Wyczerpanie fizyczne jest groźne dla zdrowia

Wyczerpanie fizyczne jest groźne dla zdrowia
Przedłużone okresy wysiłku fizycznego i niedobór snu mogą doprowadzić do problemów, których nie wolno ignorować (fot. Cayusa / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Wyczerpanie fizyczne dla wielu jest elementem codziennej rzeczywistości. Dla niektórych jednak może się ono okazać na tyle groźnym stanem, że wymaga hospitalizacji.

Przedłużone okresy wysiłku fizycznego i niedobór snu mogą doprowadzić do problemów, których nie wolno ignorować.

DEON.PL POLECAEve Van Cauter, profesor medycyny z University of Chicago, twierdzi, że w wielu zindustrializowanych państw szczególnie wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych dostrzegalne jest skrócenie czasu snu na rzecz pracy, co prowadzi do fizycznego i emocjonalnego załamania.

Eksperci twierdzą, że przewlekły stres może wywołać falę negatywnych konsekwencji dla zdrowia, w szczególności dolegliwości gastrologiczne. Stan ten jest szczególnie obserwowany u nocnych i często zmieniających miejsce pracowników.

- Twój nastrój i funkcjonowanie jelit są ściśle ze sobą związane. Gdy jesteś zestresowany, ciało reaguje wzrostem poziomu adrenaliny, co może powodować zawory w górnym odcinku układu pokarmowego. Gdy coś takiego się dzieje, pokarm i enzymy trawienne mogą przemieszczać się w złym kierunku, powodując refluks, zgagę i inne problemy z żołądkiem - twierdzi Gerard Mullin, gastrolog z Johns Hopkins School of Medicine.

Brak snu i zmęczenie prowadzą także do zaburzenia rytmu dobowego, co również powoduje problemy gastrologiczne i stany zapalne w organizmie.

W niektórych przypadkach zmęczenie stanowi jednak objaw choroby, między innymi nowotworu, tarczycy, anemii i zaburzeń metabolicznych, takich jak niedoczynność nadnerczy. Zmęczenie jest często objawem depresji i może być skutkiem ubocznym niektórych leków, między innymi zmiękczających mięśnie i stabilizatorów nastroju.

Wyczerpanie fizyczne może być nie tylko objawem, ale i przyczyną depresji, ponieważ prowadzi do zmniejszenia serotoniny, wywołując również stany lękowe i bezsenność.

Jak walczyć z wyczerpaniem fizycznym? Eksperci zalecają ćwiczenia fizyczne, szczególnie gdy stan ten związany jest z depresją.

Poza tym zalecają krótkie przerwy w ciągu dnia, które pomagają zmniejszyć ciśnienie, wyciszyć umysł i zrelaksować się. Zbyt wiele zajęć może spowodować problemy z uspokojeniem się i zaśnięciem w nocy. Dlatego ważne jest prawidłowe oddychanie, skupienie się na jakimś pozytywnym obrazie, takim jak zachód słońca, kwiaty, czy twarz dziecka.

Pozytywne myślenie pełni istotną rolę w powrocie do zdrowia, ponieważ zamartwianie się jest bardzo wyczerpujące. Najlepiej jednak zapobiegać, niż leczyć i zanim stracimy całą energię, powinniśmy przepisać sobie trochę odpoczynku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyczerpanie fizyczne jest groźne dla zdrowia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.