Wyciągamy sieci! Jezuickie propozycje na pandemię

Wyciągamy sieci! Jezuickie propozycje na pandemię
(fot. youtube.com)

Brakuje Ci wspólnej modlitwy i inspiracji, jak szukać Boga w kwarantannie? #zostańwdomu i spędź wielkopostne rekolekcje. Propozycji jest dużo, a duchowość ignacjańska daje odpowiedzi na to, jak przeżyć tę sytuację.

To oczywiste: ten Wielki Post zaskoczył wszystkich. Jeszcze w Środę Popielcową mogliśmy spokojnie planować udział w rekolekcjach, dzisiaj wiemy już, że nie spędzimy w kościele nawet Triduum Paschalnego. Od dwóch tygodni trwa dyspensa od niedzielnej Eucharystii, którą, jak pokazują statystyki, większość polskich katolików spędziła przed ekranem telewizora lub komputera, a od kilku dni uczestnictwo w niej zostało ograniczone do pięciu osób. Ogromnie utrudniona może być przedświąteczna spowiedź. Jak duchowo odnaleźć się w takiej rzeczywistości?

DEON.PL POLECA
- Myślę, że problem mogą mieć osoby, które miały Boga tylko w Kościele, ale nie miały Go w domu i w pracy. Nie mam zamiaru tego przedstawiać w złym świetle, ale dla wielu religia pełni rolę uspokajacza, który zabija lęki. Wiele osób neurotycznie przeżywa religię – muszę zrobić obrzęd, żeby Bóg był mi przychylny. I jeśli zredukuje się Boga tylko do wypełnienia obrzędu, pojawia się duży problem, bo nagle te obrzędy zostały zabrane – mówi Daniel Wojda SJ, pomysłodawca internetowego projektu Pogłębiarka.

- Duchowość ignacjańska mówi o doświadczaniu Boga, który działa w świecie w różny sposób. Podkreśla to Sobów Watykański II, mówiąc, że Bóg działa przez sakramenty, ale nie jest nimi ograniczony. I okazuje się, że chrześcijaństwo daje nam dużo odpowiedzi na dzisiejszą sytuację. Jednoczymy się z Bogiem, nie tylko przyjmując Komunię świętą, ale też medytując Pismo Święte. List św. Jakuba mówi, że usprawiedliwienie przychodzi przez uczynki miłości – podkreśla jezuita. – Pandemia i izolacja wymusza na nas spojrzenie na ten kontekst.

Często dużą trudnością jest nie tylko ograniczony dostęp do sakramentów, ale też brak kontaktu ze wspólnotą. Wspomina o tym Filip Bęben SJ, z projektu Modlitwa w drodze: - Nasi słuchacze piszą nam, że większym wyzwaniem jest brak wspólnoty niż brak treści. 

- Ludzie przychodzą do duszpasterstwa po to, żeby szukać głębi: po modlitwę, naukę medytacji i tak dalej. Ale głównym celem jest szukanie relacji. Nic dziwnego – bo to, co najczęściej jest dla nich najtrudniejsze w życiu, to samotność – dodaje o. Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki z Gdańska. - W duszpasterstwie, które przeniosło się do Internetu, jesteśmy w stanie podprowadzić do tej głębi. Ale to nie może być wszystko. Ludzie przez duszpasterstwo walczą z samotnością. Okazuje się, że Internet daje tutaj też piękne możliwości.

A co z rekolekcjami? Dla wielu ludzi Wielki Post to – obok adwentu – oczywisty czas, żeby sięgnąć po coś więcej niż tylko niedzielne kazanie.

- W normalnych warunkach zespół Mocni w duchu jeździłby po Polsce z rekolekcjami. Postanowiliśmy nie rezygnować z ewangelizacji, tylko po prostu zmienić jej formę na internetową. Na ten moment, ze względu na kolejne obostrzenia, program realizują jedynie pracownicy Centrum i Zespołu Mocni w Duchu – mówi Nadia Zawi z Mocnych w Duchu, aktywnie działającej wspólnoty z Łodzi.

* * *

Duszpasterze, wspólnoty i twórcy różnych ewangelizacyjnych projektów często musieli postawić na improwizację. Wyłączyć tryb samolotowy i – jeśli jeszcze ich tam nie było – stać się online.

Jak konkretnie jezuici wyciągają sieci podczas pandemii? Propozycji jest dużo.

Pogłębiarka

Mobilna wspólnota, jak nazywają Pogłębiarkę jej twórcy, to doskonały pomysł na czas kwarantanny i bycia w domu. Ten internetowy projekt działa od 2015 roku.

- Zawsze przyjmowałem zasadę, że nie transmituję modlitwy, tylko prowokuję ludzi, żeby sami się pomodlili – mówi Daniel Wojda SJ. - Osoby, które wchodziły w coś takiego, przechodziły dużą zmianę. Zauważały, że Bóg jest dostępny we mnie, w moim pokoju, mogę się z Nim kontaktować. Teraz sytuacja zmieniła się o tyle, że mamy o wiele więcej pracy, ale z drugiej strony w ogóle się nie zmieniła, jeśli chodzi o kierunek, który przybraliśmy.

Na Facebooku i kanale YouTube codziennie transmitowana jest Msza Święta (poniedziałek – sobota: 18:30, niedziela: 11:00), od poniedziałku do soboty Adoracja Najświętszego Sakramentu o 21:00, a w piątki Droga Krzyżowa o 17:00. Poza tym – seria Q&A, medytacji i innych filmów.

Znalazło się też miejsce dla wyjątkowego projektu: Bądźmy Razem - internetowych Ćwiczeń Duchowych dla każdego. To medytacja Biblii za pomocą metody pochodzącej z duchowości ignacjańskiej. Jak piszą autorzy na stronie: w takich rekolekcjach "odnajdą się osoby zarówno głęboko wierzące jak i nieprzekonani, ponieważ metoda medytacji skupia się na odnajdywaniu sensu i Boga we własnym wnętrzu". Uczestnicy codziennie otrzymają film wprowadzający do medytacji, zostaną zorganizowani w niewielkie grupy dyskusyjne, które za pomocą specjalnej metody pogłębionej rozmowy pozwalają prowadzić satysfakcjonujące i głębokie rozmowy.

A co z Triduum? 

Na pewno będziemy transmitować – zapewnia Daniel Wojda SJ. – A jeśli czas pozwoli, zrobimy medytacje, które będą wprowadzały w liturgię. Nie będzie można pójść do kościoła, stanąć przy grobie, ale chcielibyśmy zaproponować jakieś przeżycie.

Mocni w Duchu 

Mocni w Duchu to prężnie działające centrum ewangelizacyjno-formacyjne związane z parafią Jezuitów w Łodzi, znane przede wszystkim z działalności zespołu muzycznego o tej samej nazwie. Prowadzi dwa kanały YouTube: Mocni w duchu - JezuiciTV oraz Mocni w Duchu TV Live.

- Codziennie na kanale Live transmitujemy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Mszę Świętą, różaniec konsekrowanych o uwolnienie od epidemii a w piątki jest Droga Krzyżowa. Na kanale Jezuici TV mamy poranne umocnienie Słowem Bożym, pytania i odpowiedzi związane z czasem kwarantanny i obostrzeń w życiu duchowym, a także rekolekcje przygotowane przez o. Jacka Olczyka na czas epidemii – mówi Nadia Zawi.

Wyjątkową propozycją jest Fitness z Proboszczem.

- Na kanale Mocni w duchu - JezuiciTV o. Remi Recław razem z o. Jackiem Olczykiem, zainspirowani poranną gimnastyką dla dzieci poprowadzą fitness dla wszystkich, by siedzenie w domu nie spowodowało spadku formy.

Ekipa przygotowuje także transmisję z całego Triduum Paschalnego z oprawą muzyczną Mocnych w Duchu.

Mocni w Duchu Dzieciom

Mocni w Duchu wyszli również naprzeciw rodzicom i przygotowali specjalny program live dla dzieci.

- Po ogłoszeniu kwarantanny 13 marca zebrał się „sztab kryzysowy” i został wymyślony program dla dzieci, który przez półtorej godziny dziennie od poniedziałku do piątku ma odciążyć rodziców. Chcemy, by dzieci miały różnorodne zajęcia, dlatego jest śpiew, plastyka, angielski, włoski, gimnastyka prowadzona przez o. Remiego Recława SJ i oczywiście modlitwa – wymienia Nadia Zawi. – Program jest interaktywny, dzieci dostają zadania konkursowe, wysyłają nam swoje zdjęcia i prace, a my, dzięki mediom społecznościowym, możemy być z nimi w kontakcie live.

Wszystkie odcinki można znaleźć TUTAJ.

Duszpasterstwo Akademickie Winnica

- Pierwszą rzeczą, która wydawała się naturalna, było to, że powinniśmy zacząć nadawać. Powinniśmy odprawiać Msze, prowadzić medytacje i po prostu przenieść do internetu pewne aktywności, które wymagały spotkania się – mówi Paweł Kowalski SJ.

I rzeczywiście: gdańskie duszpasterstwo zaprasza do wspólnej modlitwy liturgią godzin przez Hangouts Meet (jutrznia od poniedziałku do piątku o 7:30, w weekendy o 8:00), a na swoim kanale YouTube transmituje niedzielną Mszę o 13:00 i piątkową Drogę Krzyżową o 19:30. Sporo live’ów można też znaleźć na Facebooku.

Kilka propozycji na koniec Wielkiego Postu dla studentów przygotowuje też krakowska Wspólnota Akademicka Jezuitów WAJ. Warto śledzić ich profil na Facebooku - niebawem pojawi się tam więcej informacji.

Modlitwa w drodze

Ciesząca się dużą popularnością Modlitwa w drodze – aplikacja, dzięki której można medytować Ewangelię – oprócz codziennych nagrań też zaproponowała słuchaczom coś więcej. 

Jako Modlitwa w drodze uruchomiliśmy radio internetowe, gdzie staramy zapewnić się naszym słuchaczom "wspólnotę czasu" w przeżywaniu różańca, drogi krzyżowej itp. Weszliśmy także we współpracę z Pogłębiarką, która codziennie transmituje Msze Święte – mówi Filip Bęben SJ. - W ciągu kilku dni wypuścimy ignacjański rachunek sumienia napisany przez Artura Prusia SJ, pomagający w przeżywaniu trudnych emocji, które mogą towarzyszyć domowej kwarantannie.

Twórcy zaproponowali też odmawianie nowenny do Andrzeja Boboli w czasie epidemii. Nagrania i tekst można znaleźć na TEJ stronie.

Parafie jezuickie? Tutaj też się dzieje!

"Kocham was, ale zostańcie w domu. Trudny czas przyszedł. Tęsknię za Wami, ale zostańcie w domach" - apelował mocno w komunikacie wideo do swoich parafian o. Józef Polak SJ, proboszcz z parafii Ducha Świętego, z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu. Zrobił to jako pierwszy jezuicki proboszcz.

Dziś na stronie parafii zapewnia o wsparciu i modlitwie: "Modlimy się za chorych, za lekarzy i personel medyczny niosący im ofiarną posługę oraz za wszystkich pozostających w domach, którzy rozsądną postawą wyrzeczenia nie chcą przymnażać im pracy. Dbajcie o siebie i Waszych bliskich. W tych trudnych dniach niech nas krzepi zapewnienie, jakie od samego Jezusa usłyszała XIV wieczna mistyczka Julianna z Norwich: „Wszystko wyjdzie na dobre. I wszystko będzie dobrze”."

Na facebookowym profilu parafii znajdziecie streaming z niedzielnych mszy i nabożeństw: w piątek o 17:30 - Droga Krzyżowa, w niedzielę o 17:00 Gorzkie Żale, a codziennie o 20:30 modlitwa różańcowa.

 

Transmisje z mszy oferuje też parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Msza odprawiana jest codziennie o 15:00, można w niej uczestniczyć przez stronę internetową oraz na Facebooku. Na Eucharystię zaprasza także parafia św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczu - codziennie o 18:00 na Facebooku.

Z kolei bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie oprócz transmisji z Adoracji w piątki o 20:00 i codziennego różańca o 20:30 na swoim kanale YouTube, zaproponowała telefoniczne pogotowie duchowe.

Katecheza w czasach koronawirusa

A może jesteś katechetą i szukasz materiałów do pracy z uczniami? Żaden problem. Wystarczy zajrzeć na stronę katechizmów WAM. 

"Oprócz katechez z podręczników i ćwiczeń planujemy zamieszczanie nowych propozycji, dostosowanych do Podstawy Programowej. Będziemy przy tym brać pod uwagę, by nie przeciążać uczniów" - piszą autorzy. - "Uważamy, że praca dla ucznia nie powinna mu zabierać więcej niż kwadrans w młodszych klasach, a w starszych 15-20 minut. Czy to się uda? Zobaczymy."

 

 

Redaktorka i dziennikarka DEON.pl, autorka książki "Pełnymi garściami". Prowadzi blog dane wrażliwe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem
Św. Ireneusz z Lyonu

Życie chrześcijanina to więcej niż gorączkowe unikanie grzechu (niemożliwe), czy nienaganna perfekcja (zabójcza). Perspektywa uczniów Jezusa to "osiągnięcie pełnego podobieństwa do...

Skomentuj artykuł

Wyciągamy sieci! Jezuickie propozycje na pandemię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.