Do czego służy komputer?

Logo źródła: Sygnały troski K. Sztramska / "Sygnały Troski"

Kiedy w naszej przedszkolnej sali pojawił się komputer, dzieciaki wytrzeszczyły oczy i otworzyły ze zdziwienia buzie. Przez chwilę zaległa cisza, ale zaraz potem wybuchły entuzjastyczne okrzyki.

– Proszę pani. Czy każdy będzie mógł grać w komputer? – zapytała Oliwka.
– W komputer się nie gra – odpowiedziałam z uśmiechem – komputer służy do…

No właśnie, do czego służy komputer? Może na to pytanie odpowiedzą najpierw same dzieci?

Paweł – Komputer jest dobry do uczenia się. Można w nim pisać, nauczyć się liter, są nawet takie uczące gry komputerowe.
Szymon – W komputerze można słuchać muzyki, tam są takie teledyski. Można oglądać filmy albo bajki.
Krzyś – Komputer jest po to, jak komuś jest nudno. Ja sobie na przykład włączam komputer i gram.
Adam – Do komputera można podłączyć Internet. Jak ktoś czegoś nie wie i nikt nie może mu na to odpowiedzieć, to może sobie poszukać w Internecie.
Paulina – Przez Internet można zamawiać samochody. Moja mama kupuje sukienki. Tata kupił dla mnie strój karnawałowy a dla siostry lalkę. Wujek to wciąż ogląda motory.
Justyna – Można na Gadu-Gadu z kimś pogadać o różnych rzeczach i sprawach. Tam są takie śmieszki, to je można wkleić.
Adam – Można wysyłać wiadomości przez pocztę. Można płacić rachunki. Można też założyć swój własny blog. Ja mam taką stronkę i tam przychodzą różni ludzie, żeby ze mną grać.
Zosia – Jak tata jest za granicą i chce z mamą porozmawiać, to włącza coś takiego specjalnego na komputerze i sobie rozmawiają.
Adam – Od komputera czasem psują się oczy i trzeba nosić okulary. Albo jak jest jakaś głośna gra, to można ogłuchnąć.
Krzyś – Jak jest burza i ktoś włączy laptop, to go może prąd porazić.
Paulina – Jak się rozmawia na Gadu-Gadu i się nie wie, do kogo się dzwoni, to można do obcego i można mu wszystko powiedzieć. I on może później wejść do domu, coś zabrać. Albo może nawet zabić.
Sebastian – W komputerze są na przykład takie straszne strony internetowe. Takie o zabijankach albo o duchach, albo o rozbijaniu samochodów. Ja to po czymś takim, jak idę spać, to płaczę. Bo mi się to śni i muszę iść do mamy.
Nina – Jak ciągle się gra w komputerze, to można zachorować. Może się złamać kręgosłup. Albo może boleć i ktoś chodzi wtedy zgrabiony.
Jola – Mama mówiła, że jak ktoś za długo gra przy komputerze, to jest potem marudny, niegrzeczny i się leni.
Sebastian – Jak kiedyś włączyłem komputer, to od razu musiałem go wyłączyć, bo od razu było straszne. Bo tam pisało i takie trupy mi się pokazały i człowiek zabity, i głowa odcięta, i krew leci.
Nina – Komputer to jest trochę pożyteczny, a trochę nie. No bo się można dużo nauczyć. Tylko że niektórzy to tylko gry i gry…

Z powyższych wypowiedzi wynika, że dzieci doskonale wiedzą, do czego służą komputer i Internet. Dzięki niemu można się dużo nowego i pożytecznego nauczyć i dużo zrobić. Ale czasem Internet kusi złymi stronami i nieodpowiednimi dla dzieci grami. Długie siedzenie przed ekranem monitora grozi uszkodzeniem wzroku, słuchu, bólem głowy, kręgosłupa, osłabieniem systemu nerwowego. Trzeba być czujnym i mądrym, by dostrzegać nie tylko pozytywy, ale i zagrożenia. Warto więc kontrolować zarówno czas spędzany przez dziecko przed monitorem, jak i portale, z których korzysta. By zamiast edukacyjnych gier nie pojawiły się brutalne zabijanki albo poufne rozmowy z obcymi…

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do czego służy komputer?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.