Elfy i odsłonięte ucho Maryi

Elfy i odsłonięte ucho Maryi
(fot. Materiały Prasowe / Warner Bross)
Logo źródła: Blogi Paweł Kołodziejczyk

Tolkien (katolik z przekonania) wspomniał, że inspiracją elfickiej królowej jest Pełna Łaski Maryja. Maryja naprawdę: słucha, słyszy, prowadzi przez Mordor życia.

Kiedy pierwszy raz spojrzałem na obraz Maryi w Rokitnie powiedziałem do mojego przyjaciela: "patrz, Matka Boża ma ucho trochę jak u elfów".  Zaraz wrócę do tego jakby z czapy skojarzenia.

Elfy i odsłonięte ucho Maryi - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Wikimedia Commons)

Obraz powstał prawdopodobnie na początku XVI w., jednakże z Rokitnem jest związany z pewnością dopiero od 1669 roku. Charakterystycznym elementem jest jedno mocno odsłonięte ucho. Stąd też nazwa obrazu: Matka Boża Cierpliwie Słuchająca.

DEON.PL POLECA

A co to ma do elfów?

Elfowie u Tolkiena (w jakiejś mierze) mają przypominać o pięknie stworzenia Bożego. Te co zdradzają (oraz są złośliwe i mściwe) mówią już o stanie po grzechu pierworodnym.  Nie mówiąc już o tym, że pierwsze orki (ale nie te z Majorki) to przemienione na skutek zła - elfy.

Elf w germańskim to: ALF lub ALB. To termin bliski łacińskiemu: ALBUM (biały, jaśniejący). To może być piękna medytacją dla każdego lektora, który nosi białą ALBĘ w kościele (nie mówiąc już o pięknym habicie dominikańskim).

Tolkien (katolik z przekonania) wspomniał o. Murrayowi, że inspiracją elfickiej królowej Galadrieli - jest Pełna Łaski Maryja. Słowo Galadriela znaczy: Świetliście Ukoronowana. Widać w niej takie cechy jak: pocieszycielka, miłosierna, chowająca cuda w sercu, powiększająca dary. Światło flakonika, który dostał Frodo, rozbłysło w ciemności Mordoru. Symbolizuje ono niepokalaną światłość Maryi. Pani z Lothorien daje zawsze hobbitom dobre rady. Uczestnikom wyprawy mówi: "nie dopuszczajcie lęku do serc". W  jej obecności hobbici gubią się w zdumieniu  (zmieszanym z podziwem): "wszyscy jak się okazało, doznali podobnego wrażenia, każdy czuł, że mu ofiarowano wybór miedzy ciemnością rojącą się od strachów, a czymś innym, pożądanym gorąco".

Maryja naprawdę: słucha, słyszy, prowadzi przez Mordor życia.

Tekst pochodzi z bloga zapiskipawelka.blog.deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Elfy i odsłonięte ucho Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.