Jezuici i duszpasterstwo polonijne w Australii

Jezuici i duszpasterstwo polonijne w Australii
(fot. Linh_rOm / flickr.com / CC BY)
8 lat temu
KAI / drr

Trudno przesądzać w jakim kierunku pójdzie duszpasterstwo polonijne w Australii, zapewne będzie potrzebne jeszcze długo, choć nieuchronnie wrasta w australijskie struktury katolickie - zauważają autorzy obszernej monografii pt. "Jezuici polscy w Australii", jaka ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa WAM.

Obecnie ponad 40 polskich księży zajmuje się duszpasterstwem Polaków w Australii i Nowej Zelandii, a drugie tyle posługuje w miejscowych parafiach. Jezuici są tam od ponad 150 lat.

Polacy stanowią obecnie niewiele ponad 1 proc. mieszkańców Australii i nieco ponad 2 proc. ogólnej liczby katolików australijskich. Ta niewielka grupa jest jednak widoczna na różnych polach życia społeczno-kulturalnego i w budowaniu nowych australijskich parafii i świątyń - zauważa autor monografii, o. Ludwik Grzebień SJ.

Jezuita podkreśla, że Polonia australijska ma bardzo bogate tradycje, sięgające swymi początkami co najmniej połowy XIX wieku. Tych czasów sięgają także początki działalności Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) w Australii. Przewodnikiem i animatorem najstarszego ośrodka polskiej emigracji w Australii był przez 30 lat, zmarły przed 100 laty jezuita ks. Leon Rogalski. Jemu oraz pierwszemu pokoleniu Polaków mieszkających w Australii poświęcona jest pierwsza część monografii o. Grzebienia SJ.

Druga część opisuje dzieje jezuickiego duszpasterstwa polonijnego prowadzonego już po II wojnie światowej (w latach 1950-2010) na terenie Wiktorii, głównie w Melbourne i okolicach. Jak podkreśla autor monografii, szczególnie ważne były pierwsze lata w życiu emigracji powojennej, kiedy tworzono polskie struktury kościelne, powstawały pierwsze organizacje i stowarzyszenia polonijne, tworzono polskie szkoły, budowano kościoły, Domy Polskie. Ważną rolę w tym czasie odgrywali jezuici: ks. Stanisław Skudrzyk i ks. Józef Janus.

Osobny rozdział poświęcony został polskim emigrantom oraz warunkom społecznym i religijnym, w jakim przyszło im żyć i pracować w Australii. Na kartach monografii czytelnik znajdzie także prezentacje duszpasterzy i ich licznych współpracowników, a także prezentacje najważniejszych ośrodków duszpasterskich. W osobnym rozdziale przedstawiono formy duszpasterstwa parafialnego i specjalistycznego, w tym inicjatywy na rzecz młodzieży, zaangażowanie jezuitów w działalność organizacji społecznych i kombatanckich, udział w akcjach pomocowych i charytatywnych.

W zamyśle autora o. Ludwika Grzebienia SJ i jego współpracowników Andrzeja Pawła Biesia SJ i Wiesława Słowika SJ wydana przez WAM publikacja ma charakter popularnej syntezy "obrazującej na polu religijnym i społecznym zarówno jezuitów jak i Polaków w Melbourne i okolicach. Książka posiada indeks osobowy a także zawiera dużą liczbę zdjęć, które ilustrują niemal wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia Polonii w Melbourne".

Jezuici i duszpasterstwo polonijne w Australii - zdjęcie w treści artykułu

Ludwik Grzebień SJ, "Jezuici polscy w Australii", Wydawnictwo WAM Kraków 2012.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jezuici i duszpasterstwo polonijne w Australii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.