Szkoły zawodowe na topie

Szkoły zawodowe na topie
Dzięki ankietom przeprowadzonym przez miasto wiemy też, jakie zawody chcieliby w przyszłości wykonywać dzisiejsi gimnazjaliści (fot. SGFsoccer.com)
Logo źródła: Dziennik Polski "Dziennik Polski" / ANKO

Więcej gimnazjalistów wybiera technika i zawodówki. Wiemy, które z tych szkół uczą najlepiej. Miasto Kraków zapytało w tym roku gimnazjalistów o ich aspiracje edukacyjne. Okazało się, że podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej z nich chce uczyć się w liceach ogólnokształcących. O dziwo spadł jednak, w porównaniu z rokiem poprzednim, odsetek takich uczniów.

Jeszcze rok temu, w podobnym sondażu, 52 proc. gimnazjalistów zadeklarowało chęć kontynuowania nauki w liceum. Tym razem takie zapewnienie złożyło nieco mniej, bo 50,7 proc. uczniów.
- To być może niewiele, ale wskazuje na tendencję, która nas bardzo cieszy - mówi Jan Żądło, dyrektor krakowskiego Wydziału Edukacji.

Jednocześnie bowiem wzrosło zainteresowanie uczniów technikami i szkołami zawodowymi. W tych pierwszych chce się już uczyć 30,4 proc. uczniów, podczas gdy rok temu na te szkoły wskazało 27 proc. gimnazjalistów. Z kolei do zawodówki chętnie poszłoby ponad 6 proc. młodych ludzi. Rok temu na zasadnicze szkoły wskazywało zaledwie 3 proc. ankietowanych gimnazjalistów.

- Jeszcze kilkanaście lat temu do zawodówek szło 30 proc. danego rocznika uczniów. Na taki wynik raczej nie ma już szans, ale zadowalałoby nas, gdyby te szkoły wybierało przynajmniej 10 proc. uczniów - mówi Jan Żądło.
Spośród kierunków kształcenia w technikach młodzi ludzie w tym roku najczęściej wybierali mechaniczny (ponad 23 proc.) i elektroniczny (ponad 14 proc). Na trzecim miejscu znalazł się kierunek gastronomiczny, który jeszcze rok temu bił rekordy popularności. Sporym zainteresowaniem cieszą się również kierunki - hotelarski oraz elektryczno-energetyczny. Dzięki ankietom przeprowadzonym przez miasto wiemy też, jakie zawody chcieliby w przyszłości wykonywać dzisiejsi gimnazjaliści. Na liście dziesięciu najpopularniejszych zawodów niekwestionowanym liderem okazał się informatyk, na drugim miejscu znalazł się dziennikarz, a na trzecim prawnik. Poza podium pozostaje lekarz, architekt, kucharz, mechanik, nauczyciel, fryzjer i aktor. Niektóre z tych zawodów można zdobyć, kończąc którąś z krakowskich szkół zawodowych.

DEON.PL POLECA

Nauka w tych szkołach kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Składa się on z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Uczeń, który zaliczy oba etapy, otrzymuje dyplom, upoważniający do pracy w konkretnej profesji. Prezentujemy dziś szkoły, których uczniowie najlepiej wypadli w ubiegłym roku na egzaminie z najpopularniejszych zawodów.

Według danych przygotowanych przez krakowski Wydział Edukacji w ubiegłym roku z egzaminem w zawodzie technik mechanik najlepiej poradzili sobie uczniowie Szkoły Policealnej dla Dorosłych nr 6. Z 7 osób, które przystąpiły do egzaminu, pozytywny wynik uzyskało 5 uczniów, a więc ponad 71 proc. Na drugie miejsce trafiło Technikum Komunikacyjne nr 25 w Zespole Szkół nr 1, gdzie z 9 zdających dyplom odebrało 5. Trzecie miejsce tym razem przypadło Technikum Mechanicznemu nr 17 w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3. Tu do egzaminu podeszło 55 osób, a obie części zdało 28 (czyli blisko 51 proc.).

Do zdobycia uprawnień w zawodzie technik elektronik w ubiegłym roku najlepiej ze wszystkich szkół samorządowych przygotowało swoich uczniów Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności, gdzie spośród 124 zdających, dyplom odebrało aż 82 uczniów.

Nie najgorzej poradzili sobie też uczniowie Technikum Elektryczno-Elektronicznego nr 7 w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1. Tu do egzaminu podeszło 41 uczniów, a dyplom odebrało 17. Na trzecim miejscu wśród szkół kształcących elektroników jest Technikum Komunikacyjne nr 25, spośród 18 osób egzamin zdało 7.

W zawodzie technik usług fryzjerskich bezkonkurencyjne wśród szkół samorządowych okazało się Technikum Mechaniczne nr 16 w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2, gdzie z 44 osób egzamin zdało 38. Na drugim miejscu jest Technikum Uzupełniające nr 6 w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji.

Z kolei do zawodu technik hotelarstwa najlepiej przygotowało swoich uczniów Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie nr 10 w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1. Tu do egzaminu przystąpiło 88 osób, a zdało 70.
Najlepszych kelnerów wykształciło w ubiegłym roku Technikum Gastronomiczne nr 11 w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2, gdzie z 20 uczniów, którzy przystąpili do egzaminu tylko trzech nie zdało.

Do wykonywania zawodu kucharza w ubiegłym roku najlepiej przygotowało Technikum Uzupełniające nr 5. Egzamin zdali wszyscy uczniowie, ale było ich tylko 3. Z kolei w Technikum Gastronomicznym nr 11 do egzaminu podeszło 66 osób, a zdało 62.

Osoba, chcąca zostać technikiem informatykiem powinna pomyśleć o zapisaniu się do Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności, gdzie w ubiegłym roku egzamin w tym zawodzie zdało ponad 81 proc. uczniów.
Spośród zawodów, których można wyuczyć się w zasadniczej szkole zawodowej, jednym z najpopularniejszych jest mechanik pojazdów samochodowych. W ubiegłym roku do jego wykonywania najlepiej przygotowały Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 27 w Zespole Szkół nr 1, gdzie z 13 osób egzamin zdało 11 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 17 w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3, gdzie egzaminu również nie zdały dwie osoby (spośród 12 zdających).

Źródło: Szkoły zawodowe na topie
 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szkoły zawodowe na topie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.