Tego potrzebujemy, aby prowadzić zdrowe życie duchowe

Tego potrzebujemy, aby prowadzić zdrowe życie duchowe
(fot. unsplash.com)
Logo źródła: Blogi s. Łucja Sowińska / siostralucja.blog.deon.pl

To ona pokazuje doskonale jak radzimy sobie z samotnością. Czy ją kochamy czy od niej uciekamy. Czy jest darem czy tylko brzemieniem.

Gdy studiowałam w Krakowie jeden z wykładowców psychologii  poprosił studentów aby opisali  "swój wieczór". Zdziwienie było wielkie? Co ma "wieczór" do psychiki ludzkiej.

Zadanie to utkwiło mi mocno w sercu. Dlaczego?

Aby prowadzić zdrowe życie duchowe człowiek potrzebuje ciszy, szczególnie żyjąc w zakonie. Nie mówię tu tylko o ciszy klauzury, chodzi również o ciszę serca.

DEON.PL POLECA

Po przeżytym intensywnie dniu, aby spotkać się z sobą i Bogiem potrzebna jest cisza.

Człowiek o spójnej, zintegrowanej osobowości dobrze wie jak ona jest cenna. Cisza ma moc terapeutyczną i integrującą. Jest przestrzenią słuchania siebie jak i Boga. Siedząc w pokoju po aktywnym dniu, można usłyszeć swe uczucia, emocje, potrzeby, pragnienia. Można skonfrontować je ze Słowem Boga i Jego wolą.

Cisza pokazuje doskonale jak radzimy sobie z samotnością. Czy ją kochamy czy od niej uciekamy. Czy jest darem czy tylko brzemieniem. Myślę, że człowiek nie umiejący żyć w samotności, ma duże trudności w nawiązywaniu  głębokich twórczych relacji. Może przeżyć całe dnie z ludźmi zaspakajając swe podstawowe potrzeby, nie dając   przestrzeni do spotkania z Panem.

Dobrze przeżyta samotność otwiera na dojrzałe więzi z ludźmi, Bogiem i z samym sobą.

Zobacz w tym Adwencie jak spędzasz wieczory. Ile w nich jest ciszy, nawet w klauzurze zakonu. Co robisz po wejściu do mieszkania czy pokoju. Włączasz telewizor, komputer, telefon, radio? Gdzie jest w Adwencie twoje serce? Kogo i czego szuka?

Tekst pochodzi z bloga siostralucja.blog.deon.pl.

Chcesz zostać naszym blogerem? Dołącz do blogosfery DEON.pl!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

Tego potrzebujemy, aby prowadzić zdrowe życie duchowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.