Eurytmia pomaga seniorom uniknąć upadków

Eurytmia pomaga seniorom uniknąć upadków
Eurytmia jest metodą, którą po raz pierwszy opracował i zaczął wykorzystywać w pierwszej połowie XX wieku szwajcarski kompozytor Emile Jaques-Dalcroze. (fot. 350.org / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce PAP - Nauka w Polsce / slo

Zajęcia z eurytmii, czyli rytmicznego poruszania przy dźwiękach muzyki, pomagają zredukować liczbę upadków wśród osób starszych - przekonują szwajcarscy naukowcy w piśmie "Archives of Internal Medicine".

Wnioski zostały oparte na wynikach badań przeprowadzonych w grupie 134 osób powyżej 65. roku życia (głównie kobiet) miewających problemy z utrzymywaniem równowagi, a przez to szczególnie narażonych na upadki.

Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa przez pół roku raz w tygodniu uczestniczyła w zajęciach eurytmii, a druga rozpoczęła zajęcia dopiero po sześciu miesiącach.

Po upływie sześciu miesięcy naukowcy zaobserwowali, że osoby, które korzystały z zajęć lepiej wypadały na testach sprawdzających równowagę i były o połowę mniej narażone na upadki niż grupa kontrolna. Gdy badania powtórzono w drugiej grupie, wyniki również okazały się o wiele lepsze w porównaniu z okresem poprzedzającym cykl ćwiczeń.

DEON.PL POLECA

Jak zauważa prowadzący badania dr Andrea Trombetti, zajęcia takie angażują mięśnie i jednocześnie aktywizują procesy poznawcze w mózgu. Ponadto wymagają koncentracji i pod pewnymi względami przypominają tai chi, które, jak wykazały wcześniejsze badania, również korzystnie wpływa na utrzymywanie równowagi przez seniorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Eurytmia pomaga seniorom uniknąć upadków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.