Kryzysowy popyt na złotą rączkę

Kryzysowy popyt na złotą rączkę
Współczesny ideał pracownika? "Złota rączka" - czyli ktoś do wszystkiego (fot. chazferret / flickr.com)
"Dziennik Gazeta Prawna" / PAP / drr

Pracodawcy potrzebują coraz bardziej uniwersalnych pracowników, którzy razem z przedsiębiorstwem będą dostosowywali się do rynkowych wyzwań - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zapotrzebowanie na takich pracowników rośnie głównie w małych i średnich firmach w branży budowlanej, handlowej, usługowej, ale coraz częściej również w administracji - wynika z analizy ofert największych agencji zatrudnienia, a także raportów TNS OBOP czy firmy badawczej 4Business&people. Popyt na multifachowców to efekt rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

DEON.PL POLECA
- Nie chcę płacić za to, że pracownica czeka na klienta i pije sobie herbatę - mówi Barbara Staszewska, właścicielka zakładu kosmetycznego w Lublinie. Chciałaby, żeby pracownica, którą przyjmie do pracy w styczniu, umiała nie tylko założyć tipsy czy pomalować paznokcie, ale także zrobić makijaż wieczorowy czy masaż twarzy. - Tylko wtedy ten nowy etat mi się zamortyzuje - mówi pani Barbara.

Fachowcy od rekrutacji przestrzegają jednak szukających zatrudnienia przed robieniem szybkich kursów i kompletowaniem dyplomów. - Przedsiębiorcy szukają ludzi z doświadczeniem, którzy będą swoje obowiązki wykonywać tak, aby nie obniżyć jakości usług - mówi Małgorzata Sacewic-Górska z agencji pracy Randstad.

Oprócz kwalifikacji i doświadczenia pracodawcy coraz bardziej patrzą też na kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole, chęć uczenia się nowych rzeczy czy zdolność dostosowywania się do nowych warunków. Co ciekawe, coraz mniejsze znaczenie dla szefów ma dyspozycyjność 24 godziny na dobę. Potwierdzają to najnowsze badania 4Business&people, z których wynika, że tylko 25 proc. pracodawców oczekuje angażowania się w sprawy firmowe kosztem czasu wolnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kryzysowy popyt na złotą rączkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.