Uszkodzenia mózgu mogą zaburzać sen

Uszkodzenia mózgu mogą zaburzać sen
Podczas urazów mózgu dochodzi do uszkodzenia struktur produkujących melatoninę (fot. jamelah / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Organizmy ludzi, którzy doznali poważnych uszkodzeń mózgu, produkują mniej melatoniny, co prowadzi do zaburzeń snu - informują naukowcy z Australii na łamach pisma "Neurology".

Wiadomo, że ludzie po urazach mózgu często cierpią na zaburzenia snu. Żeby poznać dokładne przyczyny takich dolegliwości grupa doktora Shantha Rajaratnama z Monash University w Victorii badała w laboratorium snu 23 osoby, które doświadczyły poważnych urazów mózgu i 23 zdrowe osoby w tym samym wieku.

Po dwóch nocach szczegółowych badań okazało się, że organizm zdrowych osób wieczorem produkuje więcej melatoniny nazywanej potocznie hormonem snu. Zdaniem badaczy dowodzi to, że podczas urazów mózgu dochodzi do uszkodzenia struktur produkujących melatoninę, odpowiedzialnych za regulację rytmu dobowego i snu.

Ponadto autorzy pracy zaobserwowali, że ludzie z uszkodzeniami mózgu śpią inaczej, niż osoby zdrowe - przede wszystkim krócej i mniej efektywnie. Więcej czasu zajmuje im zasypianie - średnio aż 62 minuty, w porównaniu z 27 minutami u zdrowych osób. Kolejną różnicą jest skrócenie fazy snu REM (czyli szybkich ruchów gałek ocznych) i wydłużenie fazy snu wolnofalowego.

W kolejnych badaniach naukowcy planują sprawdzić czy podawanie pacjentom po urazach mózgu suplementu melatoniny pomoże im przywrócić prawidłowy sen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uszkodzenia mózgu mogą zaburzać sen
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.