Za odmówienie hymnu "Veni Creator" możesz w tę niedzielę zyskać odpust zupełny

Za odmówienie hymnu "Veni Creator" możesz w tę niedzielę zyskać odpust zupełny
Antonio Sebastiano Fasal, fresk przedstawiający scenę zesłania Ducha Świętego, Padwa, Basilica del Carmine. Fot. Depositphotos.com
DEON.pl / mł

Niedziela Zesłania Ducha Świętego to uroczystość, która w Kościele katolickim wypada w dniu Pięćdziesiątnicy, czyli pięćdziesiąt dni po Wielkanocy. Jej świętowanie wiąże się z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. Można go ofiarować za siebie lub za kogoś zmarłego.

Jak uzyskać odpust zupełny w niedzielę Zesłania Ducha Świętego? Przede wszystkim muszą być spełnione zwykłe warunki: bycie w stanie łaski uświęcającej i przyjęcie komunii św., brak przywiązania do grzechu i modlitwa w intencjach, w których modli się papież. 

Odpust zupełny za publiczne odmówienie "Veni Creator" 

Dodatkowym warunkiem, związanym z niedzielą Zesłania, jest publiczne odmówienie (lub odśpiewanie) hymnu "Veni Creator". To pieśń znana  bardziej pod tytułem "O Stworzycielu Duchu przyjdź". Zazwyczaj w niedzielę Zesłania jest włączana w liturgię mszy, więc wierni mogą publicznie ją odmówić (zaśpiewać) w trakcie niedzielnej mszy. 

By uzyskać odpust zupełny, należy w dniu Zesłania być w stanie łaski uświęcającej (lub skorzystać z sakramentu spowiedzi) i przystąpić do komunii św., a także wyrzec się przywiązania i do grzechu i pomodlić się w papieskich intencjach (może to być np. modlitwa "Ojcze nasz..." lub "Pod Twoją obronę...". ). Jeśli nie potrafimy zrezygnować z przywiązaniai do grzechu, odpust nie "przepada" - uzyskujemy wtedy odpust cząstkowy. 

Jaki jest skutek odpustu? 

Odpust można ofiarować za siebie lub za osobę zmarłą. Gdy ofiarujemy go za osobę zmarłą, np. za zmarłego tatę czy babcię, i spełnimy warunki do uzyskania odpustu zupełnego, zmarły tata lub babcia, którzy po śmierci nie trafili prosto do nieba, ale oczyszczają się jeszcze przed wejściem do niego w czyśćcu, obrazowo mówiąc zostają natychmiast przeniesieni do nieba. Jeśli ofiarujemy go za siebie, uwalniamy się od konsekwencji grzechów, które popełniliśmy, a które mogą sprawiać, że nasze życie jest pełne trudności i cierpienia. 

Tekst hymnu Veni Creator

O Stworzycielu, Duchu, przyjdź,
Nawiedź dusz wiernych Tobie krąg,
Niebieską łaskę zesłać racz
Sercom, co dziełem są Twych rąk.

Pocieszycielem jesteś zwan,
I Najwyższego Boga dar,
Tyś namaszczeniem naszych dusz,
Zdrój żywy, miłość, ognia żar,

Ty darzysz łaską siedemkroć,
Bo moc z prawicy Ojca masz,
Przez Boga obiecany nam,
Mową wzbogacasz język nasz.

Światłem rozjaśnij naszą myśl,
W serca nam miłość świętą wlej,
I wątłą słabość naszych ciał
Pokrzep stałością mocy Twej.

Nieprzyjaciela odpędź w dal
I Twym pokojem obdarz wraz.
Niech w drodze za przewodem Twym
Miniemy zło, co kusi nas.

Daj nam przez Ciebie Ojca znać,
Daj, by i Syn poznany był,
I Ciebie, jedno tchnienie Dwóch,
Niech wyznajemy z wszystkich sił.

Niech Bogu Ojcu chwała brzmi,
Synowi, który zmartwychwstał,
I Temu, co pociesza nas,
Niech hołd wieczystych płynie chwał.
Amen.

Inne odpusty związane z modlitwą do Ducha Świętego

Na liście odpustów opublikowanej przez Penitencjarię Apostolską znajdują się też dwa inne odpusty związane z modlitwą do Ducha Świętego. Pierwszy to odpust cząstkowy związany z odmówieniem hymnu Veni Creator w inny dzień, nawet, gdy się go odmawia prywatnie (np. w ramach porannej czy wieczornej modlitwy).  

Odpust cząstkowy można też uzyskać pod zwykłymi warunkami (komunia, modlitwa w intencjach papieża) za odmówienie w dowolnym momencie modlitwy Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca wiernych Twoich i ogień miłości w nich zapal

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Za odmówienie hymnu "Veni Creator" możesz w tę niedzielę zyskać odpust zupełny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.