Wiedziałam, że te słowa zawsze będą ze mną. Powiedział je ks. Jerzy Popiełuszko

Wiedziałam, że te słowa zawsze będą ze mną. Powiedział je ks. Jerzy Popiełuszko
Fot. Logan Bannatyne/LoLoStock / Depositphotos.com
zycietodroga.blog.deon.pl / mł

Ponad dekadę temu otrzymałam karteczkę z cytatem ks. Jerzego. Gdy ją przeczytałam, wiedziałam, że te słowa zawsze będą ze mną. Do dziś noszę ją w portfelu, jest drogowskazem w moim życiu - pisze nasza blogerka Joanna Jaśkowiak. 

Mówił, by zło dobrem zwyciężać… a jego oprawcy wrzucili go zmasakrowanego, związanego w worku do rzeki. Ile czasu umierał, co myślał. Modlił się i wierzył, że to nie koniec, a dobro jednak pokona potworne zło, czy przeklinał swoich prześladowców poddając się rozpaczy, bólowi i przerażeniu?

Nie uległ rozpaczy

Trzydzieści dziewięć lat temu rozegrał się dramat księdza Jerzego, zaangażowanego kapelana „Solidarności”, porwanego i zamęczonego przez esbeckich funkcjonariuszy. Czytając jego homilie, analizując jego życie i działania jestem przekonana, że się modlił, nie uległ rozpaczy, wytrwał do ostatniego tchnienia.

Skromny, niepozorny kapłan o słabym zdrowiu w czasie kilku ostatnich lat swojego życia stał się inspiracją, podporą i przykładem dla tysięcy Polaków. Dawał nadzieję w ciemnych czasach, pokazywał, jak żyć i jak nie tracić wiary, gdy wszystko wydaje się stracone. Od wspomnienia jego męczeństwa do Święta Niepodległości mamy dwadzieścia cztery dni. Warto poświęcić choć kilka z nich na lekturę homilii księdza Jerzego, gdyż są nadal, a może dziś nawet bardziej aktualne.

DEON.PL POLECA

O czym mówił ks. Popiełuszko? 

Jego przepiękne nauczanie dotyka tak wielu kwestii, iż nie sposób ich w skrócie nawet przedstawić. Wolność rozumiał jako wszczepioną człowiekowi przez Boga, niezależnie od tego, czy on Go uznaje czy odrzuca. Ta wolność nigdy nie może być człowiekowi zabrana przez żadną władzę. Za słowa „wolność jest w nas” został zamordowany. Jerzy uczył, że władza jest służbą. Mówił o prawdzie, która wyzwala, o sprawiedliwości i wartości pracy ludzkiej, o składaniu tylko takich obietnic, jakie można spełnić. Każdy temat przez niego poruszany jest ponadczasowy, czujemy jakby dziś stał i kierował te słowa do nas. Do każdego z nas.

Ponad dekadę temu otrzymałam karteczkę z cytatem ks. Jerzego. Gdy ją przeczytałam, wiedziałam, że te słowa zawsze będą ze mną. Do dziś noszę ją w portfelu, jest drogowskazem w moim życiu. A cytat brzmi: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą.”

---

Tekst został pierwotnie opublikowany na blogu Joanny Jaśkowiak "Życie to droga" .  Śródtytuły pochodzą od redakcji. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bernard Brien, Charles Wright

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – współczesny prorok i męczennik niepodległości.

Czy przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki wciąż jest aktualne? Bez względu na granice czasu i państw? Czy polski kapłan potrafi poruszyć też duszę laickiej Francji?

Kapelan Solidarności...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wiedziałam, że te słowa zawsze będą ze mną. Powiedział je ks. Jerzy Popiełuszko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.