Przecież każdy deszcz kiedyś się kończy

Przecież każdy deszcz kiedyś się kończy
(fot. Teikan-Do / flickr.com)
7 lat temu
Eduard Martin / slo

Odprowadzaliśmy na pociąg przyjaciół, którzy nas odwiedzili: młode małżeństwo i ich trzyletnią przemiłą córeczkę. Dziewczynka podskakiwała koło nas, śmiała się, od czasu do czasu biegła za jakimś motylem, wołała do niego, rozmawiała z nim. Małe dzieci to dobrze umieją; kiedy człowiek się starzeje, zapomina, jak się rozmawia z motylami...

Piękna pogoda, jaka panowała, kiedy wychodziliśmy z domu, nagle szybko uległa zmianie: ściemniło się, przyszła burza, a po niej wielki deszcz. Mieliśmy ze sobą parasole — burzy można się było spodziewać — wobec czego doszliśmy na dworzec niezmoczeni.

Ale dziewczynka już po drodze, pod parasolem, rozszlochała się i jeszcze w poczekalni nie przestawała szlochać. Staraliśmy się ją przekonać, że nie ma się czego bać, że grzmoty i błyskawice już przeszły, a szum deszczu za oknem dworcowej poczekalni nam nie przeszkadza.
Ale dziecko nie przestawało szlochać.
Próbowaliśmy się dowiedzieć, dlaczego płacze.
Nie odpowiadała, a tylko wydawała z siebie żałosne dziecięce łkanie. Płakała, jakby za chwilę miał nastąpić koniec świata.
Wreszcie jednak przemówiła:
— Będzie zawsze padać.
— Jak to zawsze?
— Nie przestanie. Nigdy. Nigdy.
Przez chwilę patrzyliśmy na nią, a potem — nie bacząc na jej płacz, zaczęliśmy się śmiać. Mogliśmy się przecież obawiać, że ją coś boli, że ma jakiś rzeczywisty powód do płaczu, a ona tymczasem...
Ona sobie tylko myśli, że ten deszcz będzie padał na wieki.
Staraliśmy się jej wytłumaczyć, że deszcz przestanie padać, że szum za oknem ustanie, zaświeci słońce... Ale ona szlochała i szlochała.
— Jest jak ja — powiedziała matka dziewczynki z uśmiechem — też sobie czasem myślę, że kiedy przyjdzie coś złego, to nigdy się nie skończy.

Milczeliśmy, czekając na pociąg, który miał za chwilę nadjechać. I każdy z nas myślał o swoich deszczach, o swoim wiecznym deszczu... Czy nie jesteśmy jak to szlochające dziecko? Czy nie myślimy z wyraźną naiwnością, że ta troska, niepewność, ta udręka, które nas czasem dotykają, są wieczne, że nigdy się nie skończą?

Deszcz ustawał, tak jak niekiedy ustają letnie deszcze — szybko, jak przyszedł. Wyszliśmy na peron. Na niebie świeciło słońce. Pociąg nadjeżdżał. Deszcz się skończył, wieczny deszcz się skończył — przecież każdy deszcz kiedyś się kończy — dziewczynka patrzyła podejrzliwie i ze zdumieniem na niebo. A potem roześmiała się.

Jakież to piękne, kiedy wieczny deszcz się kończy. Jak to dobrze wiedzieć, że żaden deszcz nie był, nie jest i nie będzie wieczny. Pociąg odjeżdżał, a dziecko śmiało się z okna i machało nam na pożegnanie, machało w drodze do słonecznej krainy...

Więcej w książce: Radości dla duszy -  Eduard Martin

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przecież każdy deszcz kiedyś się kończy
Komentarze (9)
F
fillip
4 października 2014, 01:12
Witam, może to nie jest dobre miejsce ale bardzo prosił bym was, czytelników o modlitwę za mnie. Choruję na nerwicę lękową. jest mi bardzo ciężko od wielu lat pracuję z psychologiem i modlę się.  Teraz poszedłem na studia i do pracy ... Objawy się strasznie nasiliły. Sprawiają mi ogromne cierpienia, lęk powoduję że nie mogę się skoncetrować na pracy i nauce . , nie mogę normalnie rozmawiać z ludzmi.Stale boję się... potszebuję wsparcia.. módlcie się za mną proszę..! Módlmy się też za innych dotkniętych nerwicą czy innymi podobnymi problemi depresja,schizofremia bo to są straszliwie ciężkie choroby.Pokornie proszę o choć jedną wzmiankę do Boga o mnie..!
LK
link konkret TUTAJ
23 lutego 2013, 12:20
[url]http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,4753,tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem.html[/url]
MS
MACIE SZANSĘ
23 lutego 2013, 12:13
@taka jena i @opluta macie szansę pomocy za darmo do Was nalezy wykorzystanie jej! [url]http://ms.gov.pl/[/url]
MS
MASZ SZANSĘ!
23 lutego 2013, 12:10
Dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” wyżej wymienionych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów. W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517). Działające w poszczególnych województwach Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przekazały informacje dotyczące planowanych działań w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. [url]http://www.pokrzywdzeni.gov.pl/aktualnosci/news,25,rusza-tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem.html[/url]
MS
MASZ SZANSĘ!
23 lutego 2013, 12:09
Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem!! TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM  25 lutego – 2 marca 2013 r. Przed nami kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 25 lutego – 2 marca 2013r. W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza. W tym roku w dniach 25 lutego – 2 marca zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.
O
opluta
23 lutego 2013, 10:50
a co jesli burza taka ze nie masz juz co jesc, boisz sie ze zabiora ci dzieci, maz olewa a sama jestes kłebkiem nerwów z przerazenia. jaksie nie bac?
M
Manveru
22 lutego 2013, 18:21
Tylko co zrobić jak "deszcz" przyjdzie w najmniej odpowiednim momencie a skończy się, gdy już na pewne rzeczy będzie za późno?
C
cancerowrt
22 lutego 2013, 16:09
wtedy z pokorą klękasz i modlisz się, żeby mieć siły na kolejne dni
TJ
Taka jedna :(
22 lutego 2013, 16:06
A jeżeli na mnie i moją rodzinę deszcz pada od wielu lat?Najpierw była malutka mrzaweczka,a od wielu miesięcy non stop burza z piorunami,które przybierają na sile każdego dnia ;( Zero szans na lepsze jutro,żadnych nadziei,tylko strach o pracę i dom,które lada dzień możemy stracić...

Skomentuj artykuł

Przecież każdy deszcz kiedyś się kończy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.