Abp Gądecki broni chrześcijaństwa przed zohydzeniem. Odpowiada katolicki publicysta

Abp Gądecki broni chrześcijaństwa przed zohydzeniem. Odpowiada katolicki publicysta
(fot. episkopat.pl)
"Tygodnik Powszechny" / kk

"Oświadczenie arcybiskupa Gądeckiego (...) rozpoczyna zapewne nową erę intensywnej obrony atakowanego zewsząd Kościoła" - pisze na łamach "Tygodnika Powszechnego" Artur Sporniak.

Redaktor "Tygodnika" w ten sposób komentuje niedawne oświadczenie abpa Stanisława Gądeckiego, w którym przewodniczący Episkopatu opisywał "próbę zohydzenia chrześcijaństwa" w Polsce. Oświadczenie dotyczy "aktów nienawiści wobec katolików w Polsce".

"Abp Gądecki próbuje narzucić sposób pisania o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich w Kościele" pisze Sporniak, odnosząc się do słów arcybiskupa, który zastanawia się nad tym jak relacjonować kwestię nadużyć seksualnych wśród księży, aby "nie prowokować" przemocy względem duchowieństwa i "nie kreować fałszywego, jednostronnego wizerunku Kościoła".

Abp Gądecki twierdzi wprawdzie, że "ujawnienie (...) tego problemu traktujemy jako okazję do oczyszczenia Kościoła", ale zaznacza również, że nastąpiło zwiększenie "agresji wobec księży i wzrosła liczba profanacji".

DEON.PL POLECA

Sporniak zwraca uwagę na postawienie obok siebie dwóch powyższych zdań. "Pisząc o przestępcach, obok sytuacji krzywdzonych osób należy stawiać także krzywdzoną instytucję Kościoła, bo wówczas nie będzie się prowokować antyklerykalizmu" zauważa publicysta "Tygodnika". Jego zdaniem to kolejny przypadek, w którym problem pedofilii w Kościele sprowadza się do łamania VI przykazania.

"Nie ma mowy o takich źródłach przestępstw seksualnych, jak z jednej strony nadużycie władzy, wykorzystanie podległości, panującej wszechobecnie mentalności klerykalnej, braku transparentności i skutecznej kontroli, a więc wyraźnie «grzechach strukturalnych» instytucji, a z drugiej strony w niedojrzałości kleru spowodowanej rygoryzmem nauczania, czynieniem z seksualności tabu, lękiem w Kościele przed cielesnością" wylicza Artur Sporniak i dodaje "wygląda na to, że skończył się ten krótki moment uwagi skierowanej na ofiary po filmie Sekielskich, a rozpoczęła się era obrony atakowanego z wszystkich stron Kościoła".

Więcej przeczytasz tutaj >>

Abp Gądecki broni chrześcijaństwa przed zohydzeniem. Odpowiada katolicki publicysta - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki broni chrześcijaństwa przed zohydzeniem. Odpowiada katolicki publicysta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.