Jak rozmawiać o seksie- styczniowe "W drodze"

Jak rozmawiać o seksie- styczniowe "W drodze"
Logo źródła: w drodze "W drodze"

Jak rozmawiać o seksie: z żoną, z dziećmi, w Kościele i w filmie. Oto główny temat styczniowego, odnowionego graficznie, numeru miesięcznika "W drodze".

Trudno sobie wyobrazić dziś w polskim Kościele rozmawianie o seksie bez głosu ojca Ksawerego Knotza - kapucyna i duszpasterza małżeństw, który w rozmowie z Jackiem Kowalskim, wyjaśnia jak bardzo seksualność jest doceniona w nauce Kościoła. Problem w tym, że wielu katolików o tym nie wie i bierze za katolickie to, co zatrute manicheizmem i pruderyjnym lękiem. O. Ksawery mówi, że w Kościele wypada używać słów takich jak "penis" czy "łechtaczka" - tyle że we właściwym kontekście: miłości i więzi małżeńskiej. …jeśli ktoś przez całe życie miał wątpliwości, czy nie grzeszył, kochając się z żoną, bo przecież w Kościele nigdy nie słyszał słów podobnych do tych, których używa w intymnej rozmowie, to moje mówienie pomaga mu zrozumieć, że jego postępowanie było jak najbardziej bezgrzeszne, mówi o. Knotz. Psychoterapeutka Zofia Milska-Wrzosińska w rozmowie z Anną Sosnowską podpowiada jak o seksie powinni rozmawiać małżonkowie. Zaznacza, że są granice, które wyznacza wrażliwość każdego z nich, i że czasem w sytuacji intymnej lepiej jest milczeć niż mówić.

A co z dziećmi, jak im mówić o seksualności? Do tej upolitycznionej w ramach sporu o tzw. edukację seksualną kwestii, psycholog Monika Zielona-Jenek (rozmawia z nią Katarzyna Kolska) podchodzi z dużym spokojem. Najgorsze, jej zdaniem, jest to, gdy wokół seksualności panuje atmosfera niedopowiedzeń zakorzenionych w lęku. Cenne w tej rozmowie są propozycje odpowiedzi na konkretne pytania dzieci.

DEON.PL POLECA

Jak mówić o sprawach wstydliwych w sytuacji szczególnie intymnej, czyli jak wyznawać grzechy seksualne na spowiedzi? Odpowiada o. Paweł Kozacki OP, który doradza konkret i zwięzłość, zarówno penitentom jak i spowiednikom.

Językoznawcy Katarzyna Kłosińska i Jagoda Rodzoch-Malek podsumowują swoje refleksje o języku dotyczącym "tych spraw" następująco: W dzisiejszych czasach, kiedy seks sprowadza się do czysto biologicznych zachowań, Kościół stara się coraz wyraźniej ukazywać "świętość tego wyjątkowego wydarzenia". Łukasz Popko OP pisze o sile metafory w erotyku nad erotykami, czyli "Pieśni nad Pieśniami", a o erotyzmie w filmach rozważania snuje Michał Legan, paulin.

Z pozostałych artykułów warto przeczytać reportaż Piotra Świątkowskiego "Zawód: recykling" o bezdomnych, z którego można się dowiedzieć jak to jest z bezdomnością z rzekomego wolnego wyboru. Ks. Andrzej Draguła pisze o kontrowersjach wokół spotkania przywódców różnych religii na modlitwie o pokój w Asyżu, a o. Jacek Salij radzi co robić, kiedy bliska osoba traci wiarę. Niewyczerpalny temat o konfliktach w małżeństwie wypełnia cykl "W drodze do ołtarza", a w nim Ewa Leśniewska rozmawia z pedagogiem Małgorzatą Mazur o tym jak niedopowiedzenia, ukrywane uczucia i rutyna mogą doprowadzić do rozpadu małżeństwa.

Recenzyjny dział Orientacje wypełniają artykuły o konkursie i wystawie World Press Photo 2011 (Zofia Marduła), filmie "Róża" Wojtka Smarzowskiego (Konrad Sawicki) i głośnej książce - rozmowie Tomasza Terlikowskiego i Grzegorza Górnego z abp Józefem Michalikiem "Raport o stanie wiary w Polsce" (Marcin Cielecki).

W gronie felietonistów pojawia się nowa postać, Tessa Capponi-Borawska, znawczyni kultury Włoch, która pisze o przemijaniu czasu. Pozostali felietoniści piszą: o. Jan Góra o klasztornej kucharce-matce, czyli siostrze Salomei, Marek Magierowski o szkodliwym socjologizowaniu, a o. Dariusz Kowalczyk o mniej i bardziej poważnych proroctwach na Nowy Rok.

Autorami komentarzy do niedzielnych ewangelii są dominikanie: Paweł Trzopek, Szymon Popławski, Marek Pieńkowski, Michał Pac, Mariusz Tabaczek i Maciej Okoński, którzy towarzyszyć będą Czytelnikom miesięcznika przez cały rok.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak rozmawiać o seksie- styczniowe "W drodze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.