Abp Ryś: wierność zakłada odrzucenie wykluczania, osądu i potępiania

Abp Ryś: wierność zakłada odrzucenie wykluczania, osądu i potępiania
(fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube.com)
PAP / tk

Metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś powiedział, że ewangelizacja wiąże się z wiernością człowiekowi, do którego się idzie. Zakłada to odrzucenie wykluczania, osądu i potępiania. Hierarcha dodał również, że kultura i peryferie to miejsca, gdzie odnajdziemy Chrystusa.

Abp Ryś poinformował, że od 9 do 11 września w kościele jezuitów i na stadionie Orła w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem "Miasto – rewitalizacja".

Przypomniał, że poprzednie kongresy podejmowały problematykę ewangelizacji różnych środowisk: parafii, wsi czy ludzi młodych. "W tym roku zdecydowaliśmy się na ewangelizację miasta. Kongres odbędzie się w Łodzi, która już teraz doświadcza rewitalizacji w wielu wymiarach, uznaliśmy więc, że warto porozmawiać o tym, jak zadbać o rewitalizację w wymiarze duchowym" - wyjaśnił.

Metropolita łódzki przytoczył słowa papieża Franciszka, który w adhortacji "Evangelii Gaudium" wskazywał, że miasta nie ewangelizuje się w taki sposób, że przynosi się do niego Chrystusa, lecz poprzez odkrywanie Chrystusa obecnego w mieście. "Papież pokazuje miejsca, gdzie można Go w mieście odkryć. Są to miejsca, w których nie od razu Chrystusa widać, ale jeśli dobrze Go poszukamy, to On tam jest. Dwa uprzywilejowane takie miejsca to peryferie i kultura" - powiedział.

Dodał, że współcześnie peryferii jest coraz więcej. "Są miejsca, których do niedawna nie nazwalibyśmy peryferiami, a dziś już nimi są. Dziś za peryferia można np. uznać środowisko ludzi młodych, którzy są głęboko zaangażowani w życie Kościoła, a co za tym idzie, często nie znajdują zrozumienia wśród swoich rówieśników. Z drugiej strony takie osoby często nie znajdują zrozumienia w swoich parafiach - są więc podwójnie odsuwane na peryferia" - wyjaśnił abp Ryś.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że tematowi ewangelizacji peryferii uczestnicy przyjrzą się w czasie warsztatów, które poruszać będą tematykę różnic pokoleniowych, osób skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, homoseksualizmu, osób rozczarowanych Kościołem, kultury młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci czy ewangelizacji w sieci. Dodał, że temu, by współczesne peryferia ponazywać, będą służyły również wykłady prof. Kai Kazimierskiej oraz ks. prof. Tomáša Halíka.

Wierność w ewangelizacji

Wyjaśnił, że w ewangelizacji potrzebna jest "podwójna wierność". "Potrzebna jest wierność człowiekowi, do którego się idzie - i to zakłada odrzucenie jakiegokolwiek wykluczania, osądu i potępiania - i wierność przesłaniu, z którym się idzie" - zastrzegł abp Ryś.

"Dekalog jest słowem Pana Boga, które wytycza nam drogi ku wolności. Chcemy się z tym zmierzyć, a nie tylko o tym posłuchać" - wyjaśnił hierarcha.

Metropolita łódzki zaznaczył, że kongres poprzedzi okres intensywnej modlitwy zwanej "Jerychem", czyli 7 dni i 7 nocy adoracji eucharystycznej w kilku miejscach w diecezji. W Łodzi "Jerycho" odbędzie się w kościele Matki Bożej Fatimskiej. "Sens tej modlitwy jest taki sam, jaki był sens modlitwy pod Jerychem, kiedy Jozue miał je zdobywać. Wtedy chodziło o to, żeby padły mury i o to chodzi dzisiaj. Murów jest dzisiaj wiele w ludziach, w nas, pewnie też w Kościele. Modlitwa ma je kruszyć. Bez modlitwy trudno jest porywać się na jakiekolwiek sensowne działania" - ocenił.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: wierność zakłada odrzucenie wykluczania, osądu i potępiania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.