy i w uważną potęgę Boga, który otwiera serce na wołanie o to, by zło zostało pognębione, rany uleczone, cierpienie ukojone; by krzywdzony naród poznał smak łaski i sprawiedliwości - pisze prof. Aleksander Bańka, delegat polskiego Kościoła na inaugurację synodu o synodalności.
domchlopakow.pl/Facebook/dm
Dominikanki z Broniszewic, które tworzą dom i zajmują się niepełnosprawnymi chłopakami, którzy z różnych powodów stracili rodziny. Dzięki wsparciu darczyńców udało się wybudować dla podopiecznych sióstr dwa Domy Chłopaków i zadbać o ich otoczenie. Teraz przed zakonnicami kolejne wyzwania. Obecnie zbierają fundusze na uporządkowanie parku, który znajduje się przy Domach Chłopaków.
Dlaczego ludzie dają pieniądze fundacji prowadzonej przez trzech byłych wojskowych, w dodatku wierzących katolików? - Bo jesteśmy remedium na bezradność. Ludzie mają dość ckliwego użalania się nad biednymi dziećmi. Chcą, żeby ktoś przyszedł i powiedział: nie jest tak, że nic się nie da zrobić – mówi mówi Bartosz Rutkowski, szef Orlej Straży.
Facebook.com/dm
Wielu ludzi ma pretensje do papieża Franciszka, że do tej pory nie powiedział wprost, że Putin jest odpowiedzialny za wojnę. W mediach czytamy, że papież oblewa najważniejszy egzamin pontyfikatu. Czy Franciszek jest zbyt słaby w określaniu zła jako zła? - pyta franciszkanin Lech Dorobczyński na Facebooku.
Pan Bóg potrafi dosadnie udowodnić, że życie jest silniejsze od śmierci. I że dobro jest potężniejsze od zła. Dziś bardzo takiego pokrzepienia potrzebujemy, i daje je rodzina Ulmów.
Co znaczą te dwa wydarzenia z Ewangelii: uzdrowienie paralityka w sadzawce Betesda i uzdrowienie niewidomego od urodzenia w sadzawce Siloe? - To nie jest cud dla cudu. W Królestwie Bożym, w królestwie Jezusa nie będzie miejsca dla wykluczeń – tak tłumaczy obydwa zdarzenia o. Wiesław Dawidowski OSA, z którym w Jerozolimie odwiedzamy obydwa te miejsca, docierając tu w 17. odcinku wideobloga „Szukając śladów Jezusa”.
Wierzę, że Bóg przez nasze modlitwy interweniuje w życie świata - stwierdza Tomasz Terlikowski, mówiąc o dokonanym przez papieża Franciszka akcie zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. W kilka lat po tym, jak takiego zaweirzenia dokonał papież Jan Paweł II doszło do upadku komunizmu - przypomina publicysta w 27. odcinku podcastu "Tak myślę".
DEON.pl / mł
Dziś w Kościele uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. Oba święta są kluczowe dla dzieła, które w Polsce trwa od lat 90-tych – Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Deon.pl
Teraz wszyscy podkreślają, że jest jeden Kościół. W miejscach, gdzie się pojawiam - chociaż ludzie wiedzą, że jestem z Kościoła katolickiego - proszą o błogosławieństwo, mówiąc że jestem teraz „księdzem wszystkich” - mówi ks. Wojciech Stasiewicz, wikariusz parafii katedralnej w Charkowie i dyrektor tamtejszej Caritas Spes. Ksiądz odniósł się również do piątkowego aktu poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Dodał, że każda parafia ma zdecydować o tym, jak będzie wyglądać zawierzenie.
DEON.pl
Znam ponad sto pięćdziesiąt kobiet, które doświadczyły dramatu aborcji. Każda z nich mówiła o swojej drodze i wiem, że przeżywała syndrom poaborcyjny, bez względu na to, jak go nazwiemy. Cierpią również mężczyźni - bp Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Kosiarskim opowiada o Winnicy Racheli, rekolekcjach dla osób, które dźwigają ciężar dokonanej aborcji.
Michał Maciejny SJ
Pomaganie okazuje się nie być utopijnym obrazkiem z hollywoodzkiego filmu, ale trudem, bólem i wyzwaniem w codzienności. Trzeba odróżnić zabawę w pomaganie od realnego niesienia pomocy. Być może i ciebie to dotyka?
Deon.pl
Przy studni Jakuba w Sychem Jezus rozmawiał z Samarytanką. Przy studni Jakuba jesteśmy z o. Wiesławem Dawidowskim OSA w 16. odcinku wideobloga "Szukając śladów Jezusa" docierając do miejsca, w którym Chrystus na pewno był i w którym mówił o wodzie żywej, która gasi wszelkie pragnienie.
Wojna wytoczona Ukrainie prze Rosję - rzekomo w obronie prawosławia i wspierana przez cerkiew moskiewską - może doprowadzić do wzrostu znaczenia prawosławia ukraińskiego i do tego, że to do Kijowa wróci centrum życia religijnego ruskiego świata – przewiduje Tomasz Terlikowski, analizując w podcaście „Tak myślę” możliwe następstwa rosyjskiej agresji.
Czym zajmuje się "Drabina Jakubowa"? Dlaczego niepełnosprawnych można utożsamiać z aniołami? Między innymi o tym rozmawiamy z ks. Łukasz Mikołajczyk.
Facebook / mł
- W czasie rozmowy podeszliśmy do okna. Nasze zdziwienie i uśmiech wywołali krzątający się pracownicy służ miejskich Kijowa, którzy zamiatali ulicę. Zupełnie jak dawniej, jakby nie było wojny. Piękne! Teraz taka zwyczajność staje się niezwyczajnością - pisze o. Jarosław Krawiec OP. Jego kolejny list z Ukrainy opublikował na swoim facebookowym profilu o. Krzysztof Pałys.
Na Górze Przemienienia następuje odsłonięcie tajemnicy Jezusa - On jest Synem Bożym. Tym, kogo Ojciec wybrał, aby dokonał planu zbawienia świata - mówi o. Wiesław Dawidowski OSA prowadząc nas - w 15. odcinku wideobloga "Szukając śladów Jezusa - na Górę Tabor.
Za powstrzymanie Putina płacimy wyższą inflacją i wyższymi cenami benzyny. Jeżeli tej ceny nie poniesiemy, nie będziemy mieli ani benzyny, ani wygodnego życia. Będziemy mieli wojnę - mówi dobitnie Tomasz Terlikowski, podejmują polemikę z "realistami", którzy narzekają na koszty związane z pomocą Ukrainie. Publicysta wypowiada się na ten temat w 25. odcinku podcastu "Tak myślę.
Deon.pl
- Dzwonią do nas parafianie albo my dzwonimy do nich. Pierwsze słowa jakie kieruję do każdego brzmią: „Bogu dzięki, ty żyjesz”. I dalej pytam, czy komuś się nic nie stało - mówi Wojciech Stasiewicz wikariusz parafii katedralnej w Charkowie i dyrektor Caritas Spes Charków. Miasto atakowane jest przez Rosjan od początku wojny i doznało znacznych zniszczeń. Ewakuowano do tej pory pociągami ponad 600 tys. ludzi.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}