Jak sobie pomóc w nagłej stresującej sytuacji?

Jak sobie pomóc w nagłej stresującej sytuacji?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
dm

Dobrze jest wiedzieć, jak pomóc sobie w nagłej sytuacji stresowej, która może się nam przydarzyć. Jest kilka technik, które mogą pomóc uspokoić się w stanie emocjonalnego napięcia, zachować równowagę i spokój.

Kiedy jesteśmy zdenerwowani, czasami trudno jest nam się uspokoić. Oto kilka opartych na nauce, konkretnych sposobów na uspokojenie się, które współgrają z biologią naszego organizmu. 

Słuchaj spokojnej muzyki

Spokojna, delikatna muzyka obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jeśli czujemy się pobudzeni i nie możemy się uspokoić, a wymaga tego sytuacja, w jakiej akurat jesteśmy, taka muzyka może pomóc zmienić nastrój.

Pomoże również ponownie skupić myśli, umożliwić głębszy oddech i oddalić od nas negatywne emocje i myśli.

Kilka głębokich, spokojnych oddechów  

Sytuacje stresowe powodują zwiększoną pracę układu współczulnego, a także nadnerczy, które produkują kortyzol, zwany inaczej hormonem stresu. Wpływa to na koncentrację i pamięć, czyli na funkcje poznawcze.

Dlatego kluczowym elementem samouspokojenia jest często dezaktywacja części układu nerwowego - układu współczulnego. Można to zrobić przez aktywację innej części układu nerwowego - w tym przypadku przywspółczulnego. Pomaga to spowolnić nasze reakcje i przywrócić nam spokojniejszy stan.

Układ przywspółczulny można aktywować, biorąc kilka długich, głębokich oddechów. Wdychaniu i wydychaniu powietrza w równym tempie. Powtarzając głębokie oddechy kilka razy, poczujemy się spokojniejsi. Jest to dobre na każde napięcie w naszym organizmie.

Uścisk

Dzięki uściskowi łatwiej przetworzymy niepokojące emocje.

W uspokojeniu pomaga przytulenie się do kogoś. Innym sposobem w nagłej, trudnej sytuacji może być po prostu przytulenie się do siebie samego, uściśnięcie czyjeś dłoni, poklepanie po plecach, głaskanie po głowie, co da nam poczucie bliskości, tego że nie jesteśmy sami i poczucie bezpieczeństwa.

Przyjemne czynności  

W terapii behawioralnej sugeruje się, że angażowanie się w przyjemne zajęcia jest dobrym sposobem na uspokojenie się.  

Regularne wykonywanie czynności, które lubimy może sprawić, że poczujemy się bardziej odprężeni i zadowoleni. Dla niektórych będzie to spędzanie czasu z przyjaciółmi, osobami życzliwymi. Praca w ogrodzie może być takim zajęciem. Dla innych być może będzie to rękodzieło, dla innych spacer.

dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak sobie pomóc w nagłej stresującej sytuacji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.