Empatia łączy ludzi i przywraca ich do życia. Jak stać się bardziej empatycznym?

Empatia łączy ludzi i przywraca ich do życia.  Jak stać się bardziej empatycznym?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
dm

Coraz częściej można usłyszeć opinie, że XXI wiek to wielka społeczna atomizacja, a ludzie coraz częściej doświadczają izolacji i cierpią z powodu braku głębokich więzi. Jest dużo dziwnego, kaleczącego indywidualizmu. Tym, co łączy ludzi razem jest empatia. Sprawia ona również, że jesteśmy połączeni ze światem.

Wszyscy pragniemy być naprawdę wysłuchani i zrozumiani. Kiedy wiemy, jak okazywać komuś empatię, współczucie, jak dać głęboką uwagę, druga osoba ma pewność, że nie jest sama, jest ważna, a jej uczucia i doświadczenie mają znacznie. 

Dziś dawanie i otrzymywanie empatii jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Czym jest empatia?

Empatia jest troską o druga osobę. Dostrojeniem się do niej, słuchaniem, spokojem, łagodnością. Skupieniem się na drugim człowieku, na jego uczuciach, nie na sobie. Nie jest współczuciem. 

DEON.PL POLECA

Bycie empatycznym oznacza bycie z drugą osobą. Postawienie się na jej miejscu, dokładnie w momencie w którym się znajduje. Osoba empatyczna nie udziela rad, nie dziwi się, nie denerwuje się tym, co mówi druga osoba, ale daje jej prawo do bycia w tym momencie sobą.

Człowiek pełen empatii potrafi być w danym momencie - dłuższym albo krótszym - na tym samym poziomie z drugą osobą - w danej chwili próbuje zrozumieć, co ona przeżywa, mówi i jak czuje się w danej sytuacji.

Empatia polega na autentycznym wysłuchaniu i zrozumieniu. bez próby rozwiązania problemu, mówienia, co trzeba robić. Bycie empatycznym nie polega na opowiadaniu osobie, która potrzebuje wsparcia podobnych historii.

Empatia jest słuchaniem z uwaga drugiej osoby z łagodnością, bez podnoszenia głosu, niezrozumienia, nawet jeśli nie ze wszystkim się zgadzamy. Empatia to czuła troska.

Jak być empatycznym? Jak stać się osobą empatyczną?

Każdy może stać się osobą empatyczną, ponieważ - na szczęście - empatia jest umiejętnością, której można się nauczyć i ćwiczyć.

Słuchaj uważnie nie tylko tego, co się do ciebie mówi, ale przede wszystkim wyrażanych uczuć.

Upewnij się, czy to, co usłyszałeś od osoby, z którą rozmawiasz jest tym, o co jej chodziło. Jest to ważne, ponieważ często przyjmujemy błędne założenia na temat innych ludzi na podstawie naszych własnych problemów lub doświadczeń, zamiast wsłuchiwać się w to, co naprawdę ktoś nam mówi.

Osoba, z którą rozmawiasz, może wtedy dać ci znać, czy dobrze ją usłyszałeś. Jeśli nie, poproś ich, aby życzliwie powiedziała ci jeszcze raz to, co chce, abyś wiedział. Możesz wtedy również zapewnić, że chcesz ją zrozumieć. 

Czasami empatię można wyrazić w bardzo prosty sposób na przykładzie powiedzieć kilka słów: „Cholera, to okropne”. Albo: „O nie, to musi boleć”. Albo: „Musisz czuć się naprawdę zdradzony”.

Można powiedzieć też: „Rozumiem, że przez tę sytuację, ​​czujesz się zły i sfrustrowany. Po prostu wiedz, że jestem tu z tobą. Wyrzuć to z siebie”. „Widzę, że cierpisz i jesteś smutny, i wiem, że nie jest  to przyjemne”.

Kiedy dana osoba czuje się wysłuchana, możecie pomyśleć o rozwiązaniach, jeśli będzie tego chciała. Większość ludzi nie chce, abyśmy im mówili, co mają robić. Często chcą po być wysłuchana, zrozumiana.

Chociaż oferowanie empatii może wydawać się łatwe i proste, choć w dzisiejszej kulturze zaskakująco jej brakuje.  

Nauczenie się tego, jak stać się bardziej empatycznym, pomaga pogłębić nasze więzi z bliskimi nam osobami, przyjaciółmi, rodziną i innymi osobami.  

Empatia to wielki dar.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Empatia łączy ludzi i przywraca ich do życia. Jak stać się bardziej empatycznym?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.