Jak zbudować prawdziwą przyjaźń? Są cztery fundamenty, bez których się nie uda

Jak zbudować prawdziwą przyjaźń? Są cztery fundamenty, bez których się nie uda
Kinga Hucz / mł

Przyjaźń to jedna z najbardziej poszukiwanych i wyczekiwanych relacji. Jednak gdy poznajemy osobę, która "nadaje" się do tego, by zostać przyjacielem czy przyjaciółką, sama znajomość, choćby najbardziej obiecująca, nie wystarczy. Trzeba jeszcze zadbać o cztery ważne rzeczy, które nadadzą przyjaźni trwałość i moc.  

Istnieje wiele definicji przyjaźni, a każdy człowiek określa przyjaźń na swój sposób. Przyjaźń jest przede wszystkim dobrowolna. W tej relacji ludzie traktują się na równi, pomagają sobie, wspierają się emocjonalnie i podejmują wspólne aktywności. Obie strony doświadczają akceptacji i przyjęcia z całym swoim bagażem cech i doświadczeń. Przyjaźń to także rozwój - i bardzo wiele oczekiwań. Przyjaźń pozwala poznać i zrozumieć swoje uczucia i emocje.

Kiedy przyjaźń jest źródłem siły?

Przyjaźń może dodawać nam mocy i pomagać w codziennych trudnościach, ale tylko wtedy, gdy ta relacja jest pełna szczerości, zaufania i wolna od kłamstwa. Przyjaźń jest przeciwieństwem egoizmu, ale nie oznacza, że wszystko musi w niej zostać ustalone i nic nie może się już zmienić. Relacja przyjaciół to ciągłe podejmowanie ryzyka, akceptowanie siebie mimo tego, że oczekiwania były inne, a także świadomość własnych słabości. Jak więc zbudować prawdziwa przyjaźń? Kluczowe jest oparcie jej na czterech fundamentach: życzliwości, szczerości, wierności i zaufaniu.

Otwartość i szczerość

Najistotniejsza w przyjaźni jest szczerość. Bez niej trudno jest zbudować głęboką relację. Każda ze stron ma prawo i wolność do tego, aby zachowywać prywatność i mieć swoje sprawy, jednak taka wolność nie może być to załatwiana dzięki kłamstwu. Niezwykle ważna jest także otwartość, która przejawia się w chęci dzielenia się z drugą osobą tym, co się przeżywa, co się myśli.

DEON.PL POLECA

Głęboka relacja charakteryzuje się tym, że przyjaciele wiedzą o sobie wiele i są pewni siebie nawzajem. Jeśli coś jest dla nich trudne i kłopotliwe, także w zachowaniu drugiej osoby, mówią o tym z delikatnością, ale wprost, bo z przyjacielem ,,wypada” być szczerym. Takie podejście sprawia, że zaprzyjaźnione osoby czują się ze sobą po prostu dobrze.

Rozmowa, dużo rozmowy

Kolejny fundament głębokiej relacji to rozmowa. Z jednej strony to coś oczywistego, z drugiej strony - bywa bardzo trudne. Ale to właśnie rozmowa jest kluczem do rozwoju relacji i jej utrzymania, gdyż pozwala poznać się jeszcze bardziej. Dlatego to właśnie czas poświęcony na rozmowę jest tak cenny w relacji - i może to być rozmowa na najbardziej prozaiczne tematy, ale także ta, która porusza sprawy trudne i odkrywa to, co słabe. 

Ważnym elementem rozmowy jest okazywanie sobie wzajemnie zrozumienia i szanowanie poglądów drugiej strony. Dzięki temu rozmowa pozwala na konfrontację z tym, co druga osoba myśli i robi. To także przestrzeń do poważnego traktowanie siebie nawzajem.

Dzielenie się tym, co przeżywam

Istotne w głębokiej relacji przyjacielskiej jest dzielenie się tym, co osoby zaangażowane w relację przeżywają. Takie dzielenie się ratuje przed zamykaniem się w swojej "bańce", ograniczającej nas do domysłów i przypuszczeń dotyczących tego, jak druga osoba się czuje. Dzielenie się uczuciami sprawia, że relacja wkracza na wyższy poziom, przyjaciele poznają się lepiej, odkrywają siebie, swoje potrzeby. Dzięki temu można też określić, na jakie potrzeby może odpowiedzieć relacja przyjacielska.

Wspólne zainteresowania

Przyjaźń tworzy się z tego, co wspólne, dlatego warto dbać, żeby wspólnego czasu i przeżyć było jak najwięcej. Wspólne wyjazdy czy wyjścia dają możliwość poznawania się w różnych sytuacjach. Łatwiej jest też doradzić przyjacielowi, jeśli zna się jego reakcje na różne wydarzenia. Wspólne doświadczenia pozwalają budować "bazę wspomnień", wyjątkowych i łączących ludzi przeżyć. Taka "intymność” zbliża i pogłębia relację. Wspólne wyjazdy są także czasem konfrontacji, momentem niełatwego czasem zderzania się charakterów, a to uczy dochodzenia do porozumienia. 

Czy warto poświęcać tyle energii na przyjaźń?

Utrzymanie i kształtowanie przyjaźni wymaga wysiłku obu stron. Pielęgnowanie relacji opiera się na wspólnie spędzonym czasie, ale również na małych gestach. Pamięć o przyjacielu w codzienności wystarczy okazać chociażby smsem. Taka wyjątkowa relacja niesie ogrom wsparcia, pomaga w rozwoju osobistym, sprawia, że wzrastamy. Dlatego warto zadbać, aby ta relacja była głęboka i się rozwijała.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ
"Ja mogę wam tylko poradzić, byście przyjaźń przenosili ponad wszystkie ludzkie sprawy. Nie masz bowiem nic bardziej zgodnego z naturą, nic bardziej stosownego zarówno w szczęściu, jak i w nieszczęściu. Myślę, że przyjaźń może istnieć...

Skomentuj artykuł

Jak zbudować prawdziwą przyjaźń? Są cztery fundamenty, bez których się nie uda
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.