Żmiąca - bezpieczna przystań

Żmiąca - bezpieczna przystań
2 miesiące temu

Ośrodek pomocy dla dzieci z Domów Dziecka, zorganizowany w Żmiącej k/Limanowej przez o. Ludwika Piechnika SJ działa od 1979 roku. Posiadłość to trzy zakupione budynki i 9 ha pola i lasu. Od początku istnienia organizowany był tam pobyt dla dzieci i młodzieży od 3. do 18. roku życia, głównie w okresie wakacji i przerw szkolnych.

Z biegiem czasu przekształcił się w coraz bardziej stacjonarne funkcjonowanie Dzieła Pomocy Dzieciom. Składa się ono z czterech placówek opiekuńczo-wychowawczych (typu interwencyjnego, socjalizacyjnego oraz dwie typu specjalistyczno-terapeutycznego) funkcjonujących przy ul. Rajskiej w Krakowie i w Żmiącej oraz funkcjonującego wraz z nimi Ośrodka Adopcyjnego.

Organem założycielskim dla tych placówek jest Prowincja Polski Południowej jezuitów.

fot. Jan Maderfot. Jan MaderDzieło Pomocy Dzieciom zapewnia swoim podopiecznym opiekę i wychowanie, zaspokaja niezbędne potrzeby „emocjonalne, rozwojowe, zdrowotne, bytowe, społeczne i religijne”.

Wspomina Józef Lassota, przyjaciel dzieła, były prezydent Miasta Kraków: „Moje kontakty ze Żmiącą rozpoczęły się w okresie mojej krakowskiej prezydentury. Pani dr Teresa Olearczyk zachęciła mnie do odwiedzenia ‘cudownego miejsca’, jak nazywała Ośrodek w Żmiącej. Kiedy wjechaliśmy na górę, wysiedliśmy z samochodu i weszliśmy do domu, prawie natychmiast otoczyły mnie dzieci i chwytając za ręce jedno przez drugie wołały: ‘wujku, chodź pokażę ci to, chodź pokażę ci tamto’. Czuło się, że dzieci są u siebie. To było niezwykle wzruszające. I tak się zaczęła, trwająca już ponad 20 lat, nasza (bo również mojej śp. małżonki Żdany) przygoda ze Żmiącą”.

„’Dzieło Pomocy Dzieciom’ – w teorii to ośrodek adopcyjny, ale praktycznie to przedsięwzięcie o dużo, dużo szerszym znaczeniu – mówi p. Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. Postanowiłam sprowadzić do Żmiącej Komisję Polityki Prorodzinnej i Społecznej, by jej członkowie na własne oczy przekonali się o wadze tworzonego tutaj dzieła”.

„Po kilku latach – opowiada o. Jan Gruszka SJ, wieloletni prezes Fundacji bł. Ruperta Mayera SJ, wspomagającej Dzieło Pomocy Dzieciom – moje towarzyszenie gościom przerodziło się w osobiste i daleko idące współdziałanie na rzecz prowadzonego tutaj dzieła. Przynajmniej raz w roku zapraszaliśmy naszych przyjaciół, dobroczyńców, rodziny adopcyjne, współpracowników i tych wszystkich, którym Żmiąca i Rajska są bliskie. Od 2014 roku to spotkanie jest połączone z Małopolskimi Spotkaniami Rodzin Adopcyjnych pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego”.

Dla wolontariuszy „Żmiąca to miejsce, które łączy i przemienia ludzi. To skrawek ziemi, gdzie nie ma różnic i podziałów, a radość, dobroć i miłość płynie tam niekończącym się strumieniem”.

„Dla wolontariuszy – dzieli się swoim doświadczeniem Justyna, studentka Akademii Ignatianum w Krakowie – piknik w Żmiącej jest taką małą prywatną „kopalnią uśmiechów”, gdzie ładujemy baterię na kolejne dni zmagań studenckiego życia. Dzielimy się swoim wolnym czasem, pomysłami, nabywamy doświadczenia w pracy pedagogicznej a przede wszystkim świetnie się przy tym bawimy”.

„Pierwsze słowo – opowiada Jakub Pruś – które przychodzi mi do głowy, gdy słyszę „Żmiąca”? Radość. Drugie słowo? Przygoda. A trzecie to wezwanie.”

Drzwi placówki opiekuńczo-wychowawczej w Żmiącej, otoczonej pięknym krajobrazem, otwarte są dla wszystkich – mówi o. Janusz Mółka SJ, przyjaciel i kapelan dzieła. Każdy może tutaj przybyć, a pojawiając się przynosi mieszkańcom ośrodka nadzieję na lepszą oraz mniej skomplikowaną przyszłość; nadzieję normalnego życia”.

fot. Jan Maderfot. Jan MaderDzieci po przyjęciu do placówek Dzieła Pomocy Dzieciom trafiają do domu przy ul. Rajskiej w Krakowie albo w Żmiącej. Mają zapewnioną konsultację z lekarzem, opiekę psychologiczno-pedagogiczną. Od początku zajmuje się nimi zespół wychowawców. Opieka jest całodobowa. Dzieci mają zajęcia dydaktyczne, uczone są samodzielności, odpowiedzialności i obowiązkowości. Pobyt w ośrodku pozwala na stworzenie dzieciom namiastki życia rodzinnego, która przynajmniej częściowo rekompensuje brak prawdziwego domu.

Celem tych działań jest pomoc w rozwoju każdego dziecka i znalezienie dla nich „właściwej formy opieki rodzinnej – w rodzinie biologicznej, a jeżeli jest to niemożliwe, w rodzinie zastępczej lub adopcyjnej”.

*   *   *   *   *

Ci, którzy chcieliby wesprzeć finansowo działalność ośrodka w Żmiącej, mogą to uczynić przekazując swoją darowiznę na poniższy numer konta.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza
Dzieło Pomocy Dzieciom
Żmiąca 144/1-2, 34-603 Ujanowice

bank: Santander Bank Polska SA
(IBAN) PL 98 1500 1142 1220 6033 3600 0000

DEON.PL

Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin
19,53 zł
27,90 zł

Miłosierdzie Boże – źródło światła w ciemności

Moc miłosierdzia uzdalnia nas do wyjścia z zamkniętego koła, w którym krążymy wokół siebie samych, otwiera nam oczy na innych i na liczne zadania, które stoją przed nami...

Skomentuj artykuł

Żmiąca - bezpieczna przystań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.