Znani mężczyźni o świętym Józefie. Przeczytaj te piękne cytaty

Znani mężczyźni o świętym Józefie. Przeczytaj te piękne cytaty
Święty Józef z Dzieciątkiem (fot. M0tty / CC BY-SA 3.0 DEED / creativecommons.org), kard. Grzegorz Ryś (fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka) i Krzysztof Ziemiec (fot. istotne.pl / YouTube.com)
pl.aleteia.org / tk

Niekwestionowanym autorytetem dla wielu mężczyzn może być święty Józef. Mimo że na kartach Pisma Świętego nie przeczytamy ani jednego słowa, które padło z jego ust, postawa oblubieńca Maryi i zadanie powierzone mu przez Boga sprawiają, że jest on wielkim świętym, godnym naśladowania. Święty Józef jest wzorem również dla znanych mężczyzn. Co o nim mówią?

Cytaty znanych mężczyzn o świętym Józefie

Dla Jose Eduardo Verasteguiego, meksykańskiego aktora, producenta filmowego, piosenkarza i działacza politycznego św. Józef jest niezwykle ważną postacią. Tak powiedział o nim 19 marca 2021 roku.

- Zastanówcie się, jak niesamowite było doświadczenie świętego Józefa. Nawet nie możemy sobie tego wyobrazić: być ojcem Jezusa. Bóg z jednej strony poddaje się łagodnemu prowadzeniu swojego ojca – świętego Józefa. Z drugiej strony – Jezus sam uczy w duchowy sposób swojego ojca. Wyobraźcie sobie ich rozmowy.

- Wyobraźcie sobie, jak Jezus był dzieckiem, a później nastolatkiem. Jak pierwszy raz powiedział „tata”, „mama”. Jakież to szczęście i zaszczyt oglądać, jak Bóg dorasta!

DEON.PL POLECA

- Jednocześnie św. Józef jest patronem dobrej śmierci, gdyż kiedy odchodził, u jego boku stali Maryja i Jezus, którzy go pocieszali. Czyż może być lepszy sposób na przejście z tego świata do życia wiecznego?

- Jako że sam noszę jego imię, gdyż moje pełne imię brzmi José Eduardo, wszystko, co robię, zawierzam Matce Boskiej z Guadalupe i św. Józefowi.

- Prośmy św. Józefa, aby pomagał nam być takimi mężczyznami, jakimi Bóg chce nas widzieć, ponieważ po Jezusie to on jest najdoskonalszym wzorem męskości – aby pomagał nam upodabniać się do siebie i do Jezusa.

- Każdej kobiecie życzę takiego męża, jakim był św. Józef – aby kochał ją tak, jak Józefa kochał Maryję miłością czystą, będąc w pełni oddanym Świętej Rodzinie – mówił Verastegui.

Pomoc od św. Józefa

Krzysztof Ziemiec jest kolejną osobą, dla której św. Józef jest autorytetem. Kilkanaście lat temu w domu dziennikarza wybuchł pożar. W jego wyniku mężczyzna został mocno poparzony, a jego życie było zagrożone. Wówczas z pomocą przyszedł św. Józef.

– Któregoś dnia koleżanka z telewizji powiedziała mi: „w czasie mszy oddaliśmy cię w opiekę świętemu Józefowi”. Po tych kilkunastu latach jestem wręcz pewien, że to właśnie święty Józef pomógł mi przeżyć i przetrwać najtrudniejsze chwile, a także zaopiekował się duchowo moją rodziną. I jestem mu za to bardzo wdzięczny – wyznał Krzysztof Ziemiec.

Reżyser Krzysztof Zanussi wypowiedział się niegdyś o współczesnej roli świętego Józefa.

- W czasach, w których próbuje się zakwestionować znaczenie i wartość rodziny, osoba świętego Józefa dla współczesnego człowieka jest na pewno bardzo ważna i inspirująca. W naszej rodzinie wielką czcicielką świętego Józefa jest siostra mojej żony Elżbiety – Anna Grocholska, kobieta z wielką pasją życia i znakomita rzeźbiarka – powiedział reżyser.

Niewielu wie, że Krzysztof Zanussi wraz ze swoją żoną byli inicjatorami i fundatorami kaplicy w Bochotnicy — Była to ciężka kilkuletnia praca, ale udało się! Skromna, ale piękna świątynia jest pod wezwaniem Ducha Świętego i jest w niej również miejsce dla figury świętego Józefa – dobrego patrona naszych, współczesnych czasów – zaznaczył reżyser.

Na czym polega wiara Józefa?

Na temat świętego Józefa nie raz wypowiadał się kard. Grzegorz Ryś. „Na czym polega wiara Józefa? Na tym, że on powierza się Bogu. Wierzyć, znaczy powierzyć się. Mówi jednocześnie sobór, że tak pojęta wiara jest adekwatną odpowiedzią na to, co czyni Bóg. Trzeba podkreślić, że pierwszym, który powierza siebie drugiej stronie w tej relacji, jest Pan Bóg. On powierza siebie człowiekowi. Kiedy czytamy teksty Kościoła na temat św. Józefa, to raz po raz on właśnie w ten sposób jest określany: jako ktoś, komu Bóg powierzył siebie” – napisał metropolita łódzki w książce „Skoro jest miłość”.

Źródło: pl.aleteia.org / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Święty Józef jest wyjątkowym opiekunem. Wstawia się za wiernymi uciekającymi się do niego we wszelkich potrzebach. Z równie wielką uwagą wysłuchuje modlitw o rozwiązanie drobnych, codziennych problemów, jak i próśb dotyczących spraw trudnych, a nawet...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Znani mężczyźni o świętym Józefie. Przeczytaj te piękne cytaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.